Ailsa sets women’s record

0
Have your say

Ailsa Summers of Carnoustie Ladies set an Angus women’s county golf championship record when she won the title for the fifth year in a row.

The 19-year-old beat Jaqueline Sneddon, Alyth, at the 19th hole in the final at Monifieth Links.

It was Ailsa’s second 19th hole win of the day after she had survived at the first extra hole against Claire Penman, Carnoustie Caledonia, in the morning semi-finals in which Miss Sneddon beat Jackie Brown, Monifieth, 5 and 4 in the other tie.

Ailsa’s mother Mary has also won the Angus title five times, but not in consecutive years.

Hole in one

Grange golfer Graeme Waghorn had a hole-in-one at the 14th on the Medal Course last Wednesday.

Club returns

Carnoustie Golf Club: Saturday, May 11, Championship Course, strokeplay, CSS 77, Spring Meeting, Stevenson Cup, scratch - D. Elder 72: Subscription Medal, handicap – R. Arthur (6) 73 bih. Division One, scratch to 10 - R. Arthur (6) 73: A.W. Brown (4) 74: J. Ettershank (10), D. Elder (+3), J.H. Munro (9) 75: D. Adams (5), E. Peebles (6), R. McKenzie (7) 76: Division Two, 11 to 16 - G. Duthie (13) 73; J. Webster (15) 74; F. Johnstone (11) 75: Division Three, 17 to 28 - A.M. Hall (18), J.S. Gall (17) 83. Burnside Course, strokeplay, CSS 69, Division One, scratch to 16 - D.B. Cathro (16) 67; R. Henderson (11), P. Carver (16), R.K. Crosbie (12) 70: Division Two, 17 to 28 - W. Allan (19) 71. Buddon Links, strokeplay, CSS 67, all one class - J. McWalter (6) 64. Sunday, May 12, Championship Course, strokeplay, CSS 78 R/O, all one class - M. Shepherd (2) 76; A.W. Peffers (8), D. Adams (5) 77. Burnside Course, strokeplay, CSS 70, all one class - N.J. Fox (12) 63; I. Ritchie (9) 67. Buddon Links, strokeplay, CSS 70 R/O, all one class - P. Duncan (10) 73.

Ballumbie Castle Ladies: CSS 73, R/O, silver – A. Hemings (12) 81: bronze – S. Rhind (36) 68. Barnardos – S. Rhind (36) 68.

Broughty: Wednesday competition, section one – A. Watt (9) 71; G. Thomson (4) 72: section two – J. Thomson (23) 66; A. Allardice (21) 69; A. Saunders (13) 71. Saturday competition, section one - C. Simpson (5) 68; N. Croll (5), R. Tully (7) 70; section two – J. Douglas (14), G. Ritchie (20) 70; D. Cargill (14) 73. Sunday competition – A. McArtney (18) 70; R. Miller (11), D. Creagmile (22) 75. Texas Scramble – M. Cheape, J. Watt, M. Donald, D. Scobie 51.8; Steve Barclay, Steve Doyle, M. Davis, R. Tully 53; J. Thomson, G. Anderson, G. Campbell, J. Regan 55.

Carnoustie: Cant Cup and MacDonald Smith Trophy – 1, R. Reyner, Caledonia and F. Millar, Carnoustie Ladies, 79; 2, Mr and Mrs Shanks, West Lothian, 81 bih; 3, D. Fleming, Portlethen and M. Campbell Ladybank, 81. MacDonald Smith Trophy, winners – S. Kidd, Newburgh and J. Whyte, Caledonian, nett 64: handicap 16 and below – 1, S. Robertson Milgavie and R. Morrison Linlithgow, nett 70 bih; 2, Mr And Mrs Park, Barassie, nett 70; 3, Mr and Mrs Hair, Ladybank, nett 70.5: handicap 16.5 and above – 1, Mr and Mrs Corrigan, Thornton, nett 70.5; 2, Mr and Mrs Yip, Cowglen, nett 71; 3, Mr and Mrs Chalmers, Dunfermline, nett 74

Carnoustie Golf Club: Tuesday, May 7, Championship Course, stableford, CSS 74, all one class - R.L. Summers (16) 36pts; J.T. Craig (4) 33; B. Goodman (6) 32. Buddon Links, stableford, CSS 67, all one class - I. Louden (22) 37pts; C. McCulloch (5), A.S. Rose (18) 35; G. Ogilvie (15), R. Donnachie (12) 34.

Carnoustie Caledonia Ladies: Burnside Course, Coronation Foursomes – S. Strachan and M. Anderson (23) 33 points; C. Healey and C. Orr (14) 32.

Carnoustie Ladies: Burnside Course, Barnardos Competition CSS 71 – S. Brunton (7) 68 bih; F. Joss (5) 68 bih; L. Graham (8) 68.

Grange: Wednesday Medal, stableford, CSS 71, first class – D. Morrison (10) 70; J. Stewart (5) 71; S. Pattie (6) 72 bih: second class – R. Hutton (24) 65; J. Briggs (13) 67; G. Waghorn (15) 68.

Grange Ladies: Wednesday Stroke/second Eclectic, Ashludie Course, CSS 69, Silver Division – P. Wicksted (20) 68; I. Doig (16) 72; M. Latto (16) 73: Bronze Division – A. Hamilton (33) 66; M. Davidson (23) 67; E. Boath (22) 72.

Angus County Golf Association: Champion of Champions at Edzell – William Bremner jnr, Edzell, 68 70 138; Daniel Elder, Carnoustie, 73 71 144 blr; Craig Smith, Downfield, 71 73 144.

Ashludie: Stableford – K. Hoban (28) 66. Laird Cup – R. Pederson. Croll Cup – I. Ritch, A. Ritch and J. Scott to play off.

Dalhousie: Spring Championship, R/O 1 – A. Hay (5) 77; A. McColgan (8) 79; M. Sinclair (8) 80. Mackay Triam – A. McColgan, D. Ford, D. Cavellini, 251. Sweep Championship – B. Lowe (6) 85; S. Braid (12) 91.

Grange Ladies: May Extra Medal and Barnardos Qualifier, Silver – M. Latto (16) 79; I. Doig (16) 83; P. Lamb (13) 84 bih. Bronze – M. Simpson (26) 76; N. Turner (22) 89. Barnardos Qualifier – M. Latto.

Grange Monifieth: Saturday Medal Stableford, First Class – N. Cook (12) 66; S. Nairn (11) 67; A. Ritch (7) 69. Second Class – R. Pederson (18) 64; D. Gilpin (21) 68; G. Price (20) 69 bih.

Grange: Sunday Medal, stableford, CSS 73, First Class – A. Todd (3) 41; D. Parker (10) 37; S. Fenton (8) 35 bih: Second Class – A. Stewart (17) 38; J. Rue (19) 33; R. Chia (16) 32 bih

Ladies’ Panmure Monifieth: Monthly medal winners competition, CSS 76 – F. Robertson 76; A. Chree bih, A. Falconer 81.