Amateur football fixtures

0
Have your say

George Buckman Premier Division

RESULTS: Broughty United 2, NCR 7; Tayside Fire Brigade 0, Carnoustie YM 3.

P W L D F A Pts

NCR 4 4 0 0 18 4 12

Arbroath HSFP 4 3 0 1 13 7 10

Broughty United 5 3 1 1 14 13 10

St James 3 3 0 0 14 2 9

Carnoustie YM 3 2 1 0 8 5 6

Bank Street Athletic 3 2 1 0 5 4 6

Invergowrie 6 1 3 2 6 9 5

SS Peter and Paul 2 1 0 1 10 6 4

Dundee College 3 1 2 0 6 9 3

Tayside Fire Brigade 4 0 3 1 1 12 1

Logie Harp 4 0 4 0 2 13 0

Dee Club 5 0 5 0 12 25 0

Drain Doctor Division One

Result: Barnhill 1, Inchture Amateurs 6.

P W L D F A Pts

FC Polonia 4 3 1 0 14 9 9

Douglas SC 5 3 2 0 14 15 9

Riverside Athletic 3 2 0 1 15 4 7

Castle AFC 3 2 0 1 14 10 7

Inchture Amateurs 2 2 0 0 9 2 6

Lowson United 5 2 3 0 10 11 6

Arbroath CSC 3 1 1 1 7 5 4

Merpro 3 1 1 1 11 13 4

Dundee City 2 1 1 0 6 6 3

FC Claypots 3 1 2 0 7 8 3

Newport 3 1 2 0 8 12 3

Morgan FP 3 1 2 0 6 11 3

Barnhill 5 1 4 0 11 22 3

Dundee University 2 0 2 0 3 7 0

Trident Trophies Division Two

Results: Carnoustie Athletic 3, Dundee East 3; Monifieth Tayside 3, Arbroath Harp 1.

P W L D F A Pts

Portcullis AFC 4 3 0 1 21 7 10

Maidens FC 4 3 1 0 11 7 9

Letham Lads Club 4 2 0 2 17 6 8

Wellbank AFC 4 2 1 1 11 8 7

Monifieth Tayside 4 2 1 1 8 5 7

Kirrie Youth AFC 4 2 1 1 5 4 7

Arbroath Harp 4 2 2 0 7 7 6

Dundee East 2 1 0 1 6 3 4

Carnoustie Ath 5 1 3 1 9 10 4

Harris Acad FP 3 1 2 0 6 6 3

Kelso AFC 3 1 2 0 4 10 3

Edzel Athletic 3 0 3 0 3 15 0

Michelin Athletic 4 0 4 0 3 15 0

A.M. Phillip Alliance Division One

Results: Broughty United 3, Arbroath CSC 1; Carnoustie YM v Dundee College postponed; Morgan FP 4, Barnhill 1.

P W L D F A Pts

Broughty United 3 2 0 1 8 5 7

Morgan FP 3 1 1 1 7 5 4

NCR 2 1 0 1 6 4 4

Dundee College 1 1 0 0 7 3 3

Arbroath CSC 2 1 1 0 4 4 3

Arbroath HSFP ‘A’ 2 1 1 0 4 5 3

Invergowrie 2 0 0 2 5 5 2

Barnhill 3 0 2 1 4 8 1

Carnoustie YM 0 0 0 0 0 0 0

Logie Harp 2 0 2 0 4 10 0

Division Two

Results: Dundee East 0, Monifieth Tayside 0.

P W L D F A Pts

Carnoustie Athletic 2 2 0 0 6 2 6

St James 2 1 0 1 10 4 4

Monifieth Tayside 3 1 1 1 8 4 4

Tayside Fire Brigade 1 1 0 0 7 2 3

FC Claypotts 1 0 0 1 5 5 1

Arbroath HSFP ‘B’ 1 0 0 1 0 0 1

Dundee University 1 0 0 1 0 0 1

Michelin Athletic 2 0 1 1 5 10 1

Dundee East 1 0 1 0 1 4 0

Kelso AFC 2 0 2 0 2 9 0

Lunan Trophy

Section two result - Invergowrie 4, Carnoustie Athletic 1.

Fixtures

The Fosters Scottish Amateur Cup, second round – Broughty United v Dee Club (G. Bowman), Esplanade.

George Buckman Premier Division - Carnoustie YM v Arbroath HSFP (S. Hood), Carlogie Park.

Drain Doctor Division One - Arbroath CSC v Barnhill (D. Fearn), Hercules Den.

Trident Trophies Division Two - Carnoustie Athletic v Monifieth Tayside (G. Soutar), Carlogie Park.

A.M. Phillip Alliance Division One - Arbroath CSC v Carnoustie YM (K. Dick), Hercules Den: Division Two - Michelin Athletic v Carnoustie Athletic (F. Butcher), Michelin Grounds; Monifieth Tayside v Arbroath HSFP ‘B’ (K. Kyle), Riverview.

Lunan Trophy, semi-final – Barnhill v Fc Claypotts (R. Milne), Monifieth High School; Broughty United v Invergowrie (H. Petrov), Dawson 1.

All Saturday matches have a 2 p.m. kick off. All MAFA results (home club only) to MAFA match secretary on 01382 229266 by 6.30 p.m. (Saturday).

Home secretaries must contact both the referee and opposition secretary 24 hours before the game. Referees unable to officiate ‘phone 01382 229266.