Rowanlea riding finale

editorial image

THE WEEKLY summer shows at Rowanlea Riding School, Barry, concluded last Wednesday with a two-day event and team games competition, followed by the annual prizegiving ceremony.

Results were:

Juniors’ Two-Day Event

Pre-novice: dressage - 1, Lana Conchie, on ‘Teddy’; 2, Lana Conchie, on ‘Taz’; 3, Lauren Mitchell, on ‘Midnight’; 4, Ami Conchie, on ‘Blue’; 5, Amy Low, on ‘Bubbles’; 6 equal, Beki Holmes, on ‘Foxy’, and Rosie Neil, on ‘Minto’.

Showjumping - 1, Ami Conchie, on ‘Blue’; 2, Amy Low, on ‘Bubbles’; 3, Lana Conchie, on ‘Teddy’; 4, Lana Conchie, on ‘Taz’; 5, Beki Holmes, on ‘Foxy’; 6, Chelsea Guild, on ‘Molly’.

Cross-country - 1, Amy Low, on ‘Bubbles’; 2, Beki Holmes, on ‘Foxy’; 3, Ami Conchie, on ‘Blue’; 4, Lana Conchie, on ‘Taz’; 5, Lana Conchie, on ‘Teddy’; 6, Rosie Neil, on ‘Minto’.

Overall champions, Amy Low, on ‘Bubbles’, and Ami Conchie on ‘Blue’.

Novice: dressage - 1 equal, Cara Duncan, on ‘Freddie’, and Christy Robertson, on ‘Ice’; 3, Christy Robertson, on ‘Ash’; 4 equal, Michael Conchie, on ‘Toffee’, and Michael Conchie, on ‘Louis’; 6, Kathryn Thurston, on ‘Raquel’.

Showjumping - 1, Christy Robertson, on ‘Ash’; 2, Cara Duncan, on ‘Freddie’; 3, Cove McKenzie, on ‘Gypsey’; 4, Dean Bullock, on ‘Simona’; 5 equal, Christy Robertson, on ‘Ice’, and Michael Conchie, on ‘Toffee’.

Cross-country - 1, Dean Bullock, on ‘Simona’; 2, Michael Conchie, on ‘Toffee’; 3, Cara Duncan, on ‘Freddie’; 4, Christy Robertson, on ‘Ash’; 5, Christy Robertson, on ‘Ice’; 6, Caroline Thurston, on ‘Salsa’.

Overall champion, Cara Duncan, on ‘Freddie’; runner-up, Christy Robertson, on ‘Ash’.

Open: dressage - 1, Leigh Clark, on ‘Storm’; 2, Olivia Pierronnet, on ‘Sophie’; 3 equal, Kristy Goodwin, on ‘Bella’, and Rebecca Rice, on ‘Sonte’; 5, Adam Agnew, on ‘Lucy’; 6, Linda Lowson, on ‘Toffee’.

Showjumping - 1, Rebecca Rice, on ‘Sonte’; 2, Kayleigh Esplin, on ‘Reggie’; 3, Leigh Clark, on ‘Storm’; 4, Adam Agnew, on ‘Lucy’; 5, Logan Thomson, on ‘Biscuit’; 6, Kristy Goodwin, on ‘Bella’.

Cross-country - 1, Rebecca Rice, on ‘Sonte’; 2, Leigh Clark, on ‘Storm’; 3, Linda Lowson, on ‘Toffee’; 4, Olivia Pierronnet, on ‘Sophie’; 5, Logan Thomson, on ‘Biscuit’.

Overall champion, Rebecca Rice, on ‘Sonte’; runner-up, Leigh Clark, on ‘Storm’.

Turnout winners - Pre-novice, Morgan Donald, on ‘Ziggy’. Novice, Michael Conchie, on ‘Toffee’. Open, Leigh Clark, on ‘Storm’.

Overall junior dressage champions, Cara Duncan, on ‘Freddie’, and Christy Robertson, on ‘Ice’.

Adults’ Two-Day Event

Pre-novice: dressage - 1, Lorraine Ramsay, on ‘Shah’; 2, Fiona Strachan, on ‘Kharli’.

Showjumping - 1, Lorraine Ramsay, on ‘Shah’; 2, Fiona Strachan, on ‘Kharli’; 3, Kate Stuart, on ‘Clyde’.

Cross-country - 1, Lorraine Ramsay, on ‘Shah’; 2, Kim Hanton, on ‘Pablo’; 3, Kate Stuart, on ‘Clyde’; 4, Fiona Strachan, on ‘Kharli’.

Overall champion, Lorraine Ramsay, on ‘Shah’; runner-up, Fiona Strachan, on ‘Kharli’.

Novice: dressage - 1 equal, Lyn Williamson, on ‘Apache’, and Joyce Thompson, on ‘Rhurdi’; 3, Rachel Hutton, on ‘Carlos’; 4 equal, Susan Pattison, on ‘Splash’, and Erin Bertram, on ‘Reggie’; 6, Ruth Gordon, on ‘Badger’.

Showjumping - 1, Erin Bertram, on ‘Reggie’; 2, Tanya Lyall, on ‘Riz’; 3, Lyn Williamson, on ‘Apache’; 4, Susan Pattison, on ‘Splash’; 5, Louise Bell, on ‘Pippa’; 6, Gavin Crichton, on ‘Myrtle’.

Cross-country - 1, Ruth Gordon, on ‘Badger’; 2, Louise Bell, on ‘Pippa’; 3, Erin Bertram, on ‘Reggie’; 4, Gavin Crichton, on ‘Myrtle’; 5, Tanya Lyall, on ‘Riz’.

Overall champion, Erin Bertram, on ‘Reggie’; runner-up, Lyn Williamson, on ‘Apache’.

Intermediate: dressage - 1, Kim Hanton, on ‘Darcy’; 2, Cheryl Smith, on ‘Reggie’; 3, Steve James, on ‘Chester’; 4, Kirsty Wilson, on ‘Archie’; 5, Jennifer Auer, on ‘Quito’.

Showjumping - 1, Jennifer Auer, on ‘Quito’; 2, Adele Spasic, on ‘Edward’; 3, Kirsty Wilson, on ‘Archie’; 4, Steve James, on ‘Chester’; 5, Cheryl Smith, on ‘Reggie’; 6, Kim Hanton, on ‘Darcy’.

Cross-country - 1, Kirsty Wilson, on ‘Archie’; 2, Cheryl Smith, on ‘Reggie’; 3, Kim Hanton, on ‘Darcy’.

Overall champion, Kirsty Wilson, on ‘Archie’; runner-up, Cheryl Smith, on ‘Reggie’.

Open: dressage - 1, Sharon Steele, on ‘Beauty’; 2, Carole Clark, on ‘Ben’; 3, Carole Clark, on ‘Eck’; 4, Kristi James, on ‘Martha’; 5, Stephen Adam, on ‘Passoa’; 6, Rachael Kibbler, on ‘Rowan’.

Showjumping - 1, Kristi James, on ‘Martha’; 2, Sharon Steele, on ‘Beauty’; 3, Rachael Kibbler, on ‘Jack’; 4, Carole Clark, on ‘Ben’; 5, Carole Clark, on ‘Eck’; 6, Stephen Adam, on ‘Passoa’.

Cross-country - 1, Rachael Kibbler, on ‘Rowan’; 2, Kristi James, on ‘Martha’; 3, Rachael Kibbler, on ‘Jack’; 4, Sharon Steele, on ‘Beauty’; 5, Carole Clark, on ‘Ben’; 6, Beth Clark, on ‘Amber’.

Overall champions, Kristi James, on ‘Martha’, and Sharon Steele, on ‘Beauty’.

Turnout winners - Pre-Novice, Lorraine Ramsay, on ‘Shah’. Novice, Tanya Lyall, on ‘Queenie’. Open, Beth Clark, on ‘Amber’.

Six-week series

Overall points

Juniors - Pre-novice champion, Lana Conchie, on ‘Taz’; runner-up, Lana Conchie, on ‘Teddy’. Novice champion, Dean Bullock, on ‘Simona’; runner-up, Christy Robertson, on ‘Ice’. RRS Novice champion, Amy Low, on ‘Bubbles’; runner-up, Stacey Thomson, on ‘Pippa’. Novice+ champion, Cara Duncan, on ‘Freddie’; runners-up, Rhianne Watt, on ‘Riz’ and Leigh Clark, on ‘Storm’. Intermediate champion, Linda Lowson, on ‘Toffee’; runner-up, Kayleigh Esplin, on ‘Reggie’. Open champion, Rebecca Rice, on ‘Sonte’; runner-up, Logan Thomson, on ‘Biscuit’.

Adults - Pre-novice champion, Lorraine Ramsay, on ‘Shah’; runner-up, Fiona Strachan, on ‘Kharli’. Novice champion, Tanya Lyall, on ‘Queenie’; runner-up, Kate Williamson, on ‘Rosie’, Joyce Thompson, on ‘Rhurdi’ and Erin Bertram, on ‘Molly’. Novice+ champion, Cheryl Smith, on ‘Reggie’; runner-up, Jennifer Auer, on ‘Archie’. Intermediate champion, Rachael Kibbler, on ‘Jack’; runner-up, Rachael Kibbler, on ‘Rowan’. Open champion, Kristi James, on ‘Martha’; runner-up, Carole Clark, on ‘Eck’.

Team Games - 1, Team Wonderland (Cara Duncan, on ‘Freddie’, Logan Thomson, on ‘Biscuit’, Bethany Louden, on ‘Tikka’ and Beth McLeod, on ‘Timmy’); 2, Team GB Snr (Kristi James, on ‘Chester’, Cheryl Smith, on ‘Dundee’, Kate Williamson, on ‘Rosie’ and Claire Smith, on ‘Paddy’). Turnout - 1 equal, Mario Brothers (Leigh Clark, on ‘Storm’, Beth Clark, on ‘Amber’, Kristy Goodwin, on ‘Bella’ and Kirsty Wilson, on ‘Archie’), and Team Wonderland (Cara Duncan, on ‘Freddie’, Logan Thomson, on ‘Biscuit’, Bethany Louden, on ‘Tikka’ and Beth McLeod, on ‘Timmy’).