Midlands golfers meet at Monifieth

IN THE Midland Golfers’ Alliance meeting over the Monifieth Medal Course last Tuesday, best scratch score was a four-under-par 67 by Downfield professional Kenny Hutton.

Joe Smith, Thornton, won the handicap section with a net 67, playing off three.

Leading scores:

Scratch

67 - K. Hutton (P), Downfield.

70 - J. Smith, Thornton.

71 - L. Cargill, Arbroath; A. Martin (AP), Dukes; G. Brown (AP), Montrose.

72 - R. Bell, Downfield.

73 - A. Lockhart (AP), Ladybank.

74 - P. Jamieson (P), Dunblane New; M. Brown, Monifieth.

Handicap

67 - J. Smith, Thornton, (3).

68 - S. Mitchell, Dukes, (11); R. Baldie, Crieff, (7).

70 - A. Reid, Monifieth, (12); C. Westland, Alloa, (9); P. Rhind, Grange, (10); H. Cowbrough, Muckhart, (6); H. Hunter, Alloa, (10).

W.H. Miller team competition

60 - K. Hutton (P), Downfield, R. Bell, Downfield, (+2) and B. Bruce, St Andrews, (6) bih; A. Martin (AP), Dukes, S. Mitchell, Dukes, (11) and D. Fordyce, Drumoig, (13).

61 - H. Hunter (10), A. Didcock (9) and W. Cunningham (13), all Alloa.

County team

THE ANGUS County Golf Association team to play Perth and Kinross in the Provan Salver on Sunday (April 8) at Blaigowrie is: S. Cargill, Arbroath; K. Harper and D. Elder, Carnoustie; W. Bremner and R. Coull, Edzell; and G. Smith, S. Smith and C. Donaldson, Downfield.

Meet at 9 a.m. for 10 a.m. start.

Club returns

Ballumbie Castle: Stableford CSS71 – L. McNicoll (11) 35; S. Taylor (27) 34; S. Don (28) 33. Seniors Summer League – 1. I. Paterson 41 points; 2. J. Finlayson 39; 3. B. Smith 37; 4. N. Day 37; 5. J. Ramsay 36.

Carnoustie Caledonia Ladies: Buddon Links Stroke Competition CCS N/C – J. Clarke (28) 63; I. Richardson (25) 67 bih; Y. Heap (18) 67.

Carnoustie Golf Club: Winter League Challenge Trophy, Seniors v Juniors – Seniors won 5 games to 0.

Grange: Wednesday Stableford CSS N/Q, Section 1. – P. Rhind (10) 39; A. Shepherd (7) 37; S. Gray (5) 36 bih. Section 2. – J. McGowan (14) 40; A. Saunders (13) 37 bih; D. Docherty (23) 37.

Grange Ladies: Ashludie Course CSS68, Silver – H. Adamson (20) 63; A. Young (18)69; P. Wicksted (20) 70. Bronze – C. Scott (24) 68 bih; F. Fraser (23) 68; H. Munro (21) 70 bih. Ashludie Course Saturday Stroke CSS 68 – H. Elrick (13) 63; C. Scott (24) 68. Medal Course Spring Meeting CSS 75, Silver Division – L. Fotheringham (4) 75 bih; A. Young (18) 75; I. Gilbert (20) 77. Bronze Division – N. Turner (22) 71; H. Munro (21) 74; L. Mackintosh (27) 80.

Ladies Panmure Barry: Coronation Foursomes – A. McNicoll/L. Rosbottom 37 points; S. Baxby/R. Adamson 34; S. Arbuckle/S. Goudie 33; J. Tilston/M. Weyers 31.

Monifieth: Wednesday Winter League Stableford – 1. R. McDonald (scr), T. Brimacombe (8), A. Simpson (10) all 36 points. League – C. Eastaugh (3) 236 points; I.C. Hutcheon (+5) 235; F. Hutcheon (+2) 234. Medal CSS 73, Division 1. – R.G. McDonald (4) 72; A. Rodgers (0) 76; C. Brunton (4) 77. Division 2. – S. Donnelly (12) 74; D. Cecil ( 11) 76; D. Dickson (9) 77. Division 3. – D. Sheridan (19) 74; J. Christie (20) 80; A. Lowden (23) 84. Ashludie CSS 65 – M.A. Stewart (4) 67.

Grange: Saturday Stableford, CSS 72, section one – S.J. Whyte (10) 37 bih; G. McGinnis (5) 37; L. Grubb (4) 35. Section two – J. Risi (15) 39; R. Watson (18) 38; D.B. Gilpin (21) 37. Sunday Stableford, CSS 72, section one – I.T. Smith (7) 39; J.J. Stewart (5) 37 bih; A. Todd (4) 37. Section two – A. MacArthur (20) 38; E. Falconer (17) 36 bih; P. Strachan (28) 36.

Ladies’ Panmure Barry: Medal 1, CSS 77 R/O, Silver handicap – A. Chree (6) 79. Bronze – H. Wallace (23) 86.

Monifieth Ladies: Ashludie, CSS 68, stroke competition, first round, Eclectic, Division One – C. Routledge (19) 66; J. Brown (4) 69; J. McCutcheon (17) 70 bih. Division Two – E. Robertson (26) 74 bih; H. Lowe (30) 74; C. Comb (24) 75. Nine-hole Stroke – M. Sutherland.

Carnoustie Golf Club: Saturday, March 31, Championship Course, Strokeplay, CSS 76, Division One, handicaps, scratch to 10 - M. Low (5) 70; G. Anderson (3), E. Peebles (8) 73; J.G. Gilbert (2), K.I. Laird (10), G.J. McKenzie (2), S.W. Mann (+2) 75. Division Two, handicaps: 11 to 16 - H. Summers (12) 73; R. Kirk (13) 76; F. Johnstone (11), A.M. Barker (16), W.M. McKenzie (13) 77. Division Three, handicaps, 17 to 28 - J.S.K. Bodie (17) 67: G. Murray (19) 80; R.A. Naunton (17) 81. Burnside Course, strokeplay, CSS 70, Division One, handicaps, scratch to 16 - A. Ferguson (16) 64; D. Kerr (11) 65; R.A. Golden (14), B. Hutton (3) 67. Division Two, handicaps, 17 to 28 - D.A. Niven (20) 72; J.B. McNicoll (17) 73; R.A. Sloan (21) 75. Buddon Links, strokeplay, CSS 69, R/O all one class - D. McIntosh (10) 70; I.A. Laurence (17) 71; J.S. Gall (15) 73. Sunday, April 1, Championship Course, strokeplay, CSS 75, all one class - E. Peebles (7) 73; D. Adams (7) 74; P. Drummond (2) 75. Burnside Course, strokeplay, CSS 70, all one class - A.E. McNicoll (14) 65; B. Ransford (13) 68; G.M. Reid (15), J.A. Thoms (10) 71. Buddon Links, strokeplay, CSS 69, R/O all one class - R. Jennings (20), M. Williamson (9), I.F. Gillanders (6) 71. Monday April 2, Championship Course, China Cup, first round, CSS 77, R/O all one class - J.M. Downie (6) 73; S.J. Ferrier (12) 78; J. Cree (17), S.M. Downie (4) 79. Tuesday April 3 – no scores returned.