Midlands team success

MONIFIETH’S Derek Wilson and George Cant partnered Jim Brown, Kirkcaldy, to second team prize in the Midland Golfers’ Alliance weekly competition at Alloa Golf Club, Clackmannanshire, last Tuesday, November 8.

With a net 64, they finished one shot behind winning trio Richard Taylor, Brian Beaumont, both Crieff, and Rich McLean, Dunnikier Park.

Edzell players again dominated the individual prize-list, professional Alastair Webster winning the scratch section with a level-par 71 and two-handicapper Jim Watt taking the honours in the handicap section with a net 70.

Leading scores were:

Scratch

71 - A. Webster (P), Edzell.

72 - P. Jamieson (P), Dunblane New; J. Watt, Edzell.

74 - A. Lockhart (AP), Ladybank; D. West, Burntisland; J. Stevenson (P), Braehead.

76 - W. Hutton, Pitlochry; C. Ferguson, Muckhart.

78 - R. Brownhill, Edzell; R. Stewart, Tulliallan.

79 - R. McLean, Dunnikier Park; K. Salmoni (P), Muckhart.

Handicap

70 - J. Watt, Edzell, (2).

71 - D. West, Burntisland, (3).

72 - R. McLean, Dunnikier Park, (7); C. Ferguson, Muckhart, (4); J. Brown, Kirkcaldy, (9).

73 - J. Breen, Kirkcaldy, (14); M. Arnold, Kirkcaldy, (12); R. Brownhill, Edzell, (5).

74 - G. Muir, Burntisland, (7); R. Lamont, Bathgate, (10); G. Cant, Monifieth, (10).

K.M. Thomson Team Competition

63 - R. Taylor, Crieff, (4), B. Beaumont, Crieff, (9) and R. McLean, Dunnikier Park, (7).

64 - D. Wilson, Monifieth, (3), G. Cant, Monifieth, (10) and J. Brown, Kirkcaldy, (9) bih; D. Hutchieson, Murrayshall, (6), D. Redford, Murrayshall, (8) and D. West, Burntisland, (3) bih.

Qualifiers for the JTC Interiors Express MGA Championship at Carnoustie in April were C. Ferguson, Muckhart, R. Brownhill, Edzell, and R. Stewart, Tulliallan.

McQueen Shield qualifier was D. West, Burntisland.

The next competition is at Balbirnie Park on Tuesday, November 22, with tee-times from 8.30 a.m. to 12 noon.

Qualifying school

CARNOUSTIE’S Keir McNicoll missed the cut in the stage one eliminator of the Alps Tour Qualifying School over the Toscana course in Italy.

Rounds of 78 and 79 for 157 meant he wouldn’t qualify for the final school, over 54 holes at the Toscana and Punta Alta courses. He is still trying to get back to the form that once made him a +5 handicap amateur, but has deserted him, in the pro ranks.

Three Scots did qualify from stage one - Zack Saltman (Archerfield Links) 69 and 73, Jordan Findlay (Fraserburgh) 72 and 71, and amateur Philip McLean (Peterhead) 73 and 70. They join Michael Stewart (Troon Wellbeck), David Law (Hazelhead), Kris Nicol (Fraserburgh) and Ross Kellett (Colville Park), who were exempt from the stage one event

Awards presented

LADIES’ Panmure GC, Barry, held their annual general meeting and prize-giving in the clubhouse, on Thursday.

Prize-winners for the past year were as follows:

Winter nine-hole competition: scratch, Mrs Agnes Freeman; handicap; Mrs Wenche Rae. Spring meeting: silver, scratch, Mrs Mary Summers; handicap, Mrs Anne Keddie; bronze, scratch, Mrs Ann Galloway; handicap, Mrs Wenche Rae. Autumn meeting: silver, scratch, Mrs Mary Summers; handicap, Mrs Susan Arbuckle; bronze, scratch, Mrs Margaret Sturrock; handicap, Mrs Aileen Gibson. Smith Salver: Mrs Susan Arbuckle. Knock-Out Competitions: Club Champion, Miss Kathleen Sutherland; Handicap Trophy, Mrs Kathleen Porter; Foursomes Cup, Mrs Susan Arbuckle and Dr Sheila Goudie; Dorothy Bowman Salver, Mrs Agnes Freeman and Mrs Wilma Donnelly; Silver Rosebowl, Mrs Lindore Aitken; Bronze Salver, Mrs Kathleen Porter; Veterans’ Trophy, Mrs Sheena Hay; Seniors’ Trophy, Mrs Lindore Aitken.

Office-bearers for 2012: captain, Mrs Hazel Kelly; vice-captain, Mrs Lesley Philip; secretary, Mrs Wilma Donnelly; treasurer, Mrs Reena Rutherford; handicap secretary, Mrs Jen Petrie; match secretary, Mrs Anne Keddie; junior convener, Mrs Sue Baxby.

Winter Leagues

Carnoustie: Results - J. Gilbert and C. Ferguson lost to E. Kerr and G. Duncan, 4 and 3; D. Kydd and D. Ramsay beat A. Boath and I. Frier, 3 and 2; W. Gardner (reserve) and S. Fairweather (reserve) beat D. Taylor and J. Neeson, 4 and 2; N. Holland and A Brown halved with N. Watson and N. Merchant; P. Gordon and C. Saunders lost to G. Robson and J. Watson, 4 and 3.

Sweepstake: Scratch, E. Kerr, 70; handicap, J. Watson, (8) 63.

Placings

P W L D +/- Pts

G. Robson 4 3 0 1 15 7

J. Watson 4 3 0 1 10 7

S. Norrie 4 3 0 1 5 7

G. Duncan 4 3 1 0 11 6

J. Gilbert 4 3 1 0 10 6

C. Saunders 4 3 1 0 3 6

D. Ramsay 4 2 1 1 7 5

A. Gilbride 4 2 1 1 4 5

P. Gordon 4 2 2 0 3 4

J. Neeson 4 2 2 0 -1 4

D. Taylor 4 2 2 0 -4 4

N. Merchant 4 1 2 1 1 3

A. Brown 4 1 2 1 -3 3

N. Holland 4 0 2 2 -6 2

D. Kydd 4 1 3 0 -8 2

E. Kerr 4 1 3 0 -8 2

I. Frier 4 1 3 0 -8 2

N. Watson 4 0 2 2 -10 2

A. Boath 4 1 3 0 -14 2

C. Ferguson 4 0 4 0 -9 0

Carnoustie Golf Club: week five - W. McKenzie/G. Chalmers beat R. Golden/R. Matthew 3 and 2; J. Webster/J. Murray beat J. Matthew/J. Watson 3 and 2; I. Laurence/A. Stark beat R. Naunton, round robin.

Placings; all played five: I. Laurence, R. Matthew, A. Stark, J. Webster 8 pts; G. Chalmers, J. Murray 6; R. Golden, W. McKenzie, A. Watson 4; L. Bowen, R. Naunton 2; J. Matthew 0.

Sweepstake: 1, G. Chalmers 53; 2, I. Laurence 56; 3, J. Murray, J. Webster 57.

Monifieth: Wednesday Winter League Stableford - C. Brown (1), F. Hutcheon (2) 39 pts; C. Eastaugh (8), B. Rose (6) 37.

Grange Ladies: Ashludie Course, 13 holes; A. Hunter 27 pts; H. Adamson 26 bih; H. Munro 26.

Monifieth: A. Carlyle/C. Goodall beat D. Smart/A. Fotheringham 3 and 1; F. Blyth/W. Rose beat S. Hills/ W. Miller 3 and 2; K. Hutton/J. Law beat P. Gardiner/R. Liddell 5 and 4; E. Radley/I. Kidd beat T. Lumsden/I. Kelly one hole; N. Anderson/K. Scott beat M. Donald/J. Ferrie one hole; B. Stevenson/M. McBride beat M. Brown/G.Smith 5 and 4. Scratch, B. Stevenson, N. Anderson 66. Handicap, L. Munro (14) 62; A. Carlyle (3), A. Reid (12) 64.

Monifieth Ladies: Division One - M. Boyd 29 pts; A. Hunter 27; K. Lowden 26 bl4. Division Two - E. Hutchison 30 pts; H. Lowe 27; M. Sherrit 22 bl6.

Broughty Golf Club: Senior Winter league; Medal Stableford CSS 71; R. McLean (25) 42; K. Peebles (19), A. Rae (5) 39. Medal Stableford CSS 73; B. Sampson (21), J. Byrom (22) 38; D. Moncur (8) 37. Winter League CSS 66; Division 1, G. Westwater (11) 40; J. Butterworth (4) 38; I. Scott (13) 37. Division 2, I. Johnman (20) 41; J. Milliken (5) 40; A. Allardyce (22) 39.

Grange Golf Club: A. Todd 38 pts; S. Pattie 36; F. Gall 33.

Club returns

Broughty Golf Club: Sunday Medal Stableford CSS 72; A. Watt (8) 37; G. Thomson (5) 33; D. Pont (10) 32.

Carnoustie Golf Club: Burnside Course, Stableford CSS N/Q all one class; I. Johnstone (2) 33 pts; D.A. Niven (20) 30; R.L. Summers (14) 24. Buddon Links, Stableford CSS N/Q all one class; A.P. Anderson (15) 39 pts; W.B. Sharp (15) 38; S. Beattie (13) 37.

Saturday November 12, Championship Course, Strokeplay 13 holes, 2/3 Handicap CSS N/Q all one class - R. McKenzie (5) 50; E. O’Brien (2) 51; S. Beattie (9), T.E. Walls (5), B. Goodman (3), J.M. Downie (4) 52.

Burnside Course, Strokeplay 14 holes, 3/4 handicap CSS N/Q all one class - W.R.J. Davies (11) 46; R. Kirk (11) 48; R. Gray (13) 49; D. McIntosh (8) 51.

Buddon Links, Strokeplay 18 holes CSS N/Q, all one class - S. Rhynd (9) 63; D. Smith (9) 64; J.C.A. Smith (9), N. Walker (10) 65.

Sunday November 13, Championship Course, Strokeplay 13 holes, 2/3 handicap CSS N/Q, all one class - M. Shepherd (2) 47; D. Adams (5) 48; W. Thompson (3) 51.

Burnside Course, Strokeplay 14 holes, 3/4 handicap CSS N/Q, all one class - J.R.M. Yule (14) 49; B. Ransford (10), J. Robertson (11), I.K. Harrison (6) 51.

Buddon LIinks, Strokeplay 18 holes CSS N/Q, all one class - A.J. Jones (8) 65; R. Jennings (20), I.F. Gillanders (6) 68; R. McKie (15) 69.

Grange Golf Club: Wednesday Stableford CSS N/Q; Section 1, R. Miller (9) 41; J. Scott (5) 36; R. Duncan (4) 35. Section 2, B. Williams (13) 38; S. Brodie (25) 36; I. McNeil (21) 34 bih.

Saturday Stableford CSS 71, 1st class - R. Watson (8) 39; A. Farquharson (11) 37; L. Grubb (3) 36. Second class - M. Robbins (24) 37; D. Greig (19) 36; A. Saunders (13) 33.

Sunday Stableford CSS 71, 1st class - G. McGinnis (5) 39; A. Todd (3) 38 bih; S. Assiph (10) 38. Second class - S. Griffiths (19) 37; F. Gall (15) 35; D. Third (17) 30.

Ladies’ Panmure Golf Club: Medal Stableford; D. Gailey 14 pts; S. Falconer 11. Ashludie Stableford; A. McMillan 27 pts; F. Robertson 19.