Mixed fortunes for local teams

MONIFIETH TAYSIDE was the only local team to progress in the cup games last week, but although Carnoustie YM and Broughty United were beaten midweek, they bounced back with wins on Saturday to make it a full house for the locals in the leagues.

Results: Carne Trophy, round two – Monifieth Tayside 4, Arbroath Harp 0: Ferrari’s Shield, round two – FC Claypotts 8, Carnoustie YM 2: Gray Trophy, round two – Dundee City 4, Barnhill 2: Wallace Trophy, round two – Monifieth Tayside 0, Tayside Fire Brigade 2.

George Buckman Premier Division

Results: Arbroath HSFP 3, Carnoustie YM 2; Broughty United 2, St James 6; Dundee College 3, Carnoustie YM 5; Tayside Fire Brigade 1, Broughty United 4.

P W L D F A Pts

NCR 15 12 0 3 46 17 39

Bank Street 11 9 1 1 41 12 28

St James 11 9 2 0 47 16 27

Carn YM 15 7 6 2 34 28 23

Dundee Coll 16 6 8 2 35 42 20

Broughty Utd 17 6 9 2 32 40 20

SS P & P 15 6 8 1 32 32 19

Arbr HSFP 16 5 8 3 32 40 18

Invergowrie 13 4 5 4 19 20 16

Tayside FB 13 4 7 2 15 28 14

Logie Harp 18 2 16 0 20 78 6

Drain Doctor Division One

P W L D F A Pts

Arbr CSC 14 12 1 1 54 16 37

Lowson Utd 21 10 6 5 65 40 35

Barnhill 19 10 7 2 50 56 32

Riverside Ath 12 9 1 2 54 17 29

Castle AFC 19 9 9 1 64 70 28

Inchture Am 14 8 4 2 35 27 26

FC Polonia 18 7 8 3 46 46 24

Ddee City 15 7 6 2 34 34 23

FC Claypots 16 5 7 4 36 43 19

Merpro 19 4 8 7 42 58 19

Douglas SC 15 5 7 3 39 50 18

Morgan FP 20 5 13 2 39 59 17

Newport 12 5 6 1 38 40 16

Dundee Uni 16 1 14 1 19 59 4

Trident Trophies Division Two

Results: Carnoustie Athletic 4, Letham Lads Club 1; Monifieth Tayside 5, Maidens FC 4.

P W L D F A Pts

Porty AFC 18 14 3 1 84 30 43

Mon Tayside 19 13 4 2 70 35 41

Maidens FC 19 12 6 1 53 41 37

Carn Ath 17 11 5 1 56 33 34

Dundee East 16 10 4 2 73 32 32

Harris Acad 18 9 7 2 55 39 29

Letham LC 18 8 5 5 59 46 29

Kirrie AFC 19 6 9 4 37 45 22

Wellbank AFC 17 5 8 4 37 47 19

Michelin Ath 19 5 12 2 39 74 17

Kelso AFC 16 4 9 3 29 44 15

Arbr Harp 17 3 11 3 28 45 12

Edzel Ath 19 0 17 2 19 128 2

A.M. Phillip Alliance Division One

Result: Morgan FP A 2, Broughty United 3.

P W L D F A Pts

Carn YM 17 14 2 1 52 22 43

Bro’ty Utd 17 11 3 3 45 37 36

Invergowrie 16 8 5 3 36 33 27

Arbr CSC 17 7 7 3 36 32 24

NCR 17 6 6 5 38 40 23

Arbr HSFP A 17 6 10 1 30 38 19

Logie Harp 15 5 9 1 35 46 16

Morgan FP A 17 3 8 6 42 55 15

Ddee Coll 14 3 6 5 47 40 14

Barnhill 17 4 11 2 37 55 14

A.M. Phillip Alliance Division Two

Result: Carnoustie Athletic 5, Morgan FP B 4.

P W L D F A Pts

St James 16 13 0 3 84 31 42

Tayside FB 14 10 0 4 52 11 34

Carn Ath 15 9 5 1 56 42 28

Morgan FP B 13 7 4 2 33 34 23

Mon Tay 17 6 7 4 43 34 22

FC Claypotts 15 6 5 4 44 45 22

Michelin Ath 15 4 9 2 28 49 14

Dundee Uni 15 3 10 2 27 45 11

Arb HSFP ‘B’ 16 2 9 5 20 51 11

Kelso AFC 16 2 13 1 23 68 7

Fixtures

Saturday: Buckman Mackie Trophy, semi-final – St James v Broughty United ( K. Beats), Fairfield Park: Carne Trophy, round two – Kirriemuir Youth AFC v Carnoustie Athletic (S. Hood), Martin Park; semi-final – Monifieth Tayside v Dundee East (G. Fitzpatrick), Riverview: Mel Ross Trophy, round two – Dundee College v Broughty United (K. Wilson), Gardyne Road: Bremner Cup, quarter-final – Carnoustie YM v Bank Street Athletic (C. Race), Carlogie Park.

George Buckman Premier Division: Dundee College v Carnoustie YM (N. Brand), Gardyne Road, Tayside Fire Brigade v Broughty United (G. Cavanagh), Downfield 3.

Trident Trophies Division Two: Carnoustie Athletic v Michelin Athletic (K. Wilson), Carlogie Park.

A.M. Phillip Alliance Division One: Invergowrie v Carnoustie YM (H. Innes), Riverside 1. Division Two – Carnoustie Athletic v Michelin Athletic (B. Fraser), Carlogie Park.

Kick-offs on Saturday are: cups at 1.30 p.m., leagues at 2 p.m. Midweek, 6.30 p.m. All MAFA results (home club only) to MAFA match secretary on 01382 229266 by 6.30 p.m. (Saturday) and 9 p.m. (midweek).

Home secretaries must contact both the referee and opposition secretary 24 hours before the game. Referees unable to officiate ‘phone 01382 229266.