Angus wins title

0
Have your say

WITH an average age of just 22, the Angus County team won the North Inter-divisional title at Monifieth, played over Saturday, Sunday and Monday.

Beating Aberdeenshire (5.5 -2.5), Perth and Kinross (8.5-0.5) and Northern Counties (6-3) they cruised their way to a place in the Scottish county finals at Montrose from September 21 to 23, when they will play the winning teams from the South, East and West Districts.

The girls’ development policy introduced to Monifieth Golf Club by Ann Hunter, combined with the Carnoustie support for their young players and a forward thinking Angus County girls programme, were the key ingredients in producing a young but experienced and cohesive team that will do Angus proud in the finals.

The team comprised Jemma Chalmers (19), Monifieth; Jessica Meek (18), Carnoustie Ladies; Claire Penman (29), Carnoustie Caledonia; Ann Ramsay (30), Kirriemuir; Katie Reid (20), Monifieth; Ashley Smith (22), Monifieth; Ailsa Summers (18), Carnoustie Ladies; Rebecca Wilson (21), Grange; and reserve: Heather Munro (16), Monifieth.

Scores: Angus v Aberdeenshire, foursomes – R. Wilson/A. Summers lost to L. Murray/R. Polson 4 and 3; J. Meek/A. Ramsay halved with S. Wood/C. Wilson; C. Penman/K. Reid halved with S. Mathieson/K. Beveridge: singles – J. Meek beat L. Murray 3 and 2; A. Ramsay beat S. Wood two holes; K. Reid beat S. Leslie 3 and 1; J. Chalmers beat R. Wilson two holes; A. Smith halved with R. Polson; A. Summers beat S. Mathieson 5 and 4.

Angus v Perth and Kinross: foursomes – A. Summers/R. Wilson beat L. Walker/E. Watson 3 and 2; A. Smith/C. Penman beat J. Milne/E. Muirhead two holes; A. Ramsay/K. Reid beat S. Crolla/N. Robertson 3 and 1: singles – A. Summers halved with J. Milne; J. Meek beat N. Robertson 3 and 2; R. Wilson beat L. Walker 8 and 6; K. Reid beat E. Muirhead 4 and 3; J. Chalmers beat E. Watson 5 and 4; C. Penman beat G. Lambie 3 and 1.

County Golf Championships

IN THE matchplay quarter-finals of the Angus County Golf Association Championship at Edzel, results were - A. Fyfe beat T. Ogilvie 1 hole; M. Lindsay beat S. Smith 2 holes; G. Bell beat C. Donaldson 2 holes; W. Bremner jnr beat M. Reid 2 holes.

The semi-finals and final take place at Edzel on Sunday (June 24). The semi-finals are – A. Fyfe, Carnoustie v M. Lindsay, Broughty; G. Bell, Downfield v W. Bremner jnr., Edzel.

Club returns

Ballumbie Castle: Senior Summer League, CSS 69 – Bob McLeod (19) 65; Jim Ramsay (6) 67; Brian Hurrell (22) 67; Alex Stuart (19) 68; George Stuart (6) 69.

Broughty Ladies: Invitation Triples, winners – Muirhead & Birkhill; runners-up – Broughty.

Caledonia League: Group B - Craigiehill 5, Broughty 1; Pitreavie 4.5, Kirriemuir 1.5; Forfar 3, Pitreavie 3; Leven GS 2.5, Broughty 3.5.

Carnoustie Caledonia Ladies: Burnside Course, Coronation Foursomes – C. Healey/C. Orr, 31 points; M. Brown/A. Leiper, 27. Marie Curie Fourball Betterball – M. Brown/A.Leiper, 38 points; J. Craig/J. White, 37.

Carnoustie Golf Club: Club Championship, round one, scratch -  A. Fyfe beat G. Linnen; P. Drummond beat G. McKenzie; S. Mann beat B. Galloway; B. Proctor beat E. Peebles; A. Sweeney beat S. Bell; G. Gall beat S. Ettershank; M. Watson beat C. Fox; D. Elder beat C. McCulloch. Handicap: S. Downie beat D. Reid; A. Watson beat J. Gall; S. Rhynd beat A. MacKenzie; D. Adams beat A. Neal; M. Barker beat J. Downie; B. Durbridge beat R. Farquhar; I. Harrison beat B. Melville; K. Bodie beat A. Kennedy. Saturday June 16: Championship, Aggregate and Carnegie Shields, round three, CSS 78 R/O, Division One, handicaps 0 to 10 - R.A. Goodman (6) 70; P. Drummond (2) 81; E. Peebles (6), J.M. Downie (6), S.M. Downie (3) 82: Division Two, handicaps 11 to 16 - R. Kirk (13) 84: Division Three, handicaps 17 to 28 - no scores returned. Burnside Course, Colin Murdoch Rosebowl, round three, CSS 73, Division One, handicaps 0 to 16 - S.A. Bricknal (6) 71; T. Walls Jnr (6) 77; R.I. Allison (5) 80: Division Two, handicaps 17 to 28 - no scores returned. Buddon Links, Tommy Walker Trophy, round three, CSS 66, all one class - D. Healy (10) 69; A.M. Clark (9) 70; R. McKenzie (6) 74. Sunday, June 17, Championship Course, strokeplay, CSS 78, all one class - P. Drummond (2) 71; D. Adams (6) 74; S.M. Downie (3) 77. Burnside Course, strokeplay, CSS 71, all one class - S. Paterson (10) 68; S.J. Ferrier (12) 69; A. Smith (9), I.K. Harrison (7) 70. Buddon Links, strokeplay, CSS 66, all one class - P. Duncan (12) 67; A. Garmany (15) 68; J. Hackett (13) 73.

Carnoustie Ladies: Buddon Course, Carnoustie Quaich, stableford, CSS 66, round one – D. Anderson (33) 36 points; S. Baxter (21) 30.

Dalhousie: Mid-Week Medal, Burnside Course, CSS 73 – S. Grant (15) 79; D. Milne (13) 81; F. Swan (18) 82.

Grange: Wednesday Eclectic, CSS 71, Section One – G. McGinnis (5) 69 bih; M. Gibbs (8) 69; A. Todd (4) 70 bih: Section Two – C. Anderson (13) 66; R. MacDonald (14) 68; D. Lorimer (16) 69 bih.

Grange Ladies: Wednesday Stroke/3rd Eclectic, Ashludie Course, CSS 68, silver – A. Young (18) 66; M. Latto (15) 68; P. Lamb (12) 71: bronze – L. Mackintosh (28) 65; L. Chalmers (21) 67; S. Rhind (31) 68.

Ladies’ Panmure Barry: Captain’s Day, CSS 76, scratch – K. Sutherland 77: silver handicap – P. Sawers (11) 75; A. Freeman (10) bih, M. Thurston (16) 79; A. Keddie (14) 82 bih: bronze handicap – E. Selway (30) 74; A. Galloway (23) 76; M. Thomson (21) bih, G. Skelton (31) 77. Betty McInroy Trophy – K. Sutherland. Captain’s Salver – P. Sawers. Black Course, CSS 66 – L. Loraine (36) 74.

Monifieth Ladies: Ashludie, stroke competition, CSS 71 – P. Wicksted (21) 73 bih; M. Boyd (18) 73 bih; H. Munro (3) 73. June Medal, CSS 77, Division One – J. Chalmers (4) 76; I. Doig (15) 78; J. Brown (4) 79: Division Two – P. Wicksted (21) 83; D. Gailey (25) 87 bih; J. Farish (24) 87.

Carnoustie Golf Club: Club Championship, round two, scratch - A.Fyfe beat P. Drummond; S.Mann beat B. Proctor; A.Sweeney beat G. Gall; D Elder beat M. Watson.  

Handicap - S.Downie beat A. Watson; D. Adams beat S. Rhynd; B. Durbidge beat M. Barker; I Harrison beat K. Bodie.

Grange: Sunday, stroke, Division One – B. McKaig 71; S. Whyte 73; J. Stewart 73: Division Two – W.R. Orr 72; J. Belli 74; D. Hood 76.

Monifieth: Medal, CSS 74 – A.J. Ritch (8) 74; D. Cecil (11) 83; J. Christie (20) 84; D. Garbett (10) 85. Ashludie, CSS 65 – S. Gourlay (11) 65; L. Munro (13) 71.

Northern Division Ladies: Inter-county matches, Monifieth, Monday; Angus 6, Northern Counties 3; Angus names first, foursomes – A. Summers/R. Wilson beat H. McCook/C. Gruber 6 and 5; J. Meek/A. Ramsay beat S. Vass/A. Ryan 8 and 7; C. Penman/K. Reid lost to M. Smith/A. Bartlett 2 and 1: singles – A. Summers lost to H. McCook 5 and 4; J. Meek beat C. Gruber 2 and 1; R. Wilson beat E. Tunn 8 and 6; A. Ramsay beat S. Vass 2 and 1; J. Chalmers beat C. Ross 2 and 1; A.Smith lost to M. Smith 2 holes.

Carnoustie Golf Club: Monday, June 18, Buddon Links, Ladies’ Section LGU Medal, CSS 66, all one class - S. Seaton (13) 68; W.M.D. Macgregor (29), D. Anderson (32) 72. Tuesday, June 19,Burnside Course, srokeplay,CSS 72,all one class - A. Donaldson (10) 68; S.W. Mann (+3), D.L. Jamieson (13) 69; P. Drummond (1), L. Kinnear (13) 73. Buddon Links, Ian Richardson Trophy, Texas Scramble all one class - S. Bricknal (5), D. Simmons (20), D. Niven (21), A. Falconer (26) 54.8; A.B. Anderson (2), G.C. Anderson (3), A.P. Anderson (14), D. Anderson (32) 54.9.+