Colin in four way tie

MONIFIETH’S Colin Myles was involved in a four-way tie for first handicap prize in last Wednesday’s Midland Golfers’ Alliance competition at Kirriemuir.

Joining the six-handicapper on net 67 were Doug Spaven, Pitlochry, (9), Grant Jenkins, Murrayshall, (4) and Douglas Sievwright, Drumoig, (14).

Burntisland assistant professional Craig Armstrong won the scratch section with a level-par 68, and the best team score was 58, returned by Alistair Duncan, Dennis Redford, both Murrayshall, and John Gray, Ladybank.

Leading scores

Scratch:

68 - C. Armstrong (AP), Burntisland.

70 - D. McKay (P), Wellsgreen; R. Bell, Downfield; R. Ford, Scotscraig.

71 - G. Jenkins, Murrayshall.

72 - A. Lockhart (AP), Ladybank; J. Smith, Thornton.

73 - B. Smith (AP), Downfield; M. Pirie (P), Pitlochry; A. Duncan, Murrayshall; K. Egan, Downfield.

Handicap:

67 - C. Myles, Monifieth, (6); D. Spaven, Pitlochry, (9); G. Jenkins, Murrayshall, (4); D. Sievwright, Drumoig, (14).

68 - C. Gowrie, Kirriemuir, (6); D. Redford, Murrayshall, (8); R. Ford, Scotscraig, (2); K. Egan, Downfield, (5).

69 - J. Smith, Thornton, (3).

70 - A. Farquharson, Downfield, (12); A. Duncan, Murrayshall, (3); L. Brough, Alyth, (6); J. Rankine, Scotscraig, (7).

Team Competition (sponsored by A. Herd):

58 - A. Duncan, D. Redford, both Murrayshall, and J. Gray, Ladybank.

59 - R. Baldie, Crieff, G. Jenkins, Murrayshall, and S. Brough, Alyth, bih; C. Gowrie, Kirriemuir, D. Spaven, Pitlochry, and C. Brunton, Monifieth.

Qualifiers for the JTC Interiors Express MGA Championship to be held over the Burnside Course, Carnoustie, in April were C. Armstrong, Burntisland, J. Smith, Thornton, and G. Jenkins, Murrayshall.

McQueen Shield qualifiers were C. Myles, Monifieth, D. Spaven, Pitlochry, G. Jenkins, Murrayshall, and D. Sievwright, Drumoig.

The next competition is at Alloa on Tuesday, November 8. Tee-times are from 8.30 a.m. to 12.15 p.m.

MGA Order-Of-Merit

Leading positions:

Professional - 1, A. Webster, Edzell, £255; 2, A. Lockhart, Ladybank, £220; 3, H. Wong, Wellsgreen, £210; 4, J. Stevenson, Braehead, £205; 5, M. Rae, Alyth, £180; 6, L. Sutherland, Ballumbie Castle, £175; 7, P. Brookes, Pitreavie, £140; 8, M. Pirie, Pitlochry, £120; 9, D. McKay, Wellsgreen, £110; 10, P. Jamieson, Dunblane New, £105.

Amateur - 1, J. Watt, Edzell, £170; 2, R. Bell, Downfield, £150; 3, A. McEwan, Carnoustie, £120; 4 equal, C. Westland, Alloa, R. Ford, Scotscraig, £115; 6 equal, A. Reid, Monifieth, B. Bell, Blairgowrie, W. Hutton, Pitlochry, £105; 9 equal, D. Redford, Murrayshall, D. Thomson, Downfield, £100.

Dalhousie Ladies’

prize-winners

DALHOUSIE Ladies held their annual general meeting and presentation last Wednesday.

The elected officials for 2012 are: captain, Mrs M. Paterson; secretary/treasurer, Mrs M. McKenzie; match secretary, Mrs R.O. Cunningham; handicap secretary, Mrs J.E. Taylor; committee members, Mrs R. Bell, Mrs E. Christieson, Mrs A. Thomson.

Prize-winners were; McKenzie Trophy, S. Baxter/M. McKenzie; runners-up B. Mann/E. Christieson; Burnside Trophy, A. Thomson, runner-up J. Price; Webster Trophy, S. Cruickshanks, runner-up S. Baxter; Philips Trophy, Horspool Trophy, Bell Cup, Mackay Trophy, Ross Shield, Buddon Trophy, Thistle Brooch, Buddon Eclectic, all S. Baxter; Bryson Trophy, Anderson Trophy, Ellis Trophy all B. Mann.

Club returns

Carnoustie Caledonia Ladies: Buddon Links course, Extra Medal CSS 67; M. Lowe (28) 63; M. Anderson ( 25) 64; C. Healey (12) 68.

Carnoustie: Saturday October 29th 2011; Championship Course; Strokeplay CSS 76; Division One (handicap to 10); A.B. Anderson (2), S. Duncan (6) 72; A.D. Brand (10), P. Drummond (2), G. Anderson (3) 74. Division Two (11 to 16); F. Johnstone (11), R.L. Summers (14), H. Summers (12) 78. Division three (17 to 28); C. McCluskey (21) 91. Burnside Course; Strokeplay CSS 70; Division 1(H’Caps to 16); T.E. Walls (8) 66; C. McCulloch (8) 67; J.G. Reid (5), G. Duthie (12) 68. Division 2 (H’Caps 17-28); T. Convery (18) 65; R.A. Sloan (21) 71; G. Milne (17) 76. Buddon Links; Strokeplay CSS 66 all one class; D.M. Cooper (11) 63; I. Strachan (13) 68; P.H. Francis (17) 69.

Sunday October 30, Championship Course, strokeplay, CSS 75, all one class - D. Adams (8) 72; A. Donaldson (9) 73; G.J. McKenzie (2), K. Fraser (7) 74.

Burnside Course, strokeplay, CSS 69, all one class - A. McEwen (14) 65; F.J. Hedges (11) 66; W.P. Rennie (3) 68. Buddon Links, strokeplay, CSS 68, all one class - R. Jennings (20) 67; A. Rudol (13) 70; A.J. Jones (8) 73.

Dalhousie: Sweep CSS 77 r/o; I. Wilson (7) 77; R. Wilson (14) 78; N. Howie (11) 84.

Ladies Panmure Monifieth: Medal Stableford CSS 77 r/o; F. Robertson bih, D. Watson 29; R. Meldrum 26. Ashludie Stableford CSS 71 r/o; R. Lee 32; E. Stewart 29; M. Nicol 28. 9 hole Ashludie; N. Cowan bih, D. Barker 8.

Carnoustie Caledonia Ladies: Summer Eclectic, Burnside Course; scratch; S. Brunton. Handicap, S. Strachan (18) 55; S. Jeans (20) 56. Buddon Links; scratch; S. Strachan 67. Handicap, J. Clarke (28) 43; M. Fyffe (35) 45.

Grange: Saturday Stableford CSS 71/36pts; section one - C. Gilroy (8) 40; P.A. Rhind (10) 37 bih; R. Watson (80 37. Section two - I. Martin (17) 38; A. Chalmers (13) 37; D. Greig (19) 36. Sunday Stableford CSS 70/37pts; section one - R. Bowman (12) 39; D. Gillespie (10) 38; R. Laing (3) 37. Section two - F. Gall 915) 37; J. Belli (14) 35 bih; R. McDonald (14) bl6.

Carnoustie Golf Club: Buddon Links; Stableford CSS N/Q, all one class; A.P. Anderson (15) 38 pts; R.E. McKinlay (9) 36; J.S. Watson (15), G. Ogilvy (15) 35.

Ladies’ Panmure Barry: Medal 21 CSS 74, Silver handicap - F. Sinclair (7) 76. Scratch; K. Sutherland 81. Medal 22 CSS 77 r/o, Silver handicap - K. Sutherland (3) 80; A. Freeman (11) 82. Bronze handicap - R. Adamson (22) 78; L. Rosbottom (36) 81. Scratch - K. Sutherland 83. Black Course; CSS 66; H. Hood (36) 78. Medal Winner’s Trophy - Ruth Adamson.

Winter Leagues

Ballumbie Castle

SENIORS’ Winter League, CSS 68; group one - B. McLeod 40 pts; D. Rhynd, snr. 39; R. Hammond 39: group two - A. Gall 37; B. Hurrell 35, D. Dawson 35.

Carnoustie Golf Club

WEEK three; R. Golden/I. Laurence beat R. Naunton/J. Matthew 5 and 4; J. Webster/G. Chalmers beat A. Watson/J. Murray 2 and 1; A. Stark/R. Matthew beat W. McKenzie/L. Bowen 2 holes. Sweepstake; 1, G. Chalmers 47; 2, W. McKenzie, R. Matthew 55; 3, J. Webster 57. Placings; all played three, R. Matthew 6; R. Golden, I. Laurence, J. Murray, A. Stark, A. Watson, J. Webster 4; L. Bowen, G. Chalmers, R. Naunton 2; J. Matthew, W. McKenzie 0.

Monifieth

RESULTS: W. Stevenson/D. Eastaugh beat E. Radley/I. Hall 4 and 3; D. Smart/I. Kidd beat P. Gardiner/G. Smith 1 hole; M. Brown/M McBride beat F. Blyth/C. Goodall 2 and 1; I. Hutcheon/L. Munro(res) beat A. Carlyle/R. Liddell 2 and 1; F. Hutcheon(res)/K. Scott beat S. Hills/I. Kelly 5 and 4; N. Anderson/J. Ferrie beat K. Hutton/W. Rose 2 holes. Scratch, W. Stevenson 66; N. Anderson, F. Blyth, F. Hutcheon 69. Handicap, K. Scott (12) 59; B. Rose (10) 62; D. Smart (6) 63.

Monifieth Ladies

DIVISION One; J. Hall 27pts; C. Brown 26 (bl6); J. Brown 26. Division Two; T. McLean 27; A. Rennie 26; J. McBride 25.

Grange

RESULTS: R. Laing 37 points; S. Gall 37; T. Arnott 35; B. Duguid 35; L. Hutton 35.