Carnoustie YM hit six in cup

0
Have your say

IN THE second round of the Evening Telegraph and Post North of Tay Cup, Carnoustie YM, Barnhill and Carnoustie Athletic all went through to the third round, but Broughty United and Monifieth Tayside both lost out.

A hat trick from Chris Reid, two from Alan Jarrett and one from Grant Thain saw Carnoustie YM hit six past Auchterarder Primrose.

Results: The Evening Telegraph and Post North of Tay Cup, Round Two – Balmoral United 6, Broughty United 4; Carnoustie YM 6, Auchterarder Primrose 1; Comrie Rovers 1, Barnhill 2; Glenfarg 1, Carnoustie Athletic 3 aet; Monifieth Tayside 4, FC Claypotts 5.

George Buckman Premier Division

Placings

P W L D F A Pts

NCR 6 6 0 0 25 6 18

Arbr HSFP 7 5 0 2 21 10 17

Bro’ty United 5 3 1 1 14 13 10

St James 3 3 0 0 14 2 9

Bank St Ath 4 3 1 0 13 4 9

Carnoustie YM 5 3 2 0 11 8 9

Peter & Paul 4 2 1 1 15 10 7

Invergowrie 8 1 4 3 7 14 6

Dundee Coll 5 1 3 1 10 15 4

Tayside Fire 5 0 3 2 2 13 2

Dee Club 5 0 5 0 12 25 0

Logie Harp 7 0 7 0 4 28 0

Drain Doctor Division One

Placings

P W L D F A Pts

Castle AFC 6 4 1 1 25 14 13

Inchture Am 4 4 0 0 15 6 12

FC Polonia 5 4 1 0 20 12 12

Douglas SC 6 4 2 0 20 19 12

Riverside Ath 5 3 0 2 21 6 11

Arbroath CSC 5 3 1 1 16 7 10

Lowson United 6 2 3 1 11 12 7

Newport 5 2 3 0 15 19 6

Merpro 4 1 2 1 14 17 4

Dundee City 3 1 2 0 7 10 3

FC Claypots 4 1 3 0 8 13 3

Morgan FP 4 1 3 0 7 16 3

Barnhill 6 1 5 0 12 28 3

Dundee Uni 5 0 5 0 9 21 0

Trident Trophies Division Two

Result: Monifieth Tayside 6, Michelin Athletic 2.

Placings

P W L D F A Pts

Maidens FC 5 4 1 0 14 7 12

Letham LC 5 3 0 2 18 6 11

Portcullis AFC 5 3 1 1 23 11 10

Mon Tayside 6 3 2 1 14 10 10

Kirrie Youth AFC 5 3 1 1 9 6 10

Wellbank AFC 5 2 1 2 12 9 8

Dundee East 3 2 0 1 11 5 7

Carnoustie Ath 6 2 3 1 12 10 7

Arbroath Harp 6 2 3 1 11 12 7

Harris Acad FP 4 2 2 0 10 9 6

Kelso AFC 5 1 4 0 6 16 3

Michelin Ath 6 1 5 0 12 35 3

Edzel Athletic 5 0 5 0 7 23 0

A.M. Phillip Alliance Division One

Results: Broughty United 3, Dundee College 2; Carnoustie YM 6, Invergowrie 2.

Placings

P W L D F A Pts

Carnoustie YM 5 5 0 0 18 6 15

Broughty Utd 6 4 1 1 16 14 13

Arbr HSFP A 4 3 1 0 10 7 9

NCR 4 2 1 1 10 8 7

Dundee Coll 4 1 2 1 11 8 4

Morgan FP 4 1 2 1 8 9 4

Arbroath CSC 5 1 3 1 8 11 4

Logie Harp 4 1 3 0 9 15 3

Invergowrie 4 0 2 2 9 14 2

Barnhill 4 0 3 1 6 13 1

Division Two

Result: Dundee University 0, Monifieth Tayside 8.

Placings

P W L D F A Pts

St James 5 4 0 1 27 12 13

Carnoustie Ath 5 4 1 0 22 9 12

Tayside FB 4 4 0 0 18 5 12

Mon Tayside 7 3 2 2 24 15 11

Michelin Ath 5 2 2 1 16 20 7

Dundee East 5 2 3 0 19 20 6

Arbr HSFP B 6 1 3 2 7 15 5

Dundee Uni 6 1 4 1 9 19 4

FC Claypotts 2 0 1 1 6 12 1

Kelso AFC 5 0 5 0 9 30 0

Fixtures: George Buckman Premier Division: Logie Harp v Carnoustie YM (B. Archibald), Fairmuir 2; SS Peter and Paul v Broughty United (M. Crawford), Fairmuir 5.

Drain Doctor Division One: Barnhill v Lowson United (G. Fitzpatrick), Monifieth High School.

Trident Trophies Division Two: Letham Lads Club v Carnoustie Athletic (J. Rae), Dempster Park; Portcullis AFC v Monifieth Tayside (C. Stan), Victoria Park.

A.M. Phillip Alliance Division One: Arbroath HSFP A v Broughty United (M. Torrie), Arbroath Sports Centre; Dundee College v Barnhill (G. Soutar), Gardyne Road; Morgan FP v Carnoustie YM (G. Leith), Monymusk 1. Division Two: Carnoustie Athletic v Dundee University (K. Dick), Carlogie Park; Monifieth Tayside v Kelso AFC (G. Bruce), Riverview.

All Saturday kick-offs at 2 p.m. All MAFA results (home club only) to MAFA match secretary on 01382 229266 by 6.30 p.m. on Saturday.

Home secretaries must contact both the referee and opposition secretary 24 hours before the game. Referees unable to officiate ‘phone 01382 229266.