ANGUS SOUTH: Youth league and golf news, results and fixtures

Football - Youth leagues

In last week’s local derbies there were wins for Broughty U17s in their Peter McAvoy Cup semi-final, Ferry Athletic U17s in the league and Monifieth U19s, also in the league.

Results

11-a-side

Local Cups

Under 14s - Dundee West Anniversary Cup, quarter-final - Forfar 0, Broughty United 4. 

Under 14s - Mac Brown Cup, semi-final - Dryburgh 2, Monifieth 3.

Under 17s - Peter McAvoy Cup, semi-final - Carnoustie 0, Broughty United 9.

League

Under-13s Broughty Ferry Cafe Royale League

Forfar 0, Carnoustie 2; Ferry Athletic 8, Dundee West 1.

P W L D Pts

DUSC 10 10 0 0 30

Ferry Athletic 9 8 1 0 24

Montrose 11 7 3 1 22

Forfar 12 7 4 1 22

Broughty Utd 9 7 2 0 21

Kirrie 12 6 6 0 18

Dundee West 12 6 6 0 17

Lincraig 9 5 4 0 15

Arbroath 6 3 3 0 9

St Murdochs 13 2 11 0 6

Carnoustie 13 2 11 0 6

Dundee Rngrs 12 0 12 0 0

Under-13s – J. Clenaghan League

Douglas 1, Monifieth 6.

P W L D Pts

Brechin 12 9 2 1 28

Fairmuir 9 9 0 0 27

Dryburgh 10 9 1 0 27

St Andrews 10 8 2 0 24

Logie Harp 10 7 2 1 22

ACSC 11 7 4 0 21

Riverside 14 5 7 2 17

Finlathen 12 4 6 2 14

Lochside 10 4 5 1 13

Celtic 12 3 7 2 11

Dundee Thi 14 2 10 2 8

Douglas 12 1 10 1 4

Monifieth 14 1 13 0 3

Under-14s D.S. Rennie League

Letham Tans 5, Ferry Athletic 2.

P W L D Pts

Lethan Tans 12 8 0 4 28

Riverside 12 9 3 0 27

Broughty Utd 10 6 1 3 21

Ferry Ath 12 5 2 4 19

Fairmuir 7 5 0 2 17

Arbroath 10 5 3 2 17

Dundee West 9 4 4 1 13

St Andrews 10 3 5 2 11

Celtic 10 3 6 1 10

Forfar 11 2 8 1 7

Pitfour 12 2 9 1 7

Kirrie 11 1 10 0 3

Under-14s Watson

McInally League

Carnoustie 2, Tayport 2.

P W L D Pts

ACSC 11 8 0 3 27

Lochside 10 7 3 0 21

Brechin 12 6 3 3 21

Dryburgh 10 6 3 1 19

Montrose 11 5 4 2 17

Dundee Rngrs 10 5 5 0 15

Monifieth 8 4 4 0 12

DUSC 9 3 5 1 10

Tayport 9 1 7 1 4

Carnoustie 12 0 11 1 1

Under-15s G. Taylor League

Forfar 3, Ferry Athletic 4.

P W L D Pts

Fairmuir 16 11 4 1 34

Arbroath 16 9 5 2 29

Broughty United 17 9 7 1 28

Montrose 10 9 1 0 27

Dundee West 11 8 1 2 26

St James 11 8 1  2 26

Forfar 12 7 4 1 22

Celtic 14 7 7 0 21

Monifieth 7 5 0 2 17

Pitfour 16 5 10 1 16

Ferry Ath 14 3 9 2 11

Carnoustie 15  2 10 3 9

Kirrie 15  1 12 2 5

Dundee Thi 16 1 14 1 4

Under-16s Maryfield League

Discovery 1, Ferry Yellow 4; Carnoustie 0, Tayport 5.

P W L D Pts

Dundee West 9 9 0 0 27

Ferry Yellow 8 8 0 0 24

Montrose 9 8 1 0 24

Tayport 12 7 5 0 21

Fairmuir 8 5 3 0 15

Brechin 9 4 5 0 12

Carnoustie 10 4 6 0 12

Discovery 9 2 6 1 7

Dryburgh* 5 3 2 0 6

Forfar** 9 1 6 2 4

St James 11 1 9 1 4

**-1pt *-3pts

Under-16s W. Mills League

Craigie Thistle 2, Ferry Blue 3; Lochside 5, Broughty United 1.

P W L D Pts

Dundee West 10 10 0 0 30

Ferry Blue 13 9 3 1 28

Monifieth 9 8 0 1 25

Craigie Thi 12 8 3 1 25

Riverside 8 5 2 1 16

Newtyle 11 5 6 0 15

St Murdochs 11 4 6 1 13

St Andrews Colts 13 3 9 1 10

Montrose Vics 13 2 11 0 6

Lochside 10 2 8 0 6

Broughty Utd 10 1 9 0 3

Under-17s Dave Pullar League

Monifieth 1, Ferry Athletic 5.

P W L D Pts

Luncarty Tans 15 12 3 0 36

Arbroath 14 11 1 2 35

Kirrie 14 10 3 1 30

DUSC 12 9 2 1 28

Scone Thi 14 9 4 1 28

Broughty Utd* 11 9 1 1 25

Monifieth 18 8 9 1 25

Dryburgh 11 8 3 0 24

St Murdochs 14 6 7 1 19

Brechin 15 6 9 0 18

Muirfield* 12 6 5 1 16

Carnoustie 17 5 11  1  16

Dundee West 16 4 11 1 13

Ferry Athletic 13 3 9 1 10

Forfar 17 2 15 0 6

Edzell 17 1 16 0 3 

*-3pts

Under-19s President League

Monifieth 5, Carnoustie 0.

P W L D Pts

Dundee Villa 9 9 0 0  27

Monifieth 8 7 0 1 22

Ferry Ath 9 6 1 2 20

Forfar WE 10 5 3 2 17

Dee Club 6 4 1 1 13

Carnoustie 11 3 7 1 10

Letham SB 11  3 8 0 9

Dundee West 11 3 8 0 9

Forfar Albion 9 2 7 0 6

Tayport** 10 0 7 3 2

**-1pt

Fixtures for Sunday:

Local cups

Under-13s - Diamond Jubilee Cup, Quarter-Final - Broughty United v St Murdochs (A. Ruscitto) Claypotts 2, Noon.

Under-14s - Dundee West Anniversary Cup, Semi-Final - Fairmuir v Broughty United (B. Strachan) Drumgeith 3, 2 p.m.

Under-15s - Jean Pierre Babin Cup, Quarter-Final - Dundee West v Carnoustie (R. Dittrich) Downfield 3, 2 p.m.

Under-16s - Queens Jubilee Cup, Semi-Final - Fairmuir v Monifieth (B. Archibald) Drumgeith 5, 2 p.m.

Under-19s – J. Cord Cup, Semi-Final - Tayport v Monifieth (M. Crawford) Claypotts 4, 2 p.m.

Leagues

Under-13s - Broughty Ferry Cafe Royale League - Ferry Athletic v Kirrie (L. Harrison) Dawson 1, 12.30 p.m.; Forfar v Carnoustie (D. Lyons) Forfar, Noon.

Under-13s – J. Clenaghan League - Monifieth v Dundee Thistle (M. Crichton) Riverview, 12.30 p.m.

Under-14s – D.S. Rennie League - Celtic v Ferry Athletic (D. Taylor) Lochee 4, 2 p.m.

Under-14s - Watson McInally League - Brechin v Monifieth (C. Hancox) Brechin, Noon; Carnoustie v ACSC (H. Nedyalkov)  Carnoustie, 12.30 p.m.

Under-15s – G. Taylor League - Ferry Athletic v Monifieth (A. Finnigan) Dawson 3, 12.30 p.m.; St James v Broughty United (V. Robertson) Drumgeith 4, 2 p.m. Free week – Carnoustie.

Under-16s - Maryfield League - Montrose v Ferry Yellow (W. Mills) Montrose, 2 p.m.; Carnoustie v St James (H. Nedyalkov) Carnoustie, 2 p.m.

Under-16s - W. Mills League - Ferry Blue v St Murdochs (D. Lawson) Dawson 2, 12.30 p.m.; Broughty United v Montrose Vics (A. Ruscitto) Claypotts 2, 2 p.m.

Under-17s - Dave Pullar League - Dryburgh v Carnoustie (C. Race) Lochee 3, 2 p.m.; Monifieth v Broughty United (M. Crichton) Riverview, 2 p.m.; Ferry Athletic v DUSC (A. Finnigan) Dawson 3, 2 p.m.

Under-19s - President League - Carnoustie v Ferry Athletic (M. Reid) Carnoustie, 2 p.m.

All results to J. Manzie by 6 p.m. Sunday. Home teams responsibility to make verbal contact with referee and opponents by Thursday evening. Any problems contact J. Manzie by Thursday evening. Local cup ties played to a finish. No trialists in Cup Games. Please remember to re-allocate pitch/reverse fixture for league and cup games where necessary. Free weeks must be in writing (2 weeks notice). E-Mails not acceptable.

Golf

Midland Alliance

In the Midland Golfers’ Alliance Hi-Tech Acoustic Services Pro Am at Scotscraig last Thursday, February 19, Fraser Mann (P), Carnoustie, returned the lowest scratch score of the day with a superb three-under-par 68.

Stuart McKendrick, Dunkeld & Birnam, (Scr), Ron Bell, Pitlochry, (7), Norman Dyce, Strathmore, (1) and Dougie Spaven, Pitlochry, (10) won the team event with a score of 127.

Leading scores:

Scratch

68 - F. Mann (P), Carnoustie.

70 - P. Brookes (P), Pitreavie.

72 - R. Tinker (AP), Piper Dam.

73 - S. McKendrick, Dunkeld & Birnam; R. Ford, Scotscraig.

74 - G. Tough, Edzell.

75 - D. Snodgrass (AP), Crail; G. Jenkins, Crieff; B. Smith (P), Downfield; P. Wytrazek (P), Burntisland.

Team Event

127 - S. McKendrick, Dunkeld & Birnam, (Scr), R. Bell, Pitlochry, (7), N. Dyce, Strathmore, (1) and D. Spaven, Pitlochry, (10).

129 - P. Brookes (P), Pitreavie, C. Westland, Alloa, (9), S. Birrell, Leven Thistle, (2) and I. Cooke, Monifieth, (14).

131 bih - A. Martin (AP), Dukes, S. Mitchell, St Andrews New, (12), N. Wilson, Ladybank, (8) and J. Smith, Lundin, (2).

Next week’s meeting at Monifieth on Tuesday, March 3, is sponsored by W. Miller. Tee-times are from 8.30 a.m. to 12.30 p.m.

Club Returns

Carnoustie Golf Club: Saturday February 21, Championship Course, 16 Hole Stableford CSS N/Q, all one class - S.M. Downie (4) 33 points; R. McKenzie (6) 32; P.A. Healy (13), R.L. Summers (14) 31. Burnside Course, 14 Hole Stableford CSS N/Q, all one class - P.F. Howlett (9) 27 points; R. Kirk (12) 26; R.D. Hall (19), R. Gray (18) 25. Buddon Links, 16 Hole Stableford CSS N/Q, all one class - No Scores Returned. Sunday February 22, Championship Course, 16 Hole Stableford CSS N/Q, all one class - S.M. Downie (4) 33 points; A. Donaldson (9) 29; I.F. Gillanders (6), A.M. Gillanders (11) 28. Burnside Course, 14 Hole Stableford CSS N/Q, all one class - No Scores Returned. Buddon links, 16 Hole Stableford CSS N/Q, all one class - D.C. Mitchell (13) 32 points; R.J. Knight (8) 28.

Tuesday February 24, Buddon Links, 16 Hole Stableford CSS N/Q, all one class - A. Donaldson (9) 34 pts; S.A. Bricknal (4) 33; J.M. Downie (6) 31.

Grange: Wednesday, First Class – R. Duncan 40 bih; J. Byrne 40; M. Sim 39. Second Class – J. Gibson 41; J. Jamieson 37 bih; R. Chia 37. Saturday, First Class – A.D. Robertson 42; J. Docherty 39; D. Greig 38. Second Class – M. Naulty 45; N. Morris 42; F. Fleming 38. Sunday, First Class – B. McKaig 39 bih; G. McLaughlan 39; I. McHoul 37. Second Class – J. Stewart 46; J. Rue 38 bih; J. McGowan 38.

Grange Ladies: Winter League 13 hole Stableford – P. Wicksted 29 points; A. Gall 27; H. Munroe 26; M. Latto 24 bih.

Ladies’ Panmure Monifieth: Ashludie Eclectic – A. McMillan 28 points; S. Anderson 25; G. Little 24; S. Johnstone 23. Medal Eclectic – A. Williams 26.

Monifieth: Wednesday Winter League Stableford – G. Baird (11), B. Rose (7) 39 points; D. Eastaugh (4) 37; A. Reid (6), G. Gaechter (9) 36.

Monifieth: Monday Winter League Stableford – J. Ferrie (13) 36 points; G. Gaechter (13) 33; C. Eastaugh (9) 32. Ferrie versus Rogers challenge winner J. Ferrie.

Hole-in-One

John Honeyman had a hole-in-one at the 145 yard, 15th at Ballumbie Castle on Saturday. His playing partners were George Nicoll, Joe Thomson and Stephen Shepherd.

Winter Leagues

Monifieth Golf Club

Results: week 19 - R. Long res. and D. Eastaugh beat I. Hutcheon and C. Goodall res. 2 and 1; E. Radley and F. Anderson beat D. Mitchell and A. Boyle 3 and 2; P. Gardiner and G. Smith halved with S. Hills and I. Nicoll res.; K. Hutton and B. Rose beat A. McClymont and K. Scott 3 and 1; S. McDonald res. and B. Miller beat T. Lumsden and J. Ferrie 2 and 1; N. Anderson and B. Liddell beat G. Cant res. and I. Kelly 4 and 3.

Sweepstake, scratch - 1, N. Anderson 66; 2, I. Hutcheon 67: handicap - 1, S. McDonald (9), E. Radley (6) 63; 3, B Miller (11), T. Lumsden (6) 65.

P W L D Pts

I. Hutcheon 19 11 3 5 46

G. Smith 19 11 5 3 42

N. Anderson 19 11 5 3 41

B. Rose 19 8 6 5 39

S. Hills 19 10 7 2 39

D. Eastaugh 19 8 8 3 38

A. Boyle 19 10 8 1 38

I. Kelly 19 10 8 1 36

C. Cairnie 19 11 6 2 36

B. Stevenson 19 8 8 3 36

K. Hutton 19 8 10 1 35

J. Ferrie 19 6 8 5 35

F. Anderson 19 11 5 3 34

D. Smart 19 6 9 4 34

T. Lumsden 19 7 10 2 34

E. Radley 19 9 10 0 33

K. Scott 19 8 9 2 33

P. Gardiner 19 7 8 4 33

M. McBride 19 6 9 4 32

B. Liddell 19 9 9 1 31

D. Mitchell 19 5 10 4 31

A. McClymont 19 4 11 4 29

B. Miller 19 6 11 2 24

R. Garbett 19 4 11 4 22

Carnoustie Golf Club

Results: week 20 – R. Naunton and J. Webster beat J. Matthew and W. McKenzie 2 and 1; G. Chalmers 2 points, N.J. Fox, R. Matthew 2 points, Round Robin ; A. Stark and R. Golden lost to A. Watson and J. Murray 3 and 1; Sweepstake – 1, A. Watson 53; 2, R. Matthew 56; 3, J. Webster 57.

P W L D Pts

R. Matthew 20 15 3 2 32

A. Watson 20 14 4 2 30

G. Chalmers 20 13 5 2 28

J. Murray 20 13 7 0 26

J. Webster 20 12 8 0 24

W. McKenzie 20 11 7 2 24

R. Naunton 20 10 8 2 22

R. Golden 20 10 8 2 22

N.J. Fox 20 6 11 3 15

A. Stark 20 6 13 1 13

J. Matthew 20 1 19 0 2

Monifieth Ladies

Results: Division One – J. Farish 24 points bih; P. Wicksted 24. Division Two – J. McBride 26 points; D. Brown 25. Division One – 1, J. McCutcheon 30 points; 2, P. Wicksted 29; 3, J. Hall 26. Division Two – 1, E. Robertson 29 points; 2, J. McBride 27; 3, R. Philip 26.

Carnoustie

Results: J. Gilbert and N. Merchant beat G. Robson and J. Neeson (res), 3 & 1; E. Matthew and A. Gilbride beat E. Kerr and P. Gordon, 2 & 1; C. Saunders and J. Watson beat P. Waggott (res) and I. Frier, 3 & 1; A. Boath and D. Taylor beat T. Neal and N. Holland, 4 & 3; S. Norrie and A. Brown halved with N. Watson and D. Kydd.

Sweepstake: scratch, J. Gilbert, 73; handicap, tie : S. Norrie (6), G. Robson (5) 69.

P W L D +/- Pts

G. Robson 18 10 4 4 25 24

J. Gilbert 18 11 5 2 23 24

D. Taylor 18 11 6 1 19 23

C. Saunders 18 10 6 2 21 22

A. Gilbride 18 9 5 4 17 22

N. Merchant 18 9 5 4 -1 22

T. Neal 18 8 7 3 11 19

E. Matthew 18 8 7 3 2 19

E. Kerr 18 8 8 2 15 18

I. Frier 18 8 8 2 -3 18

A. Brown 18 8 8 2 -5 18

D. Kydd 18 6 7 5 3 17

A. Boath 18 7 8 3 -14 17

S. Norrie 18 6 8 4 -5 16

N. Watson 18 7 10 1 -12 15

N. Holland 18 6 9 3 -19 15

J. Watson 18 7 11 0 -16 14

G. Duncan 18 7 11 0 -18 14

D. Ramsay 18 6 12 0 -41 12

P. Gordon 18 5 13 0 -22 10