Carnoustie’s Lynne leads the county qualifiers

PAST champion Lynne Fenton, Carnoustie Ladies, headed the 16 qualifiers for the Angus Ladies’ County Championship at Panmure Golf Club, Barry.

In the qualifying event last Wednesday, she matched the par of 74 to claim top seeding, and was closely followed by Jackie Brown, Monifieth, with a 75.

The county’s talented youngsters also continue to impress with newly-crowned junior ladies champion Jessica Meek, Carnoustie Ladies, returning a 76 for third place.

Other juniors among the qualifiers were the defending champion Ailsa Summers, Carnoustie Ladies, and the Monifieth trio of Heather Munro, Katie Reid and Jemma Chalmers.

Qualifiers

74 - Lynne Fenton, Carnoustie Ladies.

75 - Jackie Brown, Monifieth.

76 - Jessica Meek, Carnoustie Ladies.

77 - Ailsa Summers, Carnoustie Ladies.

78 - Claire Penman, Carnoustie Ladies; Dawn Dewar, Monifieth; Shonagh Raitt, Forfar.

79 - Kathleen Sutherland, Royal Montrose.

80 - Heather Munro, Monifieth.

81 - Katie Reid, Monifieth; Ashley Smith, Monifieth.

82 - Fiona Gilbert, Carnoustie Ladies; Fiona Sinclair, Carnoustie Caledonia; Anne Chree, Ladies’ Panmure Monifieth.

83 - Fran Millar, Carnoustie Ladies.

84 - Jemma Chalmers, Monifieth.

Championship Match-play

First round

L. Fenton beat J. Chalmers, 4 and 2; K. Sutherland beat H. Munro, one hole; S. Raitt beat F. Gilbert, 4 and 3; A. Summers beat A. Chree, 6 and 5; J. Meek beat F. Sinclair, 2 and 1; C. Penman beat K. Reid, 3 and 2; A. Smith beat D. Dewar, 5 and 4; F. Millar beat J. Brown, one hole.

Quarter-finals

Fenton beat Sutherland, one hole; Summers beat Raitt, one hole; Penman beat Meek, 2 and 1; Smith beat Millar, 4 and 3.

Handicap championship

First round

S. Baxby bye; A. Campbell beat C. Healey, 3 and 2; S. Arbuckle beat A. Rennie, two holes; A. Leiper beat A. Freeman, at 19th; A. Alston beat C. Robertson, one hole; R. Adamson beat W. Smith, 4 and 3; M. Duthie beat J. Grubb, one hole; C. Orr beat G. Penman, one hole.

Quarter-finals

Campbell beat Baxby, 6 and 4; Arbuckle beat Leiper, 5 and 4; Adamson beat Alston, two holes; Orr beat Duthie, 3 and 2.

The semi-finals and final of both championships will be played at Barry this Sunday, May 8.

Spring meeting

PRIZE-winners in the Angus Ladies’ County Golf Association Spring Meeting at Panmure Golf Club, Barry, last Wednesday, April 27, were:

Silver Division, scratch - 1, L. Fenton, Carnoustie Ladies, 74; 2, J. Brown, Monifieth, 75; 3, J. Meek, Carnoustie Ladies, 76: handicap, scratch to 12 - 1, D. Dewar, Monifieth, (6) 72; 2, F. Sinclair, Carnoustie Caledonia, (8) 74; 3, P. Sawers, Carnoustie Ladies, (11) 75: 13 to 20 - 1, C. Orr, Carnoustie Caledonia, (16) 77; 2, C. Robertson, Carnoustie Ladies, (15) 79; 3, H. Howatson, Royal Montrose, (15) 80.

Bronze Division, scratch, S. Baxby, Panmure Barry, 98: handicap - 1, R. Adamson, Panmure Barry, (26) 80; 2, L. Birse, Arbroath, (21) 86; 3, M. Pyper, Royal Montrose, (24) 87.

The CSS was 75.

Eric J. Fairweather

MONIFIETH Golf Links held their annual competition for the Eric J. Fairweather Trophy over the Medal Course on Sunday.

The winner was D. Morrison with a net 67, playing off nine.

Best scratch score was a 74 by M. Feeney.

Other results: 1 equal, G. Oldham (10), T. Bullock (6) 69; 3 equal, G.M. Thomson (5), G. Taylor (17) 70.

County Boys’ Strokeplay

BALLUMBIE Castle (1) were runaway winners of the Angus County Boys Team Stroke-play Championship at Piperdam on Sunday.

Connar Cook led the way with an excellent one-under-par 71 and was the only player in the field to break 80 in the difficult windy conditions.

Other members of the winning quartet were Sean Grubb 85, Sean Colvin 87, and Mark Howie 87.

Ballumbie Castle (1) totalled 330 and finished 17 shots ahead of runners-up Monifieth (1), who comprised Calum McKay 81, John Miller 84, Ian Douglas 88, and Luke Ireland 94.

Downfield (1) were third on 348.

Other totals were Downfield (2) 373, Montrose Mercantile 377, and Montrose Caledonia 458.

There were no returns from Monifieth (2), Ballumbie Castle (2) and Downfield (3).

Club returns

Ballumbie Castle Golf Club: Senior Summer League, CSS 69 - 1, W. Houston (10) 65; 2 equal, J. Little (20), A. Stuart (20) 67; 4 equal, I. Paterson (8), T. Dowie (13) 70.

Broughty Golf Club: Ashludie Course, CSS 65, Midweek Stableford - 1 equal, G. Westwater (14), L. O’Donnell (15) 35 points; 3 equal, A. Waterston (20), M. D’Arcy (20) 34 points.

Friday, April 29, Ashludie Course, Royal Wedding Texas Scramble - 1, A. Ward, B. Anderson, G. Campbell and A. McGlashan 52.2; 2, J. Butterworth, M. Dewar, D. Narsapur and D. Kilcullen 54.6; 3, R. Shepherd, A. Saunders, A. Chalmers and A. Waterston 54.7.

Saturday, April 30, Medal Course, CSS 72, Captain’s Prize, second round - 1, R. Barnett (10) 70; 2 equal, S. Narsapur (14), S. Doyle (10) 71.

Ashludie Course, CSS 65, Craig Medal - 1, F. McGlone (17) 65.

Sunday, May 1, Medal Course, CSS 72, Stableford Competition - 1, M. Feeney (6) 39 points; 2, G. Thomson (5) 37 points; 3, A. Watt (7) 36 points.

Ashludie Course, CSS 68, Stableford Competition - 1, D. Paton (18) 36 points; 2, G. Westwater (14) 34 points; 3, M. Dewar (16) 32 points.

Caledonia Ladies’ Golf Club: Thursday, April 28, Buddon Links Course, CSS 66, Extra Medal - 1, Y. Heap (18) 65; 2, J. Clarke (27) 66; 3, L. Gordon (20) 68; 4, J. Forson (30) 69 bih.

Carnoustie Golf Club: Saturday, April 30, Championship Course, CSS 77, Stroke Competition, scratch to 10 - 1 equal, S.D. Nicoll (3), G.A. McNicoll (3) 75; 3 equal, P. Drummond (3), R.E. McKinlay (8) 77: 11 to 16 - 1 equal, A.E. McNicoll (13), M.C. Dobson (11) 78: 17 to 28 - 1, G. Murray (18) 88.

Burnside Course, CSS 69, Stroke Competition, scratch to 16 - 1 equal, M.J. Barker (14), I. Ritchie (9) 66; 3 equal, C. McCulloch (8), R.H. Low (12) 67: 17 to 28 - 1 equal, R.D. Hall (19), P. Cardno (17) 70.

Buddon Links Course, CSS 69, Stroke Competition, scratch to 28 - 1, A. Stark (18) 67; 2, J.R. Murray (15) 68.

Sunday, May 1, Championship Course, CSS 76, Stroke Competition, scratch to 28 - 1 equal, G.R. Birse (5), A.S. Sweeney (+1) 74; 3, D. Smith (9) 75.

Burnside Course, CSS 70, Stroke Competition, scratch to 28 - 1, A. Caulfield (6) 64; 2, D.R. Reid (7) 68; 3 equal, S. Paterson (9), B. Goodman (5) 69.

Buddon Links Course, CSS 68, Stroke Competition, scratch to 28 - 1, M. Williamson (10) 64.

Tuesday, May 3, Championship Course, CSS 76, Stroke Competition, scratch to 28 - 1 equal, R.A. Goodman (6), J. Ward (10), J.C.A. Smith (9) 73; 4, P.F. Howlett (8) 75; 5, J. Airth (7) 76.

Buddon Links Course, CSS 66, Stroke Competition, scratch to 28 - 1 equal, P. Forbes (15), K. Fraser (6), R. Donnachie (13) 65; 4, A. Simpson (12) 66.

Carnoustie Ladies’ Golf Club: Tuesday, May 3, Burnside Course, CSS 72, Barnardos Qualifying - 1, P. Sawers (11) 70 bih; 2, F. Millar (5) 70; 3, J. Meek (2) 71.

Dalhousie Golf Club: Saturday, April 30, Buddon Links Course, CSS 69, May Medal - 1, D. Ford (5) 66; 2, C. Connell (22) 69; 3, R.S. Wilson (14) 73.

Grange Golf Club: Saturday, April 30, Medal Course, Stableford Competition, first class - 1, S. Gall 36 points; 2 equal, I. Strachan, G. Imrie, D. Ramsay, G. Reilly, I. Cowan 35 points: second class - 1, S. Dyer 40 points; 2, R. Manby 39 points; 3 equal, I. Martin, S. Gold 36 points; 5 equal, D. Greig, D. McKenzie 35 points.

Sunday, May 1, Medal Course, Club Cup, second round, first class - 1, D. Morrison (9) 67; 2 equal, G. Oldham (10), T. Bullock (6) 69; 4 equal, M.G. Thomson (1), G.M. Thomson (5) 70: second class - 1, I. Stewart (18) 71; 2 equal, P. Strachan (28), N. Wood (16), D. Reilly (17) 72.

Grange Ladies’ Golf Club: Wednesday, April 27, Ashludie Course, CSS 70, Stroke Competition, silver division - 1, M. Laing (16) 64; 2, A. Young (18) 71; 3, H. Adamson (19) 72: bronze division - 1, M. Davidson (21) 67; 2, M. Oulton (29) 69; 3, L. Chalmers (29) 70; 4, I. Smith (29) 71.

Saturday, April 30, Ashludie Course, CSS 70, Stroke Competition - 1, A. Watt (23) 66; 2, A. MacKinnon (16) 71; 3, A. Moss (16) 73.

Ladies’ Panmure Golf Club, Monifieth: Friday, April 29, Medal Course, CSS 77 RO, Stableford Competition - 1 equal, S. Falconer, P. Stewart 30 points; 3, E. Miller 29 points.

Ashludie Course, CSS 68, Stableford Competition - 1, A. Hogg 29 points; 2, S. Taylor 27 points. Nine Hole Stableford - 1, H. Seivwright 13 points.

Monifieth Golf Club: Saturday, April 30, Medal Course, CSS 73, Stroke Competition, division one - 1, D. Scobie (8) 71; 2, C. Browne (4) 72; 3, C. Gallacher (6) 74: division two - 1, R. Garbett (10) 69; 2, A. Johnston (12) 74; 3, D. Dickson (10) 75: division three - 1, J. Kempsell (23) 73; 2, D. Sheridan (18) 74; 3, A. Boyle (21) 75.

Ashludie Course, CSS 64, Stroke Competition - 1, D. Inglis (13) 63 bih; 2, F. Hutcheon (5) 63; 3, D. Hunter (14) 66 bih.

Monifieth Ladies’ Golf Club: Wednesday, April 27, Ashludie Course, CSS RO, Stroke Competition - 1, R. Moir (30) 69; 2, H. Lowe (29) 70; 3, P. Chalmers (21) 71.

Saturday, April 30, Ashludie Course, CSS 70, Stroke Competition, division one - 1, M. Boyd (18) 64; 2, C.A. Brown (16) 72; 3, J. Hall (19) 73 bih: division two - 1, R. Meldrum (26) 70 bih; 2, I. Morrison (34) 70; 3, M. Sherrit (28) 71 bih.

New Taymouth Golf Club: Saturday, April 30, Championship Course, CSS 75, Spring Meeting - 1, D. Black (10) 72 bl6; 2, K.J. Robertson (18) 72.

Sunday, May 1, Burnside Course, CSS 69, Alex Scott Salver - 1, A. Jamieson (8) 68; 2, J. Millar (11) 69.

Sunday’s fixture: May Monthly Medal, Championship Course.

Panmure Ladies’ Golf Club, Barry: Sunday, May 1, CSS 77 RO, Medal (5), silver, A. Keddie (13) 79: bronze, M. Weyers (36) 76.

Tuesday, May 3, CSS 74, Medal (6) and NPFA Trophy, scratch, F. Sinclair, S. Arbuckle 80: handicap, silver, M. Thurston (17) 71: bronze, A.G. Anderson (36) 71. NPFA Trophy, M. Thurston. Black Course, CSS 66 - 1, R. Liddle (33) 63.

Station Masters Golf Club: Sunday, April 24, Buddon Links Course, CSS 67, Stableford Competition - 1, I. Burnett (8) 38 points; 2, A.J. Boath (6) 35 points; 3, N. Reid (12) 34 points bih.