Local ladies in north tourney

0
Have your say

THIS year’s North of Scotland Women’s Amateur Golf Championship, restricted to players from the four counties in the Northern Division - Aberdeenshire, Angus, Northern Counties and Perth and Kinross - will be played over the Rosemount Course at Blairgowrie from July 2 to 5.

There is one qualifying round then the 16 players with the best scratch scores go on to matchplay for the Gifford Trophy.

The draw for local players on July 2 is:

8.54 Ailsa Summers, Carnoustie Ladies; Laura Murray, Alford; Ann F. Ramsay, Kirriemuir.

9.03 Sheena Wood, Aberdeen Ladies; Laura Walker, Muckhart; Jessica Meek, Carnoustie Ladies.

9.12 Jacqueline Sneddon, Alyth; Kimberley Beveridge, Aboyne; Jackie Brown, Monifieth.

9.21 Heather Munro, Monifieth; Eleanor Tunn, Reay; Claire Prouse, Hazelhead.

9.30 Gillian Dowling, Inverness; Jemma Chalmers, Monifieth; Eilidh Watson, Muckhart.

9.39 Rachel Polson, Peterculter; Susan Arbuckle, Panmure Barry; Emily Aird, Blairgowrie.

9.48 Fiona Hay, Deeside; Caroline Dunbar, Aberfeldy; Mary Summers, Carnoustie Ladies.

9.57 Megan Clyne, Deeside; Lynne Fraser, Fortrose and Rosemarkie; Andrea Bowie, Monifieth.

10.15 Gwen Lambie, Dunkeld and Birnam; Louise Smith, Monifieth; Janet Griffiths, Strathmore.

12.02 Michelle McKay, King James VI; Wendy Smith, Monifieth; Barbara Grant, Forres.

Order of merit

LEADING final positions in the Angus Ladies’ order of Merit is as follows - Rebecca Wilson, Grange, Ailsa Summers, Carnoustie Ladies, 45 points; Ashley Smith, Monifieth, Jemma Chalmers, Monifieth, 34; Jessica Meek, Carnoustie Ladies, 33; Kathleen Sutherland, Royal Montrose, 31; Jackie Brown, Monifieth, 29; Ann Ramsay, Kirriemuir, Heather Munro, Monifieth, 26; Katie Reid, Monifieth 20.

Club returns

Ballumbie Castle: Seniors Summer League, CSS 68 – B. Muir (12) 38 points; M. Campbell (19) 36; D. Fisher (13) 35; G. Stuart (6) 35; R. Massie (13) 33. Seniors’ monthly medal, CSS 70 – G. Till (21) 60; T. Dowie (15) 72; B. Lee (15) 72.

Ballumbie Castle Ladies: SLGA Brooch, CSS 71 – L. McNicoll (11) 73.

Caledonia League: Group B – Kirriemuir 4, Leven GS 2; Broughty 4.5, Forfar 1.5.

Carnoustie: Ben Hogan Trophy, 54 holes – D. Elder, 221; R. Wardlaw, 223; S. Mann, 226. Hogan Course CSS 79 – S. Mann.

Carnoustie Caledonia Ladies: Buddon Links, Millenium Trophy, CSS 68, round one – S. Brunton (10) 66; C. Healey (10) 67.

Carnoustie Ladies: Burnside Course, Centenary Salver CSS 72, round one – C. Penman (1) 73 bih; J. Brown (17) 73; P. Sawers (11) 74. Nine-hole Stableford, half handicap – J. Greig (17) 17 points; S. Baxter (11) 16.

Carnoustie Links Championships: round one – R. Wardlaw beat G. Williamson 4 and 2; K. Harper beat S. Reid 3 and 2; G. Duncan beat J. Oldroyd 2 and 1; G. McKenzie beat B. Galloway 6 and 4; D. Elder beat J. Black 7 and 6; C. Watson beat P. Drummond at 19th; R. Reyner beat S. Nicoll 4 and 3; A. Fyffe beat E. Kerr 4 and 2.

Dalhousie: Medal and Round One Top Dog Championship, CSS 70, R/O – D. Cavellini (5) 77; D. Milne (13) bih, D. Mitchell (5) 78.

Grange Ladies: Daily Mail Foursomes, qualifiers – Marion McDonald and Helen Elrick; runners-up – Marion Latto and Carol Macdonald.

Ladies Panmure Barry: Ladies Panmure Barry played against The St Rule Club over the Eden Course and drew 2-2.

Monifieth: Medal, CSS 73, Division One – C. Brunton (4) 67; S. Blady (6) 70; C. Browne (3) 71 bih; S. Hills (8) 71. Division Two – A. Reid (12) 71; K. Scott(12) 75; D. Dickson (9) 76. Division Three – R. Smith (18) 79; J. Ferrie (17) 80; J. Christie (20) 87. Ashludie CSS 65 – I.C. Hutcheon (0) 62; A.J. Hutcheon (6) 63; I. Kelly (9) 66; D.Y. Smart (7) 67 bih.

Monifieth Links: Seniors’ Open, CSS, home 71, away 72, overall scratch – D. Downie, Kirriemuir 74; overall handicap/Graham Rosebowl – R. Macdonald, Grange (15) 69. Age 55 to 62, scratch – D. Chalmers, Panmure, 75; R. Denhalm, Duddingston, 79 bih; B. Souness, Murrayfield 79; C. Lennie, Gosforth, 81; handicap – P. White, Aberdour (11) 70; M. Stephen, Murcar (9) 71 bih; J. Milne, Murrayshall (12) 71 bih; R. Herd, Crail (9) 71. Age 63 to 69, scratch – D. Millar, St Andrews New, 74; D. Sim, Grange, 77 bih; D. Mitchell, Monifieth, 77; T. Cruikshank, Mortonhall, 78; handicap – P.A. Rhind, Grange (9) 70 bih; A. Warrender, Lochgelly (12) 70; I. Mack, Balbirnie (19) 71 bih; A. Petrie, Royal Montrose (13) 71 bih. Age 70+, scratch – P.G. Jackson, Kinross, 77; D. Anderson, Blairgowrie, 80 bih; D. Bissett, Aberdour, 80 bih; I. Peddie, Tulliallan, 80; handicap – D. Campbell Adie, Murcar (18) 69; G. Duncan, Kinross (14) 70; W. Begg, Dunblane (19) 71; H. McKenzie, Grange (13) 72.

Carnoustie Golf Club: Saturday, June 2: Championship Course, Stirling Cross, Aggregate and Carnegie, round two, CSS 76, Division One, handicaps 0 to 10 - P. Drummond (2) 71; G.J. McKenzie (2),S.N. Ettershank (5) 72; D. Govan (6), S.M. Downie (4) 73. Division Two, handicaps 11 to 16 - M.J. Barker (16) 74; I.W. Carstairs (14) 75; J.A. McKay (15) 76. Division Three, handicaps 17 to 28 - R. McKie (17) 85. Burnside Course, Colin Murdoch, round two, CSS 69, Division One, handicaps 0 to 16 - P. Cardno (14) 65; A. Simpson (12) 68; A. Caulfield (5), R.I. Allison (5) 69. Division Two, handicaps 17 to 28 - J. Quinn (19) 71; B. Prestwich (18) 72. Buddon Links, Tommy Walker, round two CSS 68, all one class - A.M. Clark (9) 66; M. Shepherd (3) 67, C.E. Henderson (6) 67. Sunday, June 3, Championship Course, strokeplay, CSS 76, R/O all one class - S.E. Laurence (8) 75; D. Adams (6) 76; R. Gray (14) 77. Burnside Course, strokeplay, CSS 71, all one class - G. Ramsay (6) 70; D.A. Leslie (17)71; J. Reid (20) 73, I.K. Harrison (8) 73. Buddon Links, strokeplay,CSS 68, all one class - J.G. Reid (5) 67.

Carnoustie Links: Links Championship, quarter-finals – K. Harper beat R. Wardlaw 3 and 2; G. McKenzie beat G. Duncan 2 and 1; D. Elder beat C. Watson 5 and 4; A. Fyfe beat R. Reynor 3 and 2.

Grange: Sunday Cup, Division One – A.L. Payne 37 points; G. Hutton 36; R. Bowman 36. Division Two – R.A. Robertson 35, C. Robbins 35; P. Riley 34.

Carnoustie Golf Club: Tuesday, June 5, Burnside Course, Sweep and Sandy Irvine Trophy, CSS 69, all one class - S.M. Downie (4) 65; G. Irons (9) 66; B. Melville (6), J.S. Gall(15) 68; J.J. Muchan (10), D.A. Tonner (13), R.J. Knight (8) 69. Winner, Sandy Irvine (age 55+) - B. Melville 66 bih. Buddon Links, Stableford CSS 65 all one class - A. Garmany (16) 64.

Rich Cargill Memorial: Winners in Arbroath Artisan Golf Club’s Rich Cargill Memorial competition played at Elliot on Saturday were Steven Cargill (scratch) and Keith Ewart (handicap).

There was an entry of 126 and the CSS was 71.

Results were: Scratch to six: C. Robertson (6) 67; J. Goodrum (3) 68; S. Cargill (1) 69; G. Middleton (1) 70.

Seven to 11: K. Ewart (10) 64; C. Blake (8) 68; G. Shepherd (7) 69; G. Duff (7) 71 (bih).

12 to 14: D. Marnie (12) 71; Mathew Smith (13) 72 (bih); D.W. Forbes (12) 72 (bih); Mark Smith (13) 72.

15 to 28: T. Whitton (15) 66; W. Jarret (15) 70; D. Falconer (23) 72; C. Robb (16) 73 (bih).

Letham Grange Ladies: The Buick Rosebowl and Summer Strokeplay was played over the Old Course on Tuesday.

Results were: 1, A. Hay (7) 34 points; 2, C. Clark (15) 30; 3, I. English (24) 29. CSS was 77.