Mixed fortunes for local teams

IN THE Dundee and District Football Association local cup ties at the weekend, Carnoustie Under-16s were well beaten in the Queen’s Jubilee Cup.


Under-13: Broughty Ferry Cafe Royale League - Broughty 9, Douglas 0; Ferry 2, Dundee West 5; J. Clenaghan League - Monifieth 8, Carnoustie 2.

Under-14: D.S. Rennie League - Tayport 3, Carnoustie 1; Ferry 4, Celtic 1; Watson McInally League - Montrose 9, Broughty 1.

Under-15: Jean Pierre Babin Cup, round one - Fairmuir 7, Broughty 4, aet; G. Taylor League - Ferry 0, Kirrie 9.

Under-16: Queen’s Jubilee Cup, round two - Dundee Villa 9, Carnoustie 1; Maryfield League - Ferry 2, ACSC 1; DUSC 9, Broughty 0.

Under-17: Henry Dolan Cup, section A - St Murdochs 1 Ferry 8; section B - Broughty 0, DUSC 3; section C - Forfar 2, Monifieth 3.

Under-19: Maryfield/G. Kerr Cup, round one - Dryburgh 0, Ferry 4; President League - Fairmuir 5, Monifieth 2.


Sunday: Nines (2003) - Monifieth v Arbroath, as arr.; Montrose v Broughty Pumas, as arr.; Forfar v Ferry Athletic, as arr.; Celtic v Carnoustie, Lochee A; Kirrie v Broughty Panthers, as arr.

10s (2002) - Monifieth v Carnoustie, as arr.; Ferry Athletic v Lochside, Dawson A; Broughty United v Fairmuir, Gillies.

11s (2001) - Arbroath CSC v Ferry Athletic, as arr.; Kirrie v Broughty United, as arr.; Tayport v Monifieth, as arr; free week, Carnoustie.

Under-13: Ross Ballantine Cup, quarter-final - Ferry v Douglas (A. McIlvenny), Dawson 2, noon; D Brown Cup, quarter-final - DUSC v Carnoustie (S. Hunter), Monymusk 2, noon; Monifieth v Fairmuir (H. Petrov), Riverview, noon; Broughty Ferry Cafe Royale League - Broughty v Pitfour (D. Lawson), Claypotts 3, 2 p.m.

Under-14: Dundee West Ann, quarter-final - Dryburgh v Ferry (J. Jackson), Lochee 3, 2 p.m.; Mac Brown Cup, quarter-final - Broughty v Monifieth (K. Henderson), Esplanade 1, noon; D.S. Rennie League - Carnoustie v Fairmuir (D. Lyons), Carnoustie, 12.30.

Under-15: Jean Pierre Babin Cup, quarter-final - Kirrie v Ferry (B. Archibald) Kirrie, noon; Fairmuir v Monifieth (K. Kyle), Graham Street, noon; G. Taylor League - Broughty v Scone Thistle (K. Henderson), Esplanade 1, 2 p.m.

Under-16: Maryfield League - ACSC v Broughty (F. Butcher), Hercules Den, 2 p.m.; Carnoustie v Dee Club (M. Anderson), Carnoustie, 12.30; Kirrie v Ferry (B. Archibald), Kirrie, 2 p.m.

Under-17: League Cup, semi-final - Forfar v Broughty (G. Fitzpatrick), Caird 2, 1 p.m.; Monifieth v Tayport (J. Hunter), Fairmuir 5, 1 p.m.; MNT League - Montrose Vics v Ferry (M. Reid), Montrose, 2 p.m.

Under-19: President League - Carnoustie v Ferry (M. Anderson), Carnoustie, 2 p.m.; Monifieth v Domino (H. Petrov), Riverview, 2 p.m.