Carnoustie in seventh heaven

0
Have your say

IT WAS another disappointing weekend for the local teams with only Carnoustie YM Alliance team in the Mel Ross Trophy and Broughty United Alliance team in the league, managing wins.

Carnoustie rattled in seven against local rivals, Barnhill, with goals from Dale Gunn, Paul Archibald, Garry Clark and four from Mark Rogers.

Results:

Bremner Cup, Round Three: Result - Barnhill 1, St James 3.

Ferrari’s Shield, Round Two: Result – Monifieth Tayside 2, Inchture Amateurs 4.

Mel Ross Trophy, Round Two: Result – Carnoustie YM 7, Barnhill 0.

George Buckman Premier Division

Results: Carnoustie YM 2, Dundee College 3; Invergowrie 1, Broughty United 0.

Placings

P W L D F A Pts

NCR 13 10 0 3 43 19 36

D’dee Coll 14 6 6 2 32 32 20

SS P & P 13 6 6 1 29 27 19

St James 18 6 2 0 30 11 18

Carn YM 11 5 4 2 23 17 17

Broty Utd 13 5 6 2 25 29 17

Arbr HSFP 14 4 7 3 28 34 15

Tayside FB 11 4 5 2 13 21 14

Bank St Ath 6 4 1 1 18 7 13

Invergowrie 12 3 5 4 21 22 13

Logie Harp 13 1 12 0 12 50 3

Drain Doctor Division One

Placings

P W L D F A Pts

Arbr CSC 12 10 1 1 49 13 31

Castle AFC 18 9 8 1 61 62 28

Lowson Utd 17 7 5 5 50 33 26

Barnhill 16 8 7 1 42 50 25

Inchture 11 7 3 1 30 22 22

FC Polonia 13 7 5 1 41 35 22

Riverside Ath 8 6 0 2 42 11 20

Dundee City 11 6 4 1 27 23 19

FC Claypots 14 5 7 2 33 40 17

Douglas SC 13 5 6 2 35 45 17

Morgan FP 17 5 11 1 37 52 16

Merpro 16 4 8 4 41 57 16

Newport 9 4 5 0 29 34 12

Dundee Uni 15 1 14 0 16 56 3

Trident Trophies Division Two

Placings

P W L D F A Pts

Portcullis AFC 17 13 3 1 79 28 40

Dundee E 16 10 4 2 73 32 32

Maidens FC 15 10 4 1 38 30 31

Mon Tayside 15 9 4 2 57 26 29

Letham LC 16 8 3 5 57 37 29

Harris Acad FP 16 8 6 2 49 33 26

Carn Ath 13 7 5 1 39 27 22

Kirrie Youth 16 6 6 4 32 31 22

Michelin Ath 17 5 10 2 33 65 17

Wellbank AFC 16 4 8 4 28 47 16

Kelso AFC 15 4 8 3 27 41 15

Arbr Harp 16 3 10 3 26 41 12

Edzel Ath 18 0 16 2 19 119 2

A.M. Phillip Alliance Division One

Result: Broughty United 3, Arbroath HSFP A 2.

Placings

P W L D F A Pts

Carn YM 16 14 1 1 52 21 43

Broughty Utd 13 9 2 2 38 30 29

Invergowrie 14 8 3 3 33 26 27

NCR 15 6 5 4 36 35 22

Arbr HSFP A 15 5 9 1 23 32 16

Arbr CSC 14 4 7 3 25 27 15

Morgan FP A 15 3 6 6 39 45 15

Dundee Coll 14 3 6 5 47 40 14

Logie Harp 14 4 9 1 31 44 13

Barnhill 16 3 11 2 30 54 11

Division Two:

Placings

P W L D F A Pts

St James 14 11 0 3 73 25 36

Tayside FB 12 9 0 3 45 10 30

Carn Ath 13 7 5 1 49 38 22

FC Claypotts 12 6 2 4 38 33 22

Mon Tayside 15 5 6 4 39 32 19

Morgan FP B 8 4 2 2 21 22 14

Dundee Uni 14 3 9 2 27 45 11

Michelin Ath 13 3 8 2 27 49 11

Arbr HSFP ‘B’ 14 2 8 4 20 44 10

Kelso AFC 13 1 11 1 19 60 4

Fixtures:

Wallace Trophy, round two – Carnoustie Athletic v Kelso AFC (R. Dittrich), Carlogie Park.

George Buckman Premier Division – NCR v Broughty United (C. Martin), Caird Park Stadium.

Drain Doctor Division One – Barnhill v FC Polonia (P. Montgomery), Monifieth High School.

Trident Trophies Division Two – Carnoustie Athletic v Kirriemuir Youth AFC (M. Findlay), Carlogie Park, Monifieth Tayside v Harris Academy FP (G. Leith), Riverview.

A.M. Phillip Alliance Division One - Arbroath CSC v Broughty United (J. Rae), Hercules Den; Barnhill v Morgan FP A (B. Fraser), Monifieth High School. Division Two – Monifieth Tayside v FC Claypotts (H. Innes), Riverview.

Saturday kick-offs are, cups, 1.30 p.m., leagues, 2 p.m. All MAFA results (home club only) to MAFA match secretary on 01382 229266 by 6.30 p.m. (Saturday).

Home secretaries must contact both the referee and opposition secretary 24 hours before the game. Referees unable to officiate ‘phone 01382 229266.