Amateur and Junior football resutls and fixtures

editorial image
0
Have your say

Midland Amateurs

Of the local teams taking part in round three of The Fosters Scottish Amateur Cup at the weekend only Barnhill manage to progress straight to the next round with Carnoustie YM and Carnoustie Athletic facing replays.

Two goals from Callum Whyte and one apiece from Murray Bisset and Daryl Small put Barnhill through while an own goal from a Chris Reid corner meant Carnoustie YM lived to fight another day. Carnoustie Athletic felt a little aggreived after letting a two-goal lead slip and going down to 10 men, along with eight bookings, in what was not a dirty game. Their goals came from Grant Muir and Darren Watson.

Results

The Fosters Scottish Amateur Cup, Round Three – Broughty United 1, SS Peter & Paul 3; Carnoustie YM 1, Edinburgh United Alba 1; Kingdom Athletic 2, Carnoustie Athletic 2; Red Star AFC 4, Monifieth Tayside 2; West Dyce AFC 3, Barnhill 4.

George Buckman Premier Division

P W D L Pts

Carnoustie YM 8 6 0 2 18

St James 5 4 1 0 13

Riverside Ath 4 4 0 0 12

NCR 5 4 0 1 12

Lowson Utd 5 3 1 1 10

Tayside FB 5 2 1 2 7

Arbroath HSFP 7 2 1 4 7

Invergowrie 6 2 0 4 6

Barnhill 7 1 3 3 6

Broughty Utd 7 2 0 5 6

Merpro 7 2 0 5 6

Arbroath CSC 6 0 1 5 1

Drain Doctor Division One

Morgan Academy FP 4, FC Claypotts 1.

P W D L Pts

Portcullis AFC 6 5 1 0 16

Logie Harp 6 5 0 1 15

Menzieshill Rov 6 4 1 1 13

Douglas Athletic 5 3 1 1 10

D & A College 6 3 0 3 9

Dundee City 6 2 2 2 8

Monifieth Tay 7 2 1 4 7

Menzieshill AFC 3 2 0 1 6

SS Peter and Paul 3 2 0 1 6

Morgan Acad FP 7 1 1 5 4

Newport 6 1 1 4 4

FC Claypotts 7 0 0 7 0

Trident Trophies Division Two

Wellbank AFC 1, Kirrie Thistle AFC 5.

P W D L Pts

Mid Craigie AFC 4 4 0 0 12

Arbroath Harp 6 4 0 2 12

Kirriemuir Thistle 6 3 1 2 10

Carnoustie Ath 3 3 0 0 9

Wellbank AFC 7 2 1 4 7

Edzell Athletic 6 2 1 3 7

Michelin Athletic* 7 3 0 4 6

Brechin City AFC 5 1 2 2 5

Kelso AFC 6 1 1 4 4

Dundee Uni 2 0 0 2 0

*-3 points

A.M. Phillip Alliance Division One

Broughty United 2, Invergowrie 1; D & A College 3, Carnoustie YM 4.

P W D L Pts

NCR 7 7 0 0 21

Carnoustie YM 5 4 1 0 13

Broughty Utd 6 3 1 2 10

Logie Harp 5 3 0 2 9

Arbroath HSFP A 6 2 1 3 7

D & A College 6 2 1 3 7

Tayside FB 5 2 0 3 6

Invergowrie 6 2 0 4 6

St James 5 1 1 3 4

Morgan Acad FP 7 0 1 6 1

A.M. Phillip Alliance Division Two

P W D L Pts

Kelso 6 4 0 2 12

Barnhill 5 4 0 1 12

Arbroath HSFP B 6 3 0 3 9

Arbroath Harp 4 1 2 1 5

Riverside Athletic 4 1 2 1 5

Monifieth Tayside 4 1 1 2 4

Portcullis AFC 5 0 1 4 1

Fixtures for tomorrow (Saturday):

The Fosters Scottish Amateur Cup, round three replays – Edinburgh United Alba v Carnoustie YM, As Arr.; Carnoustie Athletic v Kingdom Athletic (G. Bowman) Carlogie Park.

George Buckman Premier Division – Barnhill v Invergowrie (M. Findlay) Monifieth High School.

Drain Doctor Division One – FC Claypotts v SS Peter & Paul (K. Wilson) Claypotts 4.

Trident Trophies Division Two – Arbroath Harp v Wellbank AFC (H. Fairweather) McDonald Park.

A.M. Phillip Alliance Division One – Broughty United v Carnoustie YM (M. Penman) Dawson 2.

A.M. Phillip Alliance Division Two – Barnhill v Arbroath HSFP B (M. Mazanka) Monifieth High School; Monifieth Tayside v Riverside Athletic (D. Lyons) Riverview.

All Kick-offs – 1.30 p.m. Home secretaries must contact both the referee and opposition secretary 72 hours before the game with pitch location and strip colours.

Dundee and District Football Association

There were wins for Ferry U13s, Broughty U17s and Monifieth U15s in the local cup ties this week.

And Monifieth U14s secured the bragging rights with an emphatic win in their Watson McInally League local derby as did their U19s in their President League derby.

Results: Scottish Cup, round three

Under-17s - Syngenta Juv 8, Ferry Athletic 0.

Local Cups, round one

Under-13s - Diamond Jubilee Cup - Douglas 1, Ferry Athletic 6.

Under-15s - Tommy Clark Trophy - Monifieth 9, Broughty United 2.

Under-16s - Queens Jubilee Cup - Broughty United 0, Fairmuir 9.

Under-17s - Henry Dolan Cup - Kirrie 2, Broughty United 3; Monifieth 1, Scone Thistle 2.

League

Under-13s - Broughty Ferry Cafe Royale League - Dundee Rangers 1, Broughty United 9; Kirrie 2, Carnoustie 0.

P W L D Pts

DUSC 6 6 0 0 18

Forfar 8 5 2 1 16

Ferry Athletic 6 5 1 0 15

Broughty United 7 5 2 0 15

Kirrie 8 5 3 0 15

Montrose 7 4 2 1 13

Lincraig 6 4 2 0 12

Arbroath 6 3 3 0 9

Dundee West 7 3 4 0 9

Carnoustie 7 1 6 0 3

St Murdochs 10 1 9 0 3

Dundee Rangers 8 0 8 0 0

Under-13s – J. Clenaghan League - Logie Harp 9, Monifieth 0.

P W L D Pts

Brechin 8 7 0 1 22

Fairmuir 6 6 0 0 18

Logie Harp 6 4 1 1 13

Dryburgh 5 4 1 0 12

ACSC 6 4 2 0 12

St Andrews 6 4 2 0 12

Lochside 7 3 3 1 10

Finlathen 9 3 5 1 10

Riverside 8 3 5 0 9

Celtic 8 2 4 2 8

Dundee Thistle 7 2 4 1 7

Douglas 7 0 6 1 1

Monifieth 9 0 9 0 0

Under-14s – D.S. Rennie League - Ferry Athletic 3, Forfar 2; Broughty United 4, Kirrie 2.

P W L D Pts

Lethan Tans 8 5 0 3 18

Fairmuir 7 5 0 2 17

Ferry Athletic 10 4 1 4 16

Riverside 6 5 1 0 15

Broughty Utd 6 4 1 1 13

Dundee West 6 3 2 1 10

Arbroath 6 3 2 1 10

St Andrews 6 2 2 2 8

Forfar 7 2 4 1 7

Celtic 7 1 6 0 3

Pitfour 8 1 7 0 3

Kirrie 9 1 8 0 3

Under-14s - Watson McInally League - Carnoustie 0, Monifieth 9.

P W L D Pts

Lochside 6 6 0 0 18

Dryburgh 6 5 0 1 16

ACSC 6 3 0 3 12

Monifieth 6 3 3 0 9

Brechin 6 2 1 3 9

Montrose 7 2 3 2 8

Dundee Rangers 6 2 4 0 6

Tayport 6 1 5 0 3

DUSC 3 0 2 1 1

Carnoustie 6 0 6 0 0

Under-15s – G. Taylor League - Pitfour 5, Carnoustie 6; Ferry Athletic 0, Celtic 9. Under-16s - Maryfield League - Carnoustie 1, Forfar 4; Ferry Yellow 4, Brechin 1. Under-16s - W. Mills League - Monifieth 8, Newtyle 0. Under-17s - Dave Pullar League - Forfar 0, Carnoustie 4. Under-19s - President League - Carnoustie 2, Monifieth 6; Dundee West 2, Ferry 3.

Fixtures, Sunday

Seven-a-side

DDYFA 7-a-Side, John Clark Mini Development Leagues

All kick-offs 11 a.m. unless stated. Any issues from the fixtures please get in touch with Steve Langdale. Any team marked as free which wishes a fixture please phone any other team who is also free and confirm if they also wish to play. Once agreed by both managers to play, both teams get in touch with Steve Langdale who will publish the fixture on the website and the Evening Telegraph and arrange a pitch where necessary. All matches must be played on the date specified on the fixture list, any match played outwith this is classed as a friendly.

Age 9 – 2005 – Broughty Pumas v Maryfield, Orchar; Ferry Athletic v Broughty Panthers, Dawson B; Carnoustie v Dundee West, as arr.

Age 10 – 2004 – Carnoustie v Fairmuir, as arr.; DUSC v Ferry Athletic, as arr., 1 p.m.; Broughty United v Riverside, Gilles; Monifieth v ACSC, as arr.

Age 11 – 2003 – Ferry Athletic v Pitfour, Dawson A; Carnoustie v Broughty Pumas, as arr., 1 p.m.; Broughty Panthers v DUSC, Orchar, 1 p.m.; Monifieth v Dundee West, as arr.

11-a-side

Local Cups, round one

Under-16s - Queens Jubilee Cup - Dryburgh v Ferry Blue (R. Johnson) Menzieshill High School, 12.30.

Under-17s - Henry Dolan Cup - Ferry Athletic v Carnoustie (B. Strachan) Dawson 1, 1.30 p.m.

League

Under-13s - Broughty Ferry Cafe Royale League - Dundee Rangers v Ferry Athletic (S. Hambley) St Saviours 1, 12.30; Carnoustie v Forfar (H. Fairweather) Carnoustie, 12.30; Broughty United v Lincraig (F. Butcher) Claypotts 3, 12.30.

Under-13s – J. Clenaghan League – Free week – Monifieth.

Under-14s – D.S. Rennie League - Letham Tans v Ferry Athletic (G. Fitzpatrick) As arr., 12.30; Broughty United v Forfar (W. Geekie) Monifieth High School, 12.30.

Under-14s - Watson McInally League - DUSC v Carnoustie (G. Munn) Monymusk 2, 12.30; Monifieth v Dryburgh (D. Coleman) Riverview, 12.30.

Under-15s – G. Taylor League - Arbroath v Ferry Athletic (B. Archibald) Arbroath, Noon; Carnoustie v Broughty United (H. Fairweather) Carnoustie, 2 p.m.; Fairmuir v Monifieth (A. Ruscitto) Graham Street, 2 p.m.

Under-16s - Maryfield League - Ferry Yellow v Carnoustie (B. Strachan) Dawson 2, Noon.

Under-16s - W. Mills League - Broughty United v Lochside (A. Rice) Claypotts 5, 12.30; Monifieth v Dundee West (D. Coleman) Riverview, 2 p.m.

Under-17s - Dave Pullar League - Scone Thistle v Broughty United (M. Crawford) As arr., 2 p.m.; Edzell v Monifeth (D. Shepherd) Edzell, 2 p.m.

Under-19s - President League - Tayport v Monifieth (V. Robertson) Tayport, 2 p.m.; Letham Sky Blue v Carnoustie (G. Fitzpatrick) As arr., 2 p.m.; Dundee Villa v Ferry Athletic (C. Race) Fairmuir 1, 2 p.m.