Katy wins top prize

CARNOUSTIE’S Katy McNicoll won the £1,000 top prize in the Paul Lawrie Golf Centre Scottish Ladies’ Open Tour event, the Saltire Energy Classic 1 at Trump International Links on Monday.

Despite losing two balls in the thick rough over the first two holes, she went on to score a two-over-par 74, winning by two shots from Carnoustie teenage amateur, Jessica Meek, who, after finishing joint second in the first two events at Dalmahoy and Ratho Park, finished second on her own, at the third attempt, with a 76.

Katy also achieved succes when she finished joint third in the Ladies’ European Development Tour’s Ocho Golf Ladies’ Open in Galicia, Spain, last week.

She improved with every round carding a 72, 69 and 67 for a two under-par total of 208 over the par-70 course to finish five shots behind winner, Spaniard, Mireia Prat, who scored 68, 65, 69 for 202, one shot in front of Australian, Bree Arthur, 68, 67, 68.

In her final circuit, Katy birdied the par-four third and then three par-five holes, the seventh, 11th and 16th, dropping one shot at the fourth in halves of 34 and 33.

Ballumbie win

BALLUMBIE Castle 1 won the Angus County Golf Association Boys’ Team Championship at Kirriemuir Golf Club. Connor Cook’s 71 was the best individual score of the day and scores of 75 by Marc Howie and Josh Norrie and 83 by Sean Colvin took them to a winning total of 304. Downfield 1 were runners-up with 315 and the handicap team award was won by Montrose Caledonia with a total of 284.

Hole-in-one

BRENDAN Barrie had a hole-in-one on the 14th at the Grange Golf Club’s Ashludie Stableford.

Club returns

Ballumbie Castle: Senior Summer League, CSS 69 – W. Houston (11) 39 points; G. Stuart (7) 37; R. Beaton (24) 36; L. Dick (25) 36; T. Masterton (21) 36.

Ballumbie Castle Ladies: Macmillan Cancer Support, F. Soutar Stroke, CSS 70 – S. Don (27) 67; F. Soutar (24) 72; S. Taylor (28) 73.

Broughty: Wednesday, Medal Course, CSS 72, section one – G. Goodwin (11) 72; M. Feeney (5), T. Moffat (12) 73: section two – R. McLean (20), G. Goodwin (25) 70; J. Regan (14), S. Narsapur (15) 72. Ashludie Course, CSS 65 – A. Ward (9) 67. Saturday, Medal Course, CSS 75, section one – G. Thomson (4) 73; R. Wilson (9) 76; R. Whiteside (10), R. Shepherd (7), L. Merchant (5) 77: section two – R. Barnett (13) 73; R. Innes (14) 74; R. Bone (13), A. Saunders (13) 75. Ashludie Course, CSS N/C – F. McGlone 20 points. Sunday, Medal Course, CSS 72 – C. Myles (12) 71; J. Elder (20) 72; A. McGlashan (17), R. Shepherd (7), S. Doyle (12) 73.

Carnoustie Golf Club: Saturday, May 4, Championship Course, strokeplay, CSS 78 R/O, Division One, scratch to 10 - L.A. Law (1) 79; D. Smith (10), C. McCulloch (5) 80; P. Drummond (2), K.I. Laird (9), D. Louden (2), R. McKenzie (7), R.A. Neal (5) 81: Division Two, 11 to 16 - F. Johnstone (11) 77; R.L. Summers (16) 81; H. Summers (11) 84: Division Three, 17 to 28 - G. Wylie (20) 82. Burnside Course, strokeplay, CSS 71, Division One, scratch to 16 - B. Warden (5), G.J.S. Beats (14) 68; R. Kirk (14), J.G. Reid (6), B. Fullerton (8) 70: Division Two, 17 to 28 - P. McGovern (18) 73; A. Falconer (28), A.M. Smith (28) 75. Buddon Links, strokeplay, CSS 69, all one class - W.M. MacKenzie (14) 69; E. Valente (13), J. Mowatt (12), E. O’Brien (3) 71. Sunday, May 5, Championship Course, strokeplay, CSS 78, all one class - I.F. Gillanders (7), J. Cree (18), W. Thompson (4) 77; D. Adams (5) 78. Burnside Course, strokeplay, CSS 71 R/O, all one class - I.K. Harrison (7), D.R. Reid (8), R.A. Golden (15) 71; R. McKie (17) 74. Buddon Links, strokeplay, CSS 67, all one class - P. Duncan (10) 65; D. Hedges (15) 66; I. Sharp (15) 77.

Carnoustie Golf Club Ladies: Monday, May 6, Buddon Links, stableford, CSS 66, all one class - Mrs. D.A. Mitchell (20) 31pts; Mrs. S.M. Seaton (13) 30; Mrs. A.M. Scott (23) 27.

Carnoustie Ladies: Monday, April 29, Burnside Course, Anderson Trophy, round one, CSS 74 – S. Brunton (7) 75 bih; M. Landells (20) 75; C. Penman (1) 77. Tuesday, Burnside Course, Anderson Trophy, round two, CSS 72 – C. Penman (1) 80; S. Brunton (7) 81. Anderson Trophy – S. Brunton 156; C. Penman 157. Stroke competition – P. Sawers (10) 71; G. Gilbert (23) 73 bih; J. Brown (16) 73. Nine-hole stableford – H. Fagan 14 points; J. Greig 13.

Carnoustie Caledonia Ladies: Burnside Course, Barnardos qualifier, CSS 72 – C. Robertson (5) 71; A. Leiper (10) 72 bih. Spring meeting, CSS 72 – C. Robertson (5) 70; C. Healey (11) 72 bih; F. Millar (4) 72. Nine-hole stableford – M. Robinson (16), seven points.

Dalhousie: Buddon Links, CSS 69 – B. Stewart (11) 65; A. McColgan (9) 66; A. Hay (5) 70.

Grange: Wednesday Stroke, Monthly Medal, CSS 72, first class – R. Dodds (8) 68; I. Fenton (10) 69 bih; S. Gray (5) 69: second class – B. Williams (14) 65; J. Don (17) 68; R. Chia (16) 71. May Monthly Medal, winner – B. Williams. Saturday Medal, stableford, CSS 73, Division One – D. Cree (9) 71 bih; S. Fenton (8) 71 bih; A. Ritch (8) 71: Division Two – A. Stewart (18) 70 bih; G. Davie (20) 70; L. Malloy (17) 72. Ashludie Stableford, CSS 67 – P. Kelly (10) 69.

Grange Ladies: Wednesday Stroke/round one Senior Aggregate Trophy, Ashludie Course, CSS 68, silver – A. Young (18) 63; L. Fotheringham (5) 67 bih; H. Elrick (13) 67: bronze – N. Turner (22) 71 bih; S. Runciman (25) 71; H. Munro (21) 72. Nine-hole stableford, Ashludie – J. Reoch 21 points; K. Reid 15. Saturday Stroke, Ashludie, CSS 70 – H. Elrick (13) 72; M. Laing (17) 73; P. Wicksted (20) 74.

Ladies’ Panmure Monifieth: May Medal CSS 75 – R. Meldrum 77 bih; F.P. Fraser 77; F. Robertson 79 bih; A. McMillan 79: silver – A. McMillan: bronze – R. Meldrum. Ashludie Quaich/Stroke, CSS 71 – J. Hawkins 70. Quaich – H. Henderson 76. Nine-hole Ashludie stableford – B. Balfour 18.

Monifieth: Midweek Medal, CSS 71 – I. Wylie (16) 69 bih; K. Whitehurst (19) 69; C. Brunton (4) 71 bih; S. Hills (8) 71. Spring Meeting, scratch – R. McGuigan 75 bih. Handicap and Rattray Rosebowl – A. Stewart (18) 70 bih. Nicoll Rosebowl – A. Stewart (18) 70 bih: section one – R. Laing (3) 72; G. Philip (3) 72; G. Thomson (4), D. Myers (7) 73: section two – D. Cree (9) 71; S. Fenton (8), A. Ritch (8) 71; S. Donnelly (13) 72: section three – G. Davie (20) 70; L. Malloy (17) 72; D. Smith (19) 73.

Monifieth Ladies: Centenary Trophy, round one, Medal, CSS 76 – L. Smith (9) 73; J. Brown (4) 76; I. Doig (16) 79. Stroke, Ashludie, CSS 68 – H. Lowe (32) 65; I. Morrison (33) 68; P. Wicksted (20) 70. Spring Meeting, Medal, CSS 77, red only, division one – J. Chalmers (3) 79, 2d L. Smith (8) 80 bih: division two – S. Taylor (24) 79; W. Smith (21) 80.

Angus Ladies CGA: County Championship, Monifieth, round one – Ailsa Summers beat Jane Grubb 4 and 2; Susan Arbuckle beat Mandy Barlow one hole; Claire Penman beat Louise Smith 7 and 6; Heather Munro beat Frances Millar 2 and 1; Kathleen Sutherland w/o Ashley Alston; Jacqueline Sneddon beat Claire Robertson 2 and 1; Dawn Dargie beat Ashley Smith 2 and 1; Jackie Brown beat Jemma Chalmers 6 and 5. Round two – Summers beat Arbuckle 3 and 1; Penman beat Munro two holes; Sneddon beat Sutherland 9 and 8; Brown beat Dargie 2 and 1.

Grange Ladies: May Medal, silver – M. Latto (16) 75; H. Elrick (13) 77; L. Fotheringham (5) 78: bronze – M. Davidson (23) 79; H. McKenzie (21) 71 bih; E. Boath (22) 81.

Monifieth: May Medal, CSS 75 – R. McGuigan (5) 70; S. Donnelly (13) 72 bih; G. Philip (3) 72. May Medal, Ashludie, CSS 65 – P. Gardiner (8) 65 bih; C. Cairnie (4) 65; A. Hutcheon (5) 66.

Ladies’ Panmure Barry: Medal 5, CSS 77, R/O, silver handicap – M. Summers (5) 79. Medal 6, CSS 76, silver handicap – S. Arbuckle (4) 73; A. Hutcheson (16) 77: bronze handicap – R. Adamson (21) 70; A. Chalmers (27) 73: scratch – S. Arbuckle 77. Black Course, CSS 68 – M. Anderson (30) 64. NPFA Trophy – R. Adamson.

Monifieth Ladies: Stroke, Ashludie, CSS 71, red only, Division One – P. Wicksted (20) 784 bih; P. Chalmers (20) 74; I. Doig (16) 78: Division Two – D. Brown (33) 72; R. Moir (29) 73; U. Cairnie (22) 75.

Panmure: Spring meeting, Division One – R.R. Watson (6) 70 bih; G. Summers (5) 70 lg/bih; B. Kidd (5) 72 bih: Division Two – J.D.B. Weyers (14) 73 lg; R.J. Tilston (14) 76; R. Dunn (14) 77 bih. Trophy results, first scratch – G. Summers 75: W. Craig Thomson Medal, second scratch, play-off – R.R. Watson, G. Finlay and D. Lawrence, all gross 76: Gourlay Cup, handicap, play-off – G. Summers and R.R. Watson, both nett 70.

Station Masters: Buddon Links, stableford, CSS 66 – N. Reid (12) 38 points; P. Phinn (18) 34 bih; G. Docherty (24) 34.