Victory for YM in Bremner Cup

IN THE first round of the Bremner Cup, Carnoustie YM emerged with a good victory against Arbroath HSFP. Goals from Chris Reid, Johnny Beattie and Danny Mair secured their place in round two.

Their Alliance team had a resounding victory in their Alliance Cup tie against Monifieth Tayside with a hat-trick from Mark Rogers and one apiece from Mike McDonald, Garry Clark and Ainslie Tindall.

Monifieth Tayside had a good win in the Trident Trophies Division Two and Broughty United came out on top in their A.M. Phillip Alliance Division One game.

Results: Bremner Cup, first round - Arbroath HSFP 0, Carnoustie YM 3: Alliance Cup, round rwo – Barnhill 1, Arbroath CSC 1, Arbroath CSC won 2-1 on penalties; Monifieth Tayside 0, Carnoustie YM 6.

George Buckman Premier Division

Result: Broughty United 2, Dundee College 3.

Placings

P W L D F A Pts

NCR 11 10 0 1 36 11 31

SS P and P 13 7 5 1 33 26 22

Arbr HSFP 13 6 5 2 34 32 20

St James 7 6 1 0 28 11 18

Broughty Utd 11 5 4 2 28 24 17

Carn YM 9 5 3 1 19 14 16

Ddee Coll 10 5 4 1 24 22 16

Bank St Ath 6 4 1 1 18 7 13

Tayside FB 9 2 5 2 8 18 8

Invergowrie 9 1 5 3 7 16 6

Dee Club 10 1 9 0 19 38 3

Logie Harp 12 1 11 0 11 46 3

Drain Doctor Division One

Result: Barnhill 1, Dundee City 2.

Placings

P W L D F A Pts

Castle AFC 14 8 5 1 49 44 25

Arbroath CSC 9 7 1 1 38 13 22

Lowson Utd 13 5 3 5 38 25 20

Inchture Am 9 6 2 1 25 16 19

Barnhill 14 6 7 1 36 46 19

Riverside Ath 7 5 0 2 36 8 17

FC Polonia 11 5 5 1 31 31 16

Dundee City 8 5 3 0 19 18 15

Douglas SC 9 4 4 1 28 34 13

Morgan FP 13 4 8 1 27 40 13

Newport 8 4 4 0 26 30 12

FC Claypots 11 3 6 2 27 33 11

Merpro 12 3 7 2 32 44 11

Dundee Uni 12 1 11 0 15 45 3

Trident Trophies Division Two

Result: Arbroath Harp 1, Monifieth Tayside 4.

Placings

P W L D F A Pts

Portcullis AFC 14 11 2 1 59 24 34

Dundee East 13 8 3 2 41 28 26

Mon Tayside 12 7 3 2 50 20 23

Letham LC 13 6 3 4 48 31 22

Kirriemuir 14 6 4 4 30 25 22

Carn Athletic 10 6 3 1 30 19 19

Maidens FC 10 6 4 0 31 27 18

Harris Acad FP 12 5 6 1 25 27 16

Wellbank AFC 13 3 6 4 24 35 13

Kelso AFC 12 3 6 3 23 36 12

Michelin Ath 12 4 8 0 27 53 12

Arbroath Harp 13 3 8 2 22 32 11

Edzel Athletic 14 0 12 2 17 70 2

A.M. Phillip Alliance Division One

Result: Dundee College 3, Broughty United 4.

Placings

P W L D F A Pts

Carn YM 13 11 1 1 41 18 34

Invergowrie 11 7 2 2 30 20 23

Broughty Utd 11 7 2 2 32 27 23

Arbr HSFP A 11 5 5 1 20 25 16

NCR 11 4 4 3 26 27 15

Arbroath CSC 12 3 6 3 23 26 12

Dundee Coll 10 3 5 2 34 26 11

Morgan FP A 11 2 4 5 27 33 11

Barnhill 13 2 9 2 26 47 8

Logie Harp 11 2 8 1 24 34 7

Division Two

Result: Arbroath HSFP B 3, Monifieth Tayside 1.

Placings

P W L D F A Pts

St James 11 8 0 3 52 20 27

Tayside FB 10 8 0 2 39 9 26

Carn Ath 9 6 3 0 40 27 18

FC Claypotts 8 4 2 2 23 25 14

Mon Tayside 11 3 5 3 25 26 12

Arbr HSFP ‘B’ 12 2 7 3 17 32 9

Michelin Ath 10 2 6 2 23 39 8

Morgan FP B 4 2 1 1 15 14 7

Dundee Uni 10 2 7 1 21 35 7

Kelso AFC 9 1 7 1 13 41 4

Fixtures:

Bremner Cup, round two – Barnhill v Dundee East (D. Fearn), Monifieth High School; Dundee City v Carnoustie YM (S. Hood), St Pauls High School.

George Buckman Premier Division – Arbroath HSFP v Broughty United (M. Crawford), Friockheim Park.

Trident Trophies Division Two – Carnoustie Athletic v Portcullis (F. Campbell), Carlogie Park; Kirriemuir Youth FC v Monifieth Tayside (R. Milne), Martin Park.

A.M. Phillip Alliance Division One: Barnhill v Broughty United (D. Lyons), Monifieth High School; Carnoustie YM v Logie Harp (H. Innes), Carlogie Park: Division Two: Monifieth Tayside v St James (B. Fraser), Riverview; Morgan FP B v Carnoustie Athletic (G. Bruce), Monynusk 2.

All Saturday cup matches kick off at 1.30 p.m., and league fixtures at 2 p.m. All MAFA results (home club only) to MAFA match secretary on 01382 229266 by 6.30 p.m. on Saturday.

Home secretaries must contact both the referee and opposition secretary 24 hours before the game. Referees unable to officiate ‘phone 01382 229266.