Shock early exit for Grant

DEFENDING champion Grant Bowman, Monifieth, made a shock early exit from this year’s Angus Boys’ Matchplay Championship at Kirriemuir when he was beaten 2 and 1 by clubmate Tom Ogilvie in the first round last Wednesday morning, July 27.

Another Monifieth player, John Miller, also went out in the first round and was joined on the sidelines by Tom Ogilvie after the quarter-finals.

It then fell to Ballumbie Castle’s Sean Grubb to keep local hopes alive, but victories over Ian Christie, Downfield, in the first round and Rory Dyce, Kirriemuir, in the quarter-finals were followed by a narrow one hole semi-final defeat from Forfar 13-year-old Gavin Petrie, who went on to become the youngest ever winner of the Angus Boys’ title.

Results were:

First round: Callum Rennie, Brechin, beat Andrew Gibson, Downfield, 7 and 6; Greg Urquhart, Downfield, beat John Miller, Monifieth, 4 and 3; Ross Dallas, Kirriemuir, beat Ewen Matthew, Kirriemuir, at 19th; Tom Ogilvie, Monifieth, beat Grant Bowman, Monifieth, 2 and 1; Rory Dyce, Kirriemuir, beat Scott Grant, Downfield, one hole; Sean Grubb, Ballumbie Castle, beat Ian Christie, Downfield, 3 and 2; Gavin Petrie, Forfar, beat Lewis George, Downfield, 7 and 6; Connar Cook, Caird Park, beat Greg Spark, Montrose, two holes.

Quarter-finals: Urquhart beat Rennie, 2 and 1; Dallas beat Ogilvie, 4 and 3; Grubb beat Dyce, 7 and 6; Petrie beat Cook, 4 and 3.

Semi-finals: Dallas beat Urquhart, one hole; Petrie beat Grubb, one hole.

Final: Petrie beat Dallas, one hole.

Ashludie ace

GRANT Bowman of Monifieth Golf Club had an albatross hole-in-one at the 328-yard par 4 18th hole on the Ashludie Course. His playing partner was John Miller.

Monifieth 18-Hole Open

STARTING times for the Monifieth Links 18-Hole Open over the Medal Course this Sunday (August 7) are:

8 a.m. - W. Miller; S. Scott; W. Gibson: 8.07 - G. Wheeler; P. Jeanes: 8.13 - G. Key: 8.20 - N. Moncur; C. Simpson; G. Ford: 8.39 - P. Wilson; C. Logan; J. Paterson: 8.46 - P. Archibald; J. Hope: 8.59 - B. Tocher; K. Norrie; R. Gaughan.

9.05 - A. Aitken; J. Docherty: 9.12 - P. Davidson; K. Duncan; A. Maiden: 9.18 - B. Lambie; K. Duncan; C. Ross: 9.25 - T. Craig; D. Lambie; R. Phillips: 9.31 - I. Winn; I. Cameron: 9.38 - S. Southall; S. Butler; G. McKie: 9.44 - T. Ruth; G. Mason; D. Bothwell: 9.51 - D. Leith; I. Butler; J. Dickie.

10.04 - S. Hendry; C. Montgomery; R. McQueen: 10.10 - P. Hubbard; M. Sneddon; I. Robertson: 10.17 - G. Simpson; P. Wilson: 10.23 - D. Napier: 10.30 - K.P. Hill: 10.36 - L. Coombes; K.W. Hill: 10.43 - C. Mulliss; A. White; S. Birrell: 10.49 - C. Power; K. Power; J. Laird: 10.56 - L. Wood; D. Maxwell; A. Farrell.

11.02 - R. Coleman; T. McCabe; R. Jones: 11.09 - S. Kremeyer; J. Hammill; H. Riddell: 11.15 - A. Cameron; B. Glancy; S. Smith: 11.22 - I. Lambie; R. Chia; C. Anderson: 11.35 - G. Watt; K. Young; A. McKenzie: 11.41 - F. Kane; W. Young; R. Weir: 11.48 - S. Cartwright; I. Ramage; J. Brown: 11.54 - A. Petrie; I. Baird; J. Hunter.

12.01 p.m. - A. Rigby; B. Scott; A. Lightfoot: 12.07 - T. Briscoe; G. Poland; M. Poland: 12.14 - R. Kirkwood; B. Boyd: 12.20 - N. McKay; M. Birnie; M. Hampton: 12.27 - C. Scott; G. Makin; A. Currie: 12.33 - B. Currie; J. Millar: 12.40 - J. Marr; K. McKenzie: 12.46 - J. Steadward; C. Martin; R. White: 12.53 - G. Millar; I. Fraser: 12.59 - I. Wilson.

1.12 - P. Cornfield; J. Nicolson; I. Smith: 1.19 - G. Allan; B. Nicolson; L. Connelly: 1.25 - D. McLintock; B. Eakins: 1.32 - T. Brown; C. Keir: 1.38 - S. Christie; S. Heslip; K. Gavin: 1.45 - I. McKenzie; D. Hall: 1.51 - S. Walker; B. Shaw; B. Anderson: 1.58 - G. Walker.

2.04 - N. Galloway; E. Quinn: 2.11 - G. O’Neil; P. McVittie: 2.56 - P. Meikle.

Late entries accepted.

Club returns

Grange Golf Club: Wednesday, July 27, Medal Course, CSS 72, Jim Docherty Trophy, first class - 1, A. Shepherd (8) 69 bih; 2, R. Dodds (9) 69; 3, G.M. Thomson (5) 71 bih: second class - 1, J. Don (18) 68; 2, B. Walker (15) 69; 3, W.R. Orr (16) 71 bih.

Grange Ladies’ Golf Club: Wednesday, July 27, Ashludie Course, CSS 68, Stroke Competition/MU Trophy, silver division - 1, A. Hunter (13) 67; 2, D. Watson (13) 70 bih; 3, H. Adamson (19) 70: bronze division - 1, E. Boath (23) 64; 2, L. Chalmers (22) 65; 3, M. Saunders (27) 67; 4, K. Reid (24) 69 bih.

Monifieth Ladies’ Golf Club: Wednesday, July 27, Ashludie Course, CSS 68, Stroke Competition - 1, A. Hunter (13) 67; 2, M. Boyd (17) 69; 3, P. Wicksted (19) 75.

Thursday, July 28, Medal Course, CSS 76, Extra Medal - 1, L. Smith (10) 73; 2, J. Brown (4) 80 bih; 3, A. Bowie (4) 80.

Panmure Ladies’ Golf Club, Barry: Tuesday, July 26, CSS 75, Stableford Competition - 1, K. Sutherland (3) 40 points; 2, F. Sinclair (7) 39 points; 3, S. Goudie (15) 36 points. Black Course Stableford, CSS 66 - 1, I. Mackay (32) 24 points.

Past Captains’ Trophy, M. Bett.

Broughty Golf Club: Wednesday, July 27, Medal Course, CSS 71, Monthly Tankard - 1 equal, I. Matthew (4), N. Maciver (12), J. Brannan (11) 69.

Tankard, I. Matthew bih.

Saturday, July 30, Medal Course, CSS 72, Miller Cup - 1 equal, A. Rae (6), D. Moncur (9) 69; 3 equal, P. Cunningham (23), D. Ramsay (4) 70.

Calcutta Cup, A. Rae. Miller Cup, D. Moncur.

Ashludie Course, CSS 65, Craig Medal - 1, D. Olejnik (12) 63; 2, A. Todd (9) 69.

Sunday, July 31, Medal Course, CSS 72, Captain’s Prize - 1, G. Campbell (8) 69; 2 equal, M. Feeney (6), J. White (7), R. Bone (14) 71.

Ashludie Course, CSS 68, Ashludie Shield - 1, M. D’Arcy (17) 70; 2, D. Paton (19) 72; 3, G. Westwater (14) 73.

Grange Ladies’ Golf Club: Saturday, July 30, Ashludie Course, CSS 70, Stroke Competition - 1, M. Saunders (27) 68; 2, A. MacKinnon (16) 73; 3, H. Elrick (12) 74.

Ladies’ Panmure Golf Club, Monifieth: Friday, July 29, Medal Course, Stableford Competition - 1, J. Paul 31 points; 2, P. Stewart 30 points; 3, L. Young 28 points; 4, A. McMillan 27 points.

Ashludie Course, Stableford Competition, 18 Holes - 1, A. Bowman 34 points; 2, J. Hawkins 33 points bih; 3, A. Liddell 33 points; 4, E. Hunter 29 points: Nine Holes - 1, F. Fraser 9 points; 2, B. Balfour 8 points.

Monifieth Ladies’ Golf Club: Saturday, July 30, Ashludie Course, CSS 71, Stroke Competition, division one - 1, E. Weir (14) 75 bih; 2, M. Sutherland (19) 75 bih; 3, A. Hunter (13) 76: division two - 1, I. Morrison (34) 72; 2, S. Taylor (23) 73 bih; 3, M. Sherrit (28) 73.

Sunday, July 31, Medal Course, CSS 74, Centenary Trophy, second round - 1, H. Munro (4) 67; 2, K. Reid (4) 72; 3, A. Smith (3) 75.

Centenary Trophy, H. Munro.

Grange Golf Club: Saturday, July 30, Medal Course, CSS 72, Stroke Competition, first class - 1, I. Strachan (11) 65; 2, G. McGinnis (6) 67 bih; 3, C. Swan (11) 67 bih: second class - 1, F. Gall (16) 69; 2, A. Allan (17) 70; 3, S. Dyer (14) 71 bih.

Sunday, July 31, Medal Course, CSS 72, Stableford Competition, first class - 1, P. Boyle (12) 40 points; 2, K. Ogilvie (11) 38 points; 3, D. Parker (11) 37 points bih: second class - 1, A. Osborne (13) 35 points bih; 2, J. McGowan (14) 35 points; 3, G. Waghorn (15) 34 points bih.

Grange Ladies’ Golf Club: Sunday, July 31/Monday, August 1, Medal Course, Monthly Medal, silver - 1, L. Fotheringham (4) 76; 2, E. Miller (19) 78; 3, H. Adamson (19) 79 bih: bronze - 1, L. Chalmers (21) 72; 2, A. Rennie (21) 76; 3, M. Davidson (21) 77. Nine Hole Stableford - 1, L. Fenton 21 points.