Little joy for local teams in cup competitions

0
Have your say

Ferry Athletic under-13s got through to the semi-finals of the Ross Ballantine Cup, Ferry Athletic under-15s reached the final of the Jean Pierre Babin Cup and Monifieth under-19s defeated local rivals Carnoustie to reach the final of the J. Cord Cup.

Results: local cups, Under-13s, Ross Ballantine Cup, quarter-final – Brechin 1, Ferry Athletic 4: Under-14s, Dundee West Anniversary Cup, quarter-final - Ferry Athletic 0, Fairmuir 6; Mac Brown Cup, quarter-final – Club ’83 2, Monifieth 1; semi-final – Forfar 8, Carnoustie 1: Under-15s, Jean Pierre Babin Cup, semi-final - Ferry Athletic 2, Dryburgh 1; J. Bolton Cup, semi-final - Broughty United 1, Forfar 8: Under-16s, John Clark Motors Cup, quarter-final - Broughty United 2, DUSC 3: Under-17s, Bridge Cup, semi-final - Dundee Villa 3, Ferry Athletic 1: Under-19s, J. Cord Cup, semi-final – Monifieth 3, Carnoustie 0.

League, 11-a-side,

Under-13s

Broughty Ferry Cafe Royale League

Result: Pitfour 8, Monifieth 1.

P W L D Pts

Bro’ty Utd 14 12 2 0 36

D’dee West 12 11 0 1 34

Forfar* 13 6 3 4 19

Pitfour 13 6 6 1 19

Ferry Ath 7 6 1 0 18

St And C*** 12 6 4 2 16

Brechin 12 4 8 0 12

Tayport 13 3 10 0 9

Dryburgh 11 1 9 1 4

Monifieth 13 0 12 1 1

*- 3 points, ***-4 points

Under-14s

Watson McInally League

Result: Broughty United 8, Lochside 0.

P W L D Pts

Club ’83 11 9 2 0 27

Forfar 12 8 3 1 25

Broughty 13 8 4 1 25

Monifieth 6 5 0 1 16

D’dee Th 12 4 8 0 12

Carn* 9 4 5 0 9

Dryburgh 9 2 6 1 7

Lochside 12 0 12 0 0

* –3 points

Under-15s

G. Taylor League

Result: Tayport 3, Carnoustie 0.

P W L D Pts

Dryburgh 11 10 0 1 31

Ferry Ath 11 7 2 2 23

Montrose 13 6 6 1 19

Fairmuir 9 6 3 0 18

Tayport 9 6 3 0 18

D’dee R 12 5 7 0 14

Celtic 12 4 7 1 13

Riverside 11 3 7 1 10

Monifieth 13 3 9 1 10

Carn 11 2 8 1 7

Under-16s

Maryfield League

Result: Luncarty Tans 2, Ferry Athletic 0.

P W L D Pts

DUSC 10 10 0 0 30

Arbroath 9 7 2 0 21

Lunc Tans 11 7 3 1 22

Dryburgh 12 6 4 2 20

Fairmuir 11 4 5 2 14

Scone Th 9 3 3 3 12

Bro’ty Utd* 10 4 4 2 11

Kirrie 8 1 4 3 6

Montrose 11 1 8 2 5

Ferry Ath 11 0 10 1 1

*-3 points

Under-17s

MNT League

Result: Carnoustie 2, Tayport 4.

P W L D Pts

Fairmuir 12 9 1 2 29

D’dee V 10 9 0 1 28

Ferry Ath 12 8 1 3 27

Kirrie 15 8 6 1 25

Lochside* 11 8 2 1 22

Dee Club 11 5 4 2 16

Letham B 13 4 5 4 16

Tayport 15 4 9 2 14

Carn 15 3 10 2 11

M’trose V 13 1 12 0 3

Edzell 9 0 9 0 0

*-3 points

Under-19s

President League

Result: Ferry Athletic 7, Montrose Vics 0.

P W L D Pts

Monifieth 11 9 0 2 29

Dryburgh 8 6 2 0 18

Ferry Ath 11 6 5 0 18

Celtic 9 5 1 3 18

Luncarty 9 4 4 1 13

Forfar Alb 11 4 6 1 13

Carn 10 4 6 0 12

D’dee W 12 3 8 1 10

M’trose Vics 13 1 12 0 3

Fixtures: Sunday, local cups, Under-13s, Ross Ballantine Cup semi-final – Ferry Athletic v Dundee West (K. Kyle), Drumgeith 3, noon; Broughty United v St Andrews Colts (A. McIlvenny), Riverside 1, noon: Under-14s, Mac Brown Cup, semi-final – Club ‘83 v Broughty United (G. Munn), Riverside 2, noon.

League, 11-a-side, Under-13s, Broughty Ferry Cafe Royale League – Monifieth v Brechin (F. Campbell), Riverview, 12.30 p.m.: J. Clenaghan League – Carnoustie v Dundee Rangers (C. Hughes), Carnoustie, 12.30 p.m.

Under-14s, D.S. Rennie League – free week, Ferry Athletic: Watson McInally League - Monifieth v Carnoustie (W. Geekie), Riverview, 12.30 p.m.

Under-15s, G. Taylor League – Carnoustie v Ferry Athletic (A. Ruscitto), Carnoustie, 2 p.m.; Riverside v Monifieth (M. Farmer), Riverside 1, 2 p.m.: P. Gibson League - Montrose Vics v Broughty United (R. Dittrich), Montrose, 12.30 p.m.

Under-16s, Maryfield League – Broughty United v Arbroath (V. Robertson), Claypotts 3, 12.30 p.m.: W. Mills League – Monifieth v Forfar (W. Geekie), Riverview, 2 p.m.

Under-17s, MNT League – Carnoustie v Dee Club (D. Shepherd), Carnoustie, 2 p.m.; Montrose Vics v Ferry Athletic (M. Reid), Montrose, 2 p.m.

Under-19s, President League – Forfar Albion v Monifieth (D. Taylor), as arr., 2 p.m.; Dundee West v Carnoustie (A. Brodie), Ardler 2, 2 p.m.; Ferry Athletic v Celtic (D. Lawson), Dawson 2, 2 p.m.