Title holders Angus are edged out

DEFENDING champions Angus had to settle for runners-up spot in this year’s North Division Women’s Inter-County Team Championship at Inchmarlo Golf Club, Banchory, after losing 5½-3½ to Perth and Kinross in the title decider on Monday.

Both teams had won their first two matches on Saturday and Sunday, Angus defeating Northern Counties 7-2 and Aberdeenshire 5-4, while Perth and Kinross overcame Aberdeenshire 7-2 and Northern Counties 6-3.

Aberdeenshire took third place with a 5 and a half-3 and a half victory over wooden spoonists Northern Counties on the final day.

Results, Angus names first:

Angus 7, Northern Counties 2

Foursomes (3-0)

Rebecca Wilson, Grange, and Ailsa Summers, Carnoustie Ladies, beat Hannah McCook and Sammy Vass, 2 and 1; Lynne Fenton, Carnoustie Ladies, and Claire Penman, Carnoustie Ladies, beat Eilidh McKay and Ellie Tunn, 2 and 1; Jessica Meek, Carnoustie Ladies, and Ashley Smith, Monifieth, beat Jenny Milne and Gillian Dowling, 3 and 1.

Singles (4-2)

Summers lost to McCook, 6 and 5; Wilson beat Vass, two holes; Meek beat Cara Gruber, 6 and 5; Penman halved with McKay; Smith beat Dowling, 5 and 4; Shonagh Raitt, Forfar, halved with Milne.

Angus 5, Aberdeenshire 4

Foursomes (3-0)

Rebecca Wilson and Ailsa Summers beat Sheena Wood and Laura Murray, 3 and 2; Jessica Meek and Ashley Smith beat Sara Mathieson and Claire Prouse, 5 and 4; Claire Penman and Frances Millar, Carnoustie Ladies, beat Carol Wilson and Rachael Polson, 4 and 2.

Singles (2-4)

Summers lost to Murray, 4 and 3; R. Wilson beat Wood, 6 and 5; Meek lost to C. Wilson, 3 and 2; Lynne Fenton lost to Polson, 4 and 3; Smith beat Prouse, 6 and 5; Shonagh Raitt lost to Mathieson, 3 and 2.

Angus 3½, Perth & Kinross 5 ½

Foursomes (1½, 1½)

Rebecca Wilson and Ailsa Summers beat Eilidh Watson and Laura Walker, 3 and 2; Jessica Meek and Ashley Smith halved with Emily Ogilvy and Fiona Ramsay; Claire Penman and Frances Millar lost to Eve Muirhead and Jillian Milne, one hole.

Singles (2-4)

Wilson beat Ogilvy, 5 and 4; Penman lost to Steph Crolla, 3 and 2; Shonagh Raitt lost to Muirhead, one hole; Smith lost to Milne, 6 and 5; Meek lost to Walker, 3 and 2; Summers beat Watson, 5 and 4.

Next year’s event will be held at Monifieth.

Club returns

Ballumbie Castle Golf Club: Thursday, June 23, CSS 69, Seniors’ Summer League - 1, J.C. Hendry (10) 67; 2, M. Campbell (22) 68; 3, B. Hurrell (22) 69; 4 equal, C. Stewart (22), B. Whittet (19) 70.

Seniors’ June Medal, CSS 68 - 1, M. Campbell (22) 66; 2 equal, B. Lee (14), E. Lynch (16) 67.

Saturday, June 25, CSS 70, June Medal - 1, J. Tugman (9) 65; 2 equal, J. Ramsay (7), G. Collins (2) 68.

Ballumbie Castle Ladies’ Golf Club: Wednesday, June 22, CSS 72, SLGA Medal and Eclectic, silver, L. McNicoll (12) 73: bronze, F. Soutar (26) 74.

Broughty Golf Club: Saturday, June 25, Medal Course, A.Y. Barrie Trophy - 1, A. Dolan (5) 68; 2, R. Shepherd (8) 70; 3, G. Campbell (8) 71.

Ashludie Course, Craig Medal - 1, A. Stewart (14) 63; 2 equal, D. Paton (18), G. Laidlaw (23) 68.

Caledonia Ladies’ Golf Club: Thursday, June 23, Buddon Links Course, CSS 67, Millennium Trophy, first round - 1, J. White (21) 65; 2, J. Craig (19) 66; 3, C. Healey (13) 67.

Carnoustie Golf Club: Saturday, June 25, Championship Course, CSS 74, Aggregate and Carnegie Shields, third round, handicaps up to 10 - 1, A.D. Sawers (8) 65; 2, I.W. Carstairs (5) 68; 3, D. Gardiner (5) 69; 4, K.R. Bodie (3) 71: 11 to 16 - 1, M.C. Dobson (12) 72; 2, P.A. Healy (13) 76; 3, G. Duthie (13) 78: 17 to 28 - 1, B.W. Blackwood (18) 78; 2, R. Simmons (21) 81; 3, A. Stark (17) 85.

Burnside Course, CSS 68, Colin Murdoch Rosebowl, third round, handicaps up to 16 - 1, G.W. Smith (13) 60; 2, A.D. Jones (14) 61; 3, P. Cardno (16) 64: 17 to 28 - 1, D.B. Cathro (17) 63; 2, J.B. McNicoll (19) 65; 3 equal, D. Archibald (17), T. Convery (19), R.S. Taylor (18) 66.

Buddon Links Course, CSS 65, Tommy Walker Trophy, third round - 1 equal, A.M. Clark (10), D.M. Cooper (12) 66; 3 equal, A.P. Anderson (14), E. Peebles (6) 67.

Sunday, June 26, Championship Course, CSS 74, Stroke Competition - 1 equal, J. Ward (10), W. Thompson (4) 72; 3 equal, W.D. Campbell (12), R. Kirk (13), D. Adams (8) 74.

Burnside Course, CSS 67, Stroke Competition - 1, J.D. Dunbar (13) 66; 2 equal, A. Smith (9), R.A. Golden (16), A. Coutts (8), F. Golden (18) 67.

Buddon Links Course, CSS 67, Stroke Competition - 1, T.L. Peebles (5) 65; 2, I.F. Gillanders (6) 66; 3 equal, D.C. Mitchell (11), A.M. Gillanders (11) 69.

Club Championship, semi-finals - A. Sweeney beat K. Harper; A. Fyfe beat J. Oldroyd: 36-hole final - Fyfe beat Sweeney.

Tuesday, June 28, Championship Course, CSS 74, Stroke Competition - 1 equal, A. Donaldson (10), B. Goodman (5) 71; 3 equal, A. Watson (8), I. Evans (3) 73; 5, B. Melville (6) 75.

Buddon Links Course, CSS 68, Stroke Competition - 1, A.S. Rose (20) 62; 2, A. Simpson (12) 68; 3, A.M. Barker (16) 69.

Carnoustie Ladies’ Golf Club: Tuesday, June 28, Burnside Course, Norrie Cup Foursomes - 1, B. Mann and S. Baxter 75.5 bih; 2, J. Clark and S. Brunton 75.5. Nine Hole Stableford - 1, E. Hamilton 10 points; 2, J. Reyner 9 points; 3, A. Ross 8 points.

Dalhousie Golf Club: Saturday, June 25, Buddon Links Course, CSS 67, Stroke Competition - 1, G. Forbes (10) 63; 2, G. Adam (7) 65; 3, A. McColgan (8) 69.

Grange Golf Club: Wednesday, June 22, Medal Course, Midweek Stroke Competition, first class - 1, L. Hutton (3) 68; 2, R. Duncan (6) 69; 3 equal, L. Grubb (4), A. Todd (2) 70; 5, J. Scott (6) 71: second class - 1, K. Whitehurst (23) 75; 2, J. Sime (19) 76; 3 equal, A. Watson (16), R. Blacklaws (19) 78.

Grange Ladies’ Golf Club: Wednesday, June 22, Ashludie Course, CSS 69, Stableford Competition, silver division - 1, P. Lamb (14) 36 points bih; 2, C. MacDonald (16) 36 points; 3, P. Wicksted (20) 35 points: bronze division - 1, P. Snee (33) 38 points; 2, L. Chalmers (23) 34 points bih; 3, S. Rhind (31) 34 points.

Saturday, June 25, Ashludie Course, CSS 68, Stroke Competition - 1, P. Wicksted (19) 66; 2, A. Williams (30) 69; 3, P. Chalmers (20) 73.

Sunday, June 26/Monday, June 27, Medal Course, June Extra Medal, silver - 1, D. Watson (14) 74; 2, P. Lamb (14) 75; 3, P. Chalmers (20) 77: bronze - 1, M. Simpson (25) 88; 2, M. Oulton (28) 94.

Ladies’ Panmure Golf Club, Monifieth: Friday, June 24, Medal Course, CSS 77, Extra Medal - 1, L. Young (26) 76; 2, A. McMillan (15) 78 bih; 3, A. Chree (8) 78.

Ashludie Course, CSS 71 RO, Stroke Competition - 1, A. Bowman 73; 2, D. Scott 74; 3, M. McGregor 75. Nine Hole Stableford - 1, D. Barker 13 points; 2, B. Balfour 12 points.

Monifieth: Tuesday, June 28, Ashludie Course, CSS 69, Logie Cup - 1, H. Henderson 41 points; 2, D. Elder 37 points; 3, L. Pirie 35 points; 4, J. Hawkins 33 points bih; 5, F. Robertson 33 points.

Monifieth Golf Club: Saturday, June 25, Medal Course, CSS 72, Stroke Competition, division one - 1, M. Donald (5) 70; 2, M. Stewart (5) 71; 3, K. Hutton (5) 73: division two - 1, I. Stevens (13) 74 bih; 2, K. Scott (13) 74; 3, D. Dickson (11) 75: division three - 1, B. Knight (19) 70; 2, D. Sheridan (18) 74; 3, J. Christie (19) 76.

Ashludie Course, CSS 64, Stroke Competition - 1, D. Walsh (5) 62 bih; 2, S. Donald (Scr) 62; 3, I. Kidd (16) 65.

Inter-Club Match, scratch - Monifieth 6.5, Carnoustie 2.5: handicap - Monifieth 4.5, Carnoustie 5.5.

Monifieth Ladies’ Golf Club: Wednesday, June 22, Ashludie Course, CSS 71 RO, Stroke Competition - 1, P. Wicksted (20) 72; 2, I. Morrison (34) 78.

Thursday, June 23, Medal Course, CSS 73, Red Cross Eclectic, division one - 1, A. Smith (3) 72; 2, J. Brown (4) 73 bih; 3, H. Munro (5) 73 bih: division two - 1, W. Smith (21) 77; 2, P. Chalmers (20) 83; 3, A. Rennie (21) 84.

Saturday, June 25, Ashludie Course, CSS 68, Stroke Competition/Cancer Relief, division one - 1, P. Wicksted (19) 66; 2, L. McIntosh (8) 67; 3, C. Brown (16) 69: division two - 1, U. Cairnie (24) 64; 2, T. McLean (36) 69; 3, J. Findlay (27) 74 bih.

New Taymouth Golf Club: Sunday, June 19, Championship Course, CSS 78, Summer Stableford - 1, B. Dailly 31 points countback; 2, K. Cox 31 points.

Club Championship, final - S. Nicoll beat G. Nicoll.

Sunday’s fixture: Captain’s Prize, Burnside Course.

Panmure Ladies’ Golf Club, Barry: Sunday, June 19, CSS 74, Medal (9), silver, H. Graham (13) 68: bronze, H. Wallace (23) 79.

Monday, June 27, Inter-Club Match - Panmure Ladies 2, Dunbracken Ladies 2.

Station Masters Golf Club: Sunday, June 19, Buddon Links Course, CSS 67, June Medal - 1, G. Clark (10) 62; 2, A. Clark (10) 66; 3, F. Bell (13) 73.