Angus win Provan Salver

0
Have your say

ANGUS COUNTY won the Provan Salver after beating Fife 5-3 at Thornton on Sunday.

Results: Angus names first – R. Bell, Downfield lost to C. Martin, Balbirnie Park 4 and 2; R. Coull, Edzel w/o S. Crichton, Aboukir; W. Bremner, Edzel beat K. Anderson, Charleton 2 and 1; S. Smith, Downfield lost to A. Hain, Ladybank 1 hole; C. Donaldson, Downfield beat K. Blyth, Lundin 4 and 2; G. Bell, Downfield beat A. Moir, Thornton 3 and 2; R. Perry, Monifieth beat A. Anderson, Burntisland 1 hole; D. Elder, Carnoustie lost to S. Stewart-Cation, Balbirnie Park 5 and 4.

County boys’ event

DOWNFIELD ‘A’ won the Angus County Boy’s Team Trophy Competition played in very cold and windy conditions at Ballumbie Castle Golf Club. They finished with a total of 326 which was seven strokes better than runners-up Monifieth ‘A’. Best individual score of the day was a 73 by Ewen Matthew of Kirriemuir ‘A’ and the handicap team prize was won Downfield ‘C’ with a score of 290.

Club returns

Carnoustie Golf Club: Saturday, April 28, Championship Course, Strokeplay, CSS 77 R/O, Division One, handicap, scratch to 10 - T.E. Walls jnr (7) 72; A.D. Brand (9) 77; T.E. Walls sen (6) 78: Division Two, handicap, 11 to 16 - W.D. Campbell (13), H. Summers (11) 77; E. Valente (13) 79; J.S. Gall (15) 80: Division Three, handicap, 17 to 28 - G. Murray (19) 78; B.W. Blackwood (18) 82.

Burnside Course, strokeplay, CSS 72, Division One, handicap, scratch to 16 - D.A. Tonner (14) 66; G.M. Bell (11) 70; R.H. Low (13) 71: Division Two, handicap, 17 to 28 - T. Cathro (21) 72; D. Taylor (21) 78; D.A. Niven (20) 79.

Buddon Links, strokeplay, CSS 67, all one class - P. Duncan (14) 65; E. Peebles (7) 66; A. Garmany (18) 67.

Sunday, April 29, Championship Course, strokeplay, CSS 77, all one class - R.M. Farquhar (11) 72; D. Adams (7) 73; G.L. Taylor (10) 77. Burnside Course, strokeplay, CSS 73, all one class - D. Archibald (16) 69; D.R. Reid (8), I.K. Harrison (8), D.A. Leslie (17) 74. Buddon Links, strokeplay, CSS 68, all one class - A. Garmany (18), P. Duncan (14) 66; D. Pryde (8) 69.

Lindsay Shield and 1908 Trophy, Saturday, April 28 – Carnoustie GC 25.5 v Leven Thistle GC 24.5. Lindsay Shield, winners – St Andrews GC; runners-up - Carnoustie GC. 1908 Trophy, winners – Carnoustie GC.

Ballumbie Castle: Seniors April Medal, CSS 70 – C. Stewart (20) 66; P. Culloch (19) 72; J. Little (20) 73.

Ballumbie Castle Ladies: Cancer Relief and Stroke, CSS 74 – A. Callaghan (20) 80 bih; S. Don (28) 80.

Canoustie Caledonia Ladies: Buddon Links, Cancer Relief Spoon, CSS 67 – C. Healey (12) 64; M. Brown (13) 65; C. Orr (16) 69. Spoon winner: C. Healey.

Carnoustie Ladies: Monday, Burnside Course, Anderson Trophy, first round, CSS 73 – C. Penman (1) 73; C. Healey (12) 75 bih; G. Watson (18) 75. Tuesday, Anderson Trophy, second round, CSS 74 – C. Healey (12) 73; L. Graham (9) 76 bih; M. Landells (20) 76. Anderson Trophy – C. Healey 148; M. Landells 154. Nine-hole Stableford – S. Baxter 16 points; B. Mann 15.

Dalhousie: May Medal, Championship Course, CSS 77 – D. Cavellini (6) 76; G. Adam (8) 77; S. McKay 96) 79 bih.

Grange Ladies: Saturday Stroke, Ashludie Course, CSS 69 – A. Moss (16) 69; H. Elrick (12) 70; A. MacKinnon (16) 72.

Ladies Panmure Barry: Interclub match – Ladies Panmure Barry 1, Kirriemuir 3. Spring Meeting and Medal 4, CSS 77 R/O, Silver, scratch – S. Arbuckle 77. Silver, handicap – M. Thurston (16) 77. Bronze, scratch – H. Wallace 106. Bronze handicap – E. Selway (30) 83. Medal Winners - S. Arbuckle and H. Wallace.

Ladies Panmure Monifieth: Lanos round one, CSS 76 – P. Mackie 77; L. Young 78; A. Chree 82; S. Falconer 83. Ashludie Stableford, CSS 71 R/O – L. Pirie 34; E. Stewart bih, M. Sherrit 29; C. Milne bih, M. Fleming 28. Nine-Holes Ashludie – B. Balfour.

Monifieth: Fenton Medal, CSS 73, Division One – N. Gilroy (8) 73 bih; S. Smith (3) 73; C. Brunton (4) 74. Division Two – D. Cecil (11) 76; A. Johnston (12) 79; S. Donnelly (12) 82. Fenton Medal – S. Smith 76. Ashludie CSS 65 – D. Hunter (14) 67.

Monifieth Ladies: Ashludie, SLGA Brooch, CSS 70, Division One - C. Robertson (16) 70; M. Boyd (18) 73. Division Two – P. Wicksted (21) 74 bih; I. Morrison (31) 74. Overall winner – C. Robertson. Coronation Fours winners – W. Smith and L. Smith.

Carnoustie Golf Club: Tuesday May 1: Championship Course, Strokeplay CSS 77 all one class - R. Gray (17) 74; J. Scott (12), A. Donaldson (9) 75; R.A. Goodman (5) 76.

Buddon Links: Strokeplay, CSS 68 all one class - A.J.D. Maclaren (12) 67; S.J. Ferrier (12) 68; W. Allan (17) 70.

Grange Monifieth: Saturday Stableford CSS 73, 34 points, Section one – S. Gray (5) 37 points bih; G.M. Thomson (5) 37; R. Laing (3) 35 bih. Section two – D.S. Findlay (15) 35; C.B. Sanderson (13) 34 bih; M. McKaig (17) 34 bih. Club Cup, round two CSS 74, 33 points, Section one – M.G. Thomson (1) 36; C. Wilton (12) 35; R. Duncan (5) 24 bih. Section two – J. McGowan (14) 34; B.D. Duguid (21) 33; F. Gall (13) 32.

Station Masters: Buddon Links, Stableford CSS 66 – G. Clark (10) 34 points; G. Anderson (15) 33; R. Fulton (7) 32.