Midland golfers at Burnside Course

THE MIDLAND GOLFERS’ ALLIANCE held the JTC Interiors Express Championship over two rounds on the Burnside Course, Carnoustie, on Thursday.

Winner of the scratch title by nine shots was Montrose assistant professional Graeme Brown with scores of 66 and 62 for a eight-under par total of 128.

In the handicap section, Hugh Cowbrough, Muckhart, playing off six, won with net scores of 70 and 64 for a total of 134.

In the McQueen Shield played over 18 holes, Monifieth 12-handicapper Alan Reid won by five shots with a net 63.

Leading scores:

Scratch

128 - G. Brown (AP), Montrose, 66 62.

137 - R. Bell, Downfield, 72 65.

139 - C. Knowles (AP), Panmure, 72 67; A. Martin (AP), Dukes, 71 68; G. Finlay, Ballumbie Castle, 68 71.

142 - M. Pirie (P), Pitlochry, 70 72; K. Harper, Carnoustie, 75 67; A. Webster (P), Edzell, 72 70.

143 - C. Matheson (AP), Falkirk Tryst, 75 68; P. Brookes (P), Pitreavie, 73 70.

144- K. Hutton (P), Downfield, 69 75.

Handicap

134 - H. Cowbrough, Muckhart, (6) 70 64.

136 - G. Milne, Aberdour, (5) 67 69.

139 - C. Westland, Alloa, (10) 67 72.

141 - D. Chalmers, Panmure, (2) 72 69.

McQueen Shield

63 - A. Reid, Monifieth, (12).

68 - A. Aitken, Ladybank, (14); G. Wilkie, Muckhart, (13).

70 - A. Mason, Thornton, (8); D. Spaven, Pitlochry, (9).

Ladies’ starting times

STARTING times for the Angus Ladies’ County Golf Association Commonwealth Spoons at Letham Grange Glens on Monday (April 16) are as follows.

9.30 S. Brunton/J. Clark, M. Boyd/P. Sutherland. 9.37 J. Henderson/M. Stewart, S. Falconer/P. Mackie. 9.44 P. Nicoll/J. Crow, C. Healey/C. Orr. 9.51 M. Brown/A. Leiper, J. Clarke/W. Donnelly. 9.58 G. Little/R. Meldrum, S. Baxby/I. McGill. 10.05 A. McMillan/A. McGregor, C.A. Brown/K. Caithness. 10.12 S. Bradley/F. Martin, R. Witherow/K. Nicol. 10.19 H. Scott/E. McMurray, M. Sangster/E. Boyd. 10.26 M. Laing/H. Clark, S. Strachan/Y. Heap. 10.33 L. McNicoll/S. Houston, H. Drain/J. Cargill. 10.40 C. McDorward/A. Gall, S. Taylor/K. Paterson. 10.47 A. Hemings.A. McKay, H. Kelly/K. Porter. 10.54 A. Hunter/M. Summers, A. Freeman/M. Sturrock. 11.01 A. Hutcheson/R. Adamson, H. Elrick/M. Latto. 11.08 E. Cole/S. Young, S. Hay/I. Murdoch. 11.15 E. Young/I. Dryden, M. Gallacher/E. Forbes. 11.22 M. Thurston/T. McInroy, M. Milne/S. Strachan.

Enquiries to 07918083951

Rotary charity Tri-Am

CARNOUSTIE Rotary Club is to hold their annual charity tri-am golf competition over the Championship Course this Sunday (April 15).

Starting times are as follows: 11.30 a.m. - Agronomists Z Team; 11.40 - Agronomists Y Team; 11.50 - Eden Scott 1; 12.00 - Eden Scott 2; 12.20 – KFF; 12.30 – Cousins; 12.50 - Ruark’s Raiders; 1.00 - Milton Haugh 1; 1.10 - Milton Haugh 2; 1.20 - Grumpy Bears; 1.30 - Three Bawbies.

Late entries 01241 411257.

Club Returns.

Carnoustie Caledonia Ladies: Buddon Course, Stableford CSS 66 – 1. A. Leiper (9) 31 bih; 2. M. Anderson (24) 31 bih; 3. L. Gordon (19) 31 bih.

Carnoustie Ladies: Winter Eclectic, Burnside Course 14 holes scratch – S. Brunton 45. Handicap – Y. Heap 38; L. Sinclair 39. Buddon Links 18 holes scratch – Y. Heap 64. Handicap – J. Clarke 45 bih; J. White 45.

Dalhousie: Championship Course CSS 76, April Medal – B. Ferrier (9) 75; A. McColgan (8) 76; D. Cavellini (6) 78.

Grange: Wednesday Strokeplay CSS 72, Section 1. – J.A. Speid (8) 66; R. Laing (3) 75 bih; A. Boath (11) 75 bl6. Section 2. – D. Docherty (23) 69 bih; D. Lorimer (190 69; R. Chia (15) 72.

Grange Ladies: Ashludie Course, Wednesday Stroke CSS 71 R/O – P. Wicksted (20) 74 bih; M. Latto (14) 74. Saturday Stroke, Ashludie Course CSS 68 – A. Hunter (13) 71; P. Wicksted (20) 73. Coronation Foursomes, Medal Course – A. Young/M. Laing 30 points; E. Miller/I. Dutch 26 bl6; A. Mackinnon/A. Moss 26.

Kingennie: Sunday April 1 – 18-Hole Stroke Competition CSS N/Q – B. MacLachlan (17) 65.

Ladies Panmure Monifieth: April Medal CSS 77 R/O – A. Chree (6) 73; A. McMillan (15) 79; F. Robertson (27) 79; P. Mackie (15) 79. Ashludie Stroke/Quaich CSS 68 – J. Findlay 69; G. Little bih, M. Sherrit 70; C. Gardiner 77. Monthly Quaich – M. Nicoll 73. 9-Hole Ashludie Stableford – A. Jack bih, F. Fraser 10.

Monifieth: Medal CSS 72, Division 1. – A.J. Ritch (8) 67; K. Hutton (6) 69; B. Stevenson (0) 71. Division 2. – D. Dickson (9) 71; E. Gourlay (12) 72; D. Cecil (11) 77. Division 3. – B. Knight (18) 81. Ashludie CSS 64 – I. Nicoll (14) 66 bih; C. Eastaugh (11) 66 bih; D. Eastaugh (8) 66; A.J. Hutcheon (5) 67 bih; H. Ogilvie (12) 67. Inter-club Match, 1ST Leg – Monifieth 7, Leven Thistle 4.

Monifieth Ladies: Ashludie Course, Wednesday Stroke CSS 68 – D. Dewar (6) 70. April Medal CSS 75, Division 1. – D. Dewar (6) 72; J. Brown (4) 76; C. Routledge (18) 78. Division 2. – A. Rennie (21) 78. Ashludie Saturday Stroke CSS 68, Division 1. – J. Brown (4) 67 bih; J. McCutcheon (17) 67; D. Dewar (5) 69. Division 2. – J. Farish (24) 67; A. Fell (31) 72; I. Morrison (31) 74.

Carnoustie Golf Club: Saturday, April 7, Championship Course, Dye & Heggie Medal (Bogey), CSS 74, Division One, handicaps, scratch to 10 - I.S. Macgregor (7) 0; D. Barclay (3), K.I. Laird (9), A.B. Anderson (2), P. Drummond (2) -2. Division Two, handicaps, 11 to 16 - F. Johnstone (11) +1; J. Ettershank (12) -2; R. Kirk (13), B. Milne (16) -3. Division Three, handicaps, 17 to 28 - G. Murray (19), R.A. Naunton (17) -3. Winner Dye & Heggie Medal – F. Johnstone. Burnside Course, strokeplay, CSS 69, Division One, handicaps, scratch to 16 - C. McLeod (11) 64; J. Oldroyd (4), P. Cardno (15) 66; T.E. Walls Jnr (7), T. Convery (16) 67. Division Two, handicaps, 17 to 28 - P.H. Francis (17) 67; W. Allan (17), C. Adamson (25) 72. Buddon Links, strokeplay, CSS 66, all one class - S.M. Downie (4) 63; K.R. Bodie (3) 66; A.M. Clark (9), R.J. Cowan (15) 71. Sunday April 8, Championship Course, strokeplay, CSS 77, all one class - M. Shepherd (3) 74; J.M. Downie (5) 75; D. Louden (2) 76. Burnside Course, strokeplay, CSS 68, all one class - D.A. Leslie (19) 62; A. Smith (10) 63; I.K. Harrison (8) 66. Buddon Links, strokeplay, CSS 66, all one class - A.J. Jones (8) 65; I.F. Gillanders (6) 68; M. Williamson (9) 72.

Angus Ladies: Junior Championship final – Jessica Meek, Carnoustie Ladies, beat Heather Munro, Monifieth, 4 and 3.

Carnoustie Golf Club: Tuesday, April 10, Championship Course, stableford, CSS 78, all one class - S.W. Mann (+2) 36 pts; D.A. Tonner (15) 33; J. Ward (10) 30. Buddon Links, stableford, CSS 67, all one class - S.J. Ferrier (12) 32 pts; J.S. Watson (15) 31.

Ladies Panmure Barry: Robins Competition, 13 holes – A. Hutcheson/M. Anderson 27 points; A. Freeman/C Taig 24; L. Thoms/W. Rae 23 bih; J. Petrie/A.G. Anderson 23.

Panmure: April Medal, Division One – G. Smith (11) 67; I. Cameron (5) 69; P. Arbuckle (8) 70 bih. Division 2. – J. Cromar (16) 68; M.Baxter (13) 69 bih; I. McGill (16) 69 bih.

Provan Salver: Angus 5.5, Clackmannan 2.5; Fife 6.5, Perth/Kinross 1.5; Clackmannan 4.5, Fife 3.5; Perth/Kinross 5, Angus 3; final fixtures April 29; Clackmannan v Perth/Kinross at Dollar, Fife v Angus at Thornton.

Station Masters: Buddon Links, Stableford CSS 66 – N. Reid (13) 31 points. Winter Eclectic, Buddon Links – P. Couttie (11) 48. Burnside Course, 14 holes – A. Gilbride (4) 41. Championship Course, 13 holes – B. Morton (4) 43.