Alliance golfers see the sunshine!

0
Have your say

THE FIRST of two Midland Golfers’ Alliance meetings in five days was held at a sunny Brechin Golf Club last Thursday.

Taking full advantage of the conditions was Montrose assistant professional Graeme Brown, who returned a seven-under-par 65 to score his second win in successive weeks.

Martin Brown, Monifieth, led the way in the handicap section with a net 68, playing off +1.

Leading scores

Scratch

65 - G. Brown (AP), Montrose.

67 - M. Brown, Monifieth.

69 - P. Jamieson (P), Dunblane New.

70 - W. Murray (P), Unattached.

74 - E. Rae, Arbroath; S. Rennie (P), Brechin; N. Cameron, King James VI; S. McLaren (AP), Crieff; W. Crosbie, Blairgowrie; G. Jenkins, Crieff; K. Salmoni (P), Muckhart; M. MacKenzie (AP), Forfar.

Handicap

68 - M. Brown, Monifieth, (+1).

69 - W. Crosbie, Blairgowrie, (5); A. Mitchell, Dukes, (12).

70 - N. Cameron, King James VI, (4); H. Cowbrough, Muckhart, (6); A. McEwan, Carnoustie, (14).

71 - E. Rae, Arbroath, (3); C. Westland, Alloa, (8); G. Jenkins, Crieff, (3).

72 - D. Redford, Murrayshall, (7).

73 - S. Brough, Alyth, (4).

74 - A. Duncan, Murrayshall, (4); H. Grant, Muckhart, (6).

Provan Salver

ANGUS County Golf Association made a winning start to this season’s Provan Salver inter-area competition with a 5-3 victory over Fife at Montrose Links on Sunday.

Arbroath’s Steven Cargill was drafted in as a last minute replacement and responded with a fine 3 and 2 win over Scott Stewart-Cation, winner of the South-east District Championship near the end of last season.

Other local players representing Angus were Kris Harper, Carnoustie, and Martin Brown, Monifieth.

Details, Angus names first: Gary Tough, Edzell, beat Gary Sharp, St Andrews, 5 and 4; Ross Coull, Edzell, beat Colin Martin, Balbirnie Park, one hole; William Bremner, Edzell, halved with Peter Latimer, St Andrews New; Martin Brown, Monifieth, lost to Ally Hain, Ladybank, one hole; Ross Bell, Downfield, lost to Kevin Blyth, Lundin, 3 and 2; Kris Harper, Carnoustie, halved with Scott Crichton, Aberdour; Stuart Smith, Downfield, beat Gary Page, Balbirnie Park, 5 and 4; Steven Cargill, Arbroath, beat Scott Stewart-Cation, Balbirnie Park, 3 and 2.

In the day’s other match, Perth and Kinross drew 4-4 with holders Clackmannan at the Strathmore Golf Centre.

This Sunday, April 3, Angus have an away fixture against Clackmannan at Dollar, while Fife host Perth and Kinross.

Grange Golf AGM

THE FOLLOWING were elected office-bearers at the recent annual general meeting of Grange Golf Club.

President - Ron Macdonald; gents’ captain - Robin Miller; gents’ vice-captain - Jack Hutcheon; gent’s match secretary - Russell Orr; ladies’ captain - Marilyn Laing; ladies vice-captain - Helen Adamson; ladies’ match secretary - Ann Mackinnon; gents’ handicap secretary - Andy Todd/ Mark Thomson; and ladies’ handicap secretary - Ann Young.

Letham Grange Seniors

IN THE Letham Grange Seniors’ weekly stableford over the Buddon Links Course, Carnoustie, last Wednesday, March 23, the winner was G. Mitchell with 43 points.

D. Norval was second with 37 points, and D. Massie third with 36 points.

Lindsay Shield

CARNOUSTIE Golf Club will play St Andrews next Saturday (April 9), in the first leg of the annual 50-a-side triangular competition for the coveted Lindsay Shield.

The match against holders Leven Thistle follows on April 16, with the final leg between St Andrews and Leven Thistle scheduled for April 23.

Players selected to represent Carnoustie against St Andrews are:

At Carnoustie (1.30 p.m. start) - K. McNicoll, F. Mann, S. Mann, G. Knox, D. Barclay, G. Gall, S. Nicoll, D. Stephen, G. McPherson, A.D. Cooper, D. O’Sullivan, S. Downie, N. Foggie, C.E. Henderson, G. Reigate, D. Fleming, D. Cochrane, D. Gardiner, J.G. Reid, A.M. Copland, J.T. Hiney, D. Murray, B. Galloway, L.A. Law and G.R. Birse.

At St Andrews (1 p.m. start) - A. Sweeney, K. Harper, S. Peffers, I. Johnstone, G.J. McKenzie, S.M. Bell, D.R. Maxwell, D. Louden, G.A. McNicoll, W. Rennie, E. O’Brien, P. Drummond, J. Gilbert, B. Hutton, G.C. Anderson, K.S. Wilkinson, D.G. Geekie, R. Matthew, B. Goodman, S.G. Norrie, B. Merrilees, T. Peebles, M. Low, S.A. Bricknal and I. Philpott.

Boys’ golf

SCOTLAND Boys’ cap Ewan Scott, St Andrews, got his season off to a flyer with a wire-to-wire victory in this year’s opening Scottish Golf Union Junior Tour event at Arbroath Links over the weekend.

The 15-year-old, who won the English Boys Under-14s Championship in 2009, powered to a four-shot victory over a strong field, with reigning Scottish Boys champion Grant Forrest, Craigielaw, and national under-14s champion Bradley Neil, Blairgowrie, tied second.

Scott opened with a two-under par 68 and followed that up with a flawless 67 on Sunday morning, the highlight of which was a sensational eagle three at the long 17th. Despite carding six bogeys in the final round, he responded with three birdies and the comfortable cushion he’d created over the opening two rounds saw him cruise to victory.

The CSS each round was 70.

Club returns

Broughty Golf Club: Midweek Stableford/Senior Winter League - 1, N. Ireland 41 points; 2 equal, T. Moffat, R. Shepherd, L. Merchant 35 points.

Senior Winter League Final Standings, Medal Course, division one - 1, I. Scott 292 points; 2, A. Chalmers 285 points; 3, R. Barnett 283 points: division two - 1, A. McGlashan 285 points; 2, G. Hendry 282 points; 3 equal, J. Thomson, W. Sutherland 265 points: Ashludie Course - 1, G. Laidlaw 302 points; 2, R. Edgar 279 points.

Saturday, March 26, Medal Course, CSS 71, Stroke Competition - 1, G. Thomson (7) 67; 2, N. Maciver (13) 68; 3 equal, D. Sharp (13), J. Douglas (14) 72.

Sunday, March 27, Medal Course, CSS 70, Stroke Competition - 1, J. Douglas (14) 63; 2, G. Thomson (6) 70; 3, B. Fenton (14) 72.

Ashludie Course - Captain 3, Vice-Captain 5. Greensomes Stableford - 1, A. Stewart and A. Ward 38 points bih; 2, N. Maciver and A. McGlashan 38 points; 3, M. Dewar and J. Butterworth 37 points.

Caledonia Ladies’ Golf Club: Thursday, March 24, Burnside Course, CSS N/C, Stableford Competition - 1, S. Brunton (9) 32 points; 2, R. Fletcher (19) 28 points.

Carnoustie Golf Club: Saturday, March 26, Championship Course, CSS 74, stroke competition, scratch to 10 - 1, G.A. McNicoll (3) 72; 2 equal, M. Watson (5), S.M. Downie (5) 73; 4 equal, B. Goodman (4), E. O’Brien (3) 74: 11 to 16 - 1, M.J. Barker (14) 72; 2, A.J. Buik (13) 73; 3, D.R. Bain (12) 74: 17 to 28 - No scores returned.

Burnside Course, CSS 71, Stroke Competition, scratch to 16 - 1, P. Carver (16) 70; 2 equal, A. Simpson (13), R.I. Allison (5) 72; 4 equal, J.L. Watson (11), B. Ransford (12) 73: 17 to 28 - 1, R. Gray (19) 68; 2, T. Convery (18) 74.

Buddon Links Course, CSS 65, Stroke Competition, scratch to 28 - 1, M. Low (5) 64; 2, A.B. Anderson (3) 65; 3, D. Archibald (18) 66.

Sunday, March 27, Championship Course, CSS 75, Stroke Competition, scratch to 28 - 1, D.M. Cooper (13) 73; 2 equal, D. Louden (2), J. Farrell (9) 75.

Burnside Course, CSS 68, stroke competition, scratch to 28 - 1, F. Golden (18) 66; 2, A.E. McNicoll (14) 67; 3 equal, I.K. Harrison (6), B. Goodman (4) 69.

Buddon Links Course, CSS 68, stroke competition, scratch to 28 - 1, D. Pryde (8) 66; 2, D.C. Mitchell (11) 67; 3 equal, W. Grogan (16), G.J. McQueen (13), R.J. Knight (7) 69.

Tuesday, March 29, Championship Course, CSS 73, Stableford Competition, scratch to 28 - 1, W. Thompson (4) 35 points; 2 equal, J.M. Downie (6), J.G. Reid (5), R. McKie (16) 34 points.

Buddon Links Course, CSS 66, Stableford Competition, scratch to 28 - 1 equal, A.J.R. MacKenzie (10), A.B. Anderson (3) 37 points; 3, S. Beattie (13) 34 points; 4, M. Mudie (19) 33 points.

Carnoustie Ladies’ Golf Club: Tuesday, March 29, Burnside Course, CSS N/Q, March Spoon - 1, S. Seaton (13) 69; 2, C. Healey (12) 70; 3, M. Anderson (25) 80.

Grange Golf Club: Saturday, March 26, Medal Course, CSS 71, Stableford Competition, section one - 1, G. Thomson 40 points; 2, G. Reilly 38 points; 3, D. Arnott 37 points: section two - 1, D. Greig 39 points; 2 equal, B. Sherman, J. Jamieson 37 points.

Grange Ladies’ Golf Club: Wednesday, March 23, Ashludie Course, CSS 71 R/O, stroke competition, silver division - 1, C. MacDonald (19) 72; 2, A. Young (19) 73; 3, I. Doig (14) 74: bronze division - 1, K. Allardice (36) 70; 2, E. Boath (22) 74 bih; 3, S. Rhind (30) 74.

Ladies’ Panmure Golf Club, Monifieth: Friday, March 25, Texas Threes, Medal Course - 1, F.P. Fraser, R. Witherow and E. Stewart 55 and one-third. Ashludie Course, 13 Holes - 1, M. Stewart, M. Nicoll and E. Hunter 36 and five-ninths: Seven holes - 1, M. Egan, B. Coleman and M. Allison 22 and four-ninths.

Tuesday, March 29, Ashludie Course, CSS 68, Crichton Cup - 1, L. Young 55; 2, N. Turner 63; 3 equal, P. Stewart, P. Hewitt 66; 5, E. Miller 69.

Monifieth Golf Club: Wednesday, March 23, Midweek Winter League Stableford - 1, D. Eastaugh 37 points; 2, S. Blady 36 points; 3 equal, I. Cooke, S. Hills 34 points.

Monifieth Ladies’ Golf Club: Saturday, March 26, Ashludie Course, 13 holes, two-thirds handicap, stroke competition - 1, C. Routledge 47 and two-thirds; 2, A. McKay 52; 3, K. Lowden 52 and two-thirds.

New Taymouth Golf Club: Sunday, March 27, Burnside Course, CSS 71, March Medal - 1, G. McLeish (25) 66; 2, A.E. McNicoll (14) 67.

Weekend fixtures, Sunday, George Ogilvie Memorial Trophy, Burnside Course; Monday, McLean Stableford, Championship Course.

Panmure Golf Club: Saturday, March 26, Brand and Whimster Cups, division one - 1, J.N. Fleming (9) 67; B. Kidd (6) 68 bih; 3, D.W.R. Chalmers (4) 68 bih; 4, G.W.B. Robson (8) 68 bih: division two - 1, D.C. Smith (14) 64; 2, B.J. Goodall (14) 66 bih; 3, D.H. Adams (14) 66; 4, S. McArthur (14) 67.

Brand Cup, scratch, D.W.R. Chalmers 72. Whimster Cup, handicap, D.C. Smith (14) 64.

Panmure Ladies’ Golf Club, Barry: Tuesday, March 29, Coronation Foursomes - 1, M. Ogilvie and H. Wallace 40 points; 2, H. Carmichael and L. Philip 38 points; 3, S. Baxby and R. Adamson 36 points; 4, E. Selway and L. Shepherd 35 points.

Winter Leagues

Ballumbie Castle Golf Club: Seniors Winter League, group one, Steve Edwards: group two, Bob McLeod.

Carnoustie Golf Club Winter League: Saturday, March 26, Week 14 Results - A. Stark and W. McKenzie beat R. Golden (round-robin); J. Webster and J. Murray beat R. Naunton and A. Watson, 4 and 3; G. Chalmers and L. Bowen beat I. Laurence and N. Fox, reserve, 2 and 1.

Sweepstake - 1, J. Webster 51; 2, A. Stark 53; 3, L. Bowen 56.

Champion, R. Matthew; runner-up, W. McKenzie; wooden spoon, J. Matthew.

Final placings

P W L D Pts

R. Matthew 14 10 2 2 22

W. McKenzie 14 8 3 3 19

A. Stark 14 8 4 2 18

L. Bowen 14 8 5 1 17

R. Golden 14 7 5 2 16

G. Chalmers 14 6 5 3 15

R. Naunton 14 7 6 1 15

J. Murray 14 7 7 0 14

J. Webster 14 6 7 1 13

A. Watson 14 6 8 0 12

I. Laurence 14 1 11 2 4

J. Matthew 14 1 12 1 3

Monifieth Golf Club Winter League: Saturday, March 26, Week 14 Results - D. Smart and W. Miller beat D. Eastaugh and J. Ballantyne, reserve, 5 and 3; W. Stevenson, reserve, and W. Rose beat R. Angus, reserve, and G.A. Smith, 6 and 5; F. Blyth, reserve, and J. Ferrie beat S. Hills and R. Liddell, 2 and 1; I.C. Hutcheon and M. McBride beat F. Hutcheon, reserve, and I.W.M. Nicoll, 3 and 1; M. Brown and K. Scott beat T. Lumsden, reserve, and I. Kidd, 2 and 1; F. Anderson, reserve, and I. Kelly halved with A. Reid, reserve, and A. Boyle, reserve.

Sweepstake, scratch - 1, W. Stevenson 60; 2, I.C. Hutcheon 64: handicap - 1, J. Ferrie (16) 61; 2, W. Rose (9) 63.

Final placings

P W L D Pts

I.C. Hutcheon 14 12 1 1 40

G.A. Smith 14 10 3 1 35

I. Kelly 14 9 3 2 34

P. Gardiner 14 7 5 2 30

N.J. Anderson 14 7 6 1 29

C. Goodall 14 6 4 4 29

W. Rose 14 7 7 0 28

M. Brown 14 6 7 1 28

A. Carlyle 14 7 6 1 28

I. Kidd 14 6 6 2 28

K. Hutton 14 7 5 2 28

K. Scott 14 6 6 2 28

J. Ferrie 14 7 7 0 28

M. McBride 14 6 6 2 28

S. Hills 14 6 6 2 27

D. Smart 14 4 8 2 25

I.W.M. Nicoll 14 4 7 3 25

I. Hall 14 7 6 1 24

C. Ashe 14 7 4 3 24

C.A. Cairnie 14 5 8 1 24

E. Radley 14 3 8 3 21

D. Eastaugh 14 3 10 1 21

W. Miller 14 3 8 3 20

R. Liddell 14 2 11 1 11