SOUTH ANGUS SPORTS ROUND-UP: Angling, badminton, cricket, darts, dominoes, pool, Midlands Amateur and tennis

A look at the past weeks results and the up and coming fixtures for sport in Angus south.

Angling

Carlogie Dam

Various lures are still taking most of the fish being caught at Carlogie Dam. On the odd warmer day buzzers have been working quite well.

Recent catches include: A. Stewart (Dundee) c/r 10, N. Boath (Tayport) c/r 6, S. Watson (Muirdrum) c/r 3, N. Spence (Arbroath) c/r 3, S. McAllan (Arbroath) c/r 5, A. Phillip (Forfar) c/r 9, C. Davidson (Dundee) c/r 2, F. Ross (Dundee) c/r 7, C. Cameron (Dundee) c/r 12, G. Skelton (Arbroath) c/r 2.

A yellow tagged trout was caught earning another lucky angler £50.

Kingennie

The weather may not have been great at Kingennie this week, but the fishing certainly has been.

Lots of hard fighting blues and bows in the returns with a few fish around the 10lb mark.

The boathouse pool fished well with some really hard fighting blues coming, off mostly around 2lb in weight, with the odd bigger fish in there two.

Chris Watson had some cracking fish at the weekend returning 10 fish with two big rainbows both of them just over 8lb and the rest being blues.

Stewart Smith, from Brechin, had another fine fish a rainbow of 8.5lb.

The Burnside pool continues to fish well to squirmy worms, fished under a bung or free lined they have taken a lot of fish. Les Gall had the best return of the week with 22 fish for just a few hours fishing.

The Bankside has produced some nice fish too this week with two of the season ticket holders doing very well Michael King caught his new P.B. trout with a rainbow of 9.5lb and Frank Sherriff having a rainbow of just under 9lb.

The Woodside pool is fishing best to powerbait either ledgered or under a float, spinning with small mepps and small tobys has taken a few fish also.

There are still some places left for the SANA bank qualifier that is to be held on March 8. Call the sports department on 01382 350213 to book your place.

Badminton

Dundee Area Association

It was honours even for Monifieth and Carnoustie Panbride in their Division Two local derby with Carnoustie’s 1st Lady, Sophie Law getting six sets.

And in Division Three St Stephens bounced back from defeat in their last game to win their latest with 3rd Lady, Dianne Clark winning six sets.

Division Two

Result – Monifieth 4, Carnoustie Panbride 4.

P W L D Pts

Roseangle 9 7 1 1 24

NCR 8 4 3 1 17

Uni St Andrews 6 3 3 0 12

Carnoustie Pan 5 3 1 1 9

Monifieth 7 0 6 1 8

Dundee Uni (3) 5 1 4 0 4

Division Three

Result - Abertay University (2) 2, St Stephens 5.

P W L D Pts

Dundee Uni (4) 7 6 1 0 19

Nomads (3) 8 4 4 0 16

Arbroath Acad 7 4 3 0 15

Abertay Uni 5 4 1 0 13

St Stephens 9 2 7 0 10

Abertay Uni (2) 4 0 4 0 4

Cricket

Indoor League

With only three weeks of fixtures remaining, seven of the eight teams are still in with a chance of booking a place in the Clubsport Indoor Sixes Cricket League end of season play-offs.

Forfarshire boosted their hopes of securing a top four berth with another two victories at the Mayfield Sports Centre, Dundee, last Wednesday, February 18, defeating Kinloch by 10 runs and Dundee and Angus College by 49 runs.

It was an unusually bad night for Kinloch, who also lost to Arbroath and have now been overtaken at the top of the table by Dundee University.

Results (week 11): Forfarshire 76, Kinloch 66; Dundee and Angus College 83, Arbroath 72; Arbroath 77, Kinloch 72; Dundee and Angus College 53, Forfarshire 102.

P W L D F A %

Dundee Uni 10 7 3 0 951 691 70.00

Kinloch 12 8 4 0 967 721 66.67

Forfarshire 12 7 5 0 981 907 58.33

Largo 10 5 5 0 814 806 50.00

Arbroath 12 6 6 0 946 939 50.00

Dundee HSFP 10 4 5 1 676 778 45.00

Strathmore 10 4 5 1 758 881 45.00

Dun/Ang Col 12 2 10 0 766 1135 16.67

Wednesday’s fixtures (week 13): 8 p.m. - Dundee and Angus College v Strathmore; Kinloch v Dundee High School FP: 9 p.m. - Dundee and Angus College v Kinloch; Strathmore v Dundee High School FP.

darts

Steve Clenaghan Autocentre League

Winning four games in the second leg of the Knockout Cup Final was enough for Doc Ferry‘s to lift this season’s trophy.

Results: Knockout Cup Final, 2nd Leg – Gunners (3) 4, Doc Ferry’s (9) 4.

Fixtures for Monday: Consolation Cup semi-finals, first Leg – Anchor v Occidental; Vault v Eagle.

Carnoustie and Monifieth League

Sponsored by Window Wizard Double Glazing Installation Specialist

Vault Vikings extended their lead at the top of the Carnoustie and Monifieth Darts League to four points, from 19th Hole, with Corner Hotel in third spot, a further two points behind.

Results – Craw’s Nest 5, Aboukir Hotel 4; Vault Vikings 8, Craws 1; British Legion 0, Crown Jewels 9; Corner Hotel 5, Vault Stars 4. J. Dunn, Crown Jewels 19 dart 501. P. Drummond 20 dart 501. B. Edwards and B. Martin 19 dart 501. R. Gray 16 dart 501. S. Wilson 128 checkout. T. Shepherd 2 x 19 dart 501s. S. Yeaman 105 checkout. B. Daly 180.

P W L F A Pts

Vault Vikings 11 11 0 76 23 22

19th Hole 12 9 3 70 38 18

Corner Hotel 11 8 3 70 30 16

Crown Jewels 13 7 6 63 54 14

Vault Stars 12 7 5 58 50 14

Aboukir Hotel 12 6 6 68 51 12

Craw’s Nest 12 5 7 55 53 10

Craws 13 1 12 22 95 2

British Legion 12 0 12 16 103 0

Fixtures for Monday: Aboukir Hotel v Vault Vikings; Vault Stars v Craw’s Nest; Crown Jewels v Corner Hotel; 19th Hole v British Legion. Free week – Craws.

Dominoes

Belhaven Broughty Ferry League

After this week’s matches, it’s still neck and neck between Vault and Papa Jacques at the top of the Belhaven Broughty Ferry Domino League, while Occidental stay third, a further three points behind.

Results – Vault 85, Bar Leo 66; Occidental 93, Doc Ferry’s 77; Anchor 73, Fort 69; Gunners 92, Vault A 70; Crown 68, Occidental Ex. 91; Eagle Inn 90, Anchor A 67; Post Office Bar 75, Papa Jacques 86.

P W L D Pts

Vault 21 15 5 1 31

Papa Jacques 21 15 5 1 31

Occidental 21 14 7 0 28

Anchor 21 12 7 2 26

Vault A 21 12 8 1 25

Anchor A 21 11 9 1 23

Eagle Inn 21 11 9 1 23

Fort 21 10 11 0 20

Occidental Ex. 21 8 12 1 17

Gunners* 21 9 11 1 17

Doc Ferry’s 21 7 13 1 15

Crown 21 7 13 1 15

Post Office Bar 21 7 14 0 14

Bar Leo 21 3 17 1 7

*2 points deducted

Fixtures for Tuesday: Doc Ferry’s v Vault; Fort v Occidental; Gunners v Anchor; Bar Leo v Crown; Occidental Ex. v Eagle Inn; Anchor A v Post Office Bar; Vault A v Papa Jacques.

Belhaven Carnoustie League

19th Hole are four points clear at the top of the Belhaven Carnoustie Domino League, while Stag E have moved into second spot.

Results – 19th Hole 7, Corner 5; Aboukir 4, Stag E 8; Corner A 8, British Legion 4. 6-0 win for G. Lumsden, Stag E.

P W L D F A Pts

19th Hole 9 6 0 3 66 42 15

Stag E 8 5 2 1 50 43 11

British Legion 9 3 2 4 52 56 10

Corner A 8 3 3 2 52 41 8

Stag’s Head 8 4 4 0 47 49 8

Aboukir 9 1 5 3 45 63 5

Corner 8 1 6 1 40 56 3

Fixtures for Monday: British Legion v Stag’s Head; Corner v Corner A; Stag E v 19th Hole. Free week – Aboukir.

Pool

Carnoustie League

Another win saw 19th Hole A stretch their lead at the top of the Carnoustie Pool League to 11 points with one game to go.

Results: Corner 2, Stag’s Head 10; Craw’s Nest 8, Taymouth Corner 4; 19th Hole 6, Legioneers 4; British Legion 4, 19th Hole A 8.

P W L D F A Pts

19th Hole A 13 12 0 1 105 51 37

Tay/Corner 13 8 3 2 101 55 26

Craw’s Nest 13 7 5 1 83 71 22

19th Hole 13 6 4 3 77 73 20

Stag’s Head 13 6 7 0 67 84 18

Legioneers 13 4 7 2 66 88 14

Corner 13 2 10 1 62 90 7 British Legion 13 2 11 0 54 102 6

Fixture for Tuesday: Dave Leadingham Cup Final in the British Legion – 19th Hole A v Taymouth Corner.

Captains’ meeting, Tuesday, March 10, at 7 p.m. in the Stag’s Head.

Football

Midlands Amateurs

In the Premier Division local derby, two goals for Danny Smith and one from Russell Stewart ensured Carnoustie YM took the bragging rights this time.

And there was a welcomed win for Monifieth in Division One.

In the Division Two local derby, two goals each from Grant Muir, Ryan Brown, Callum Etchels and Sam Brennan and one from Darren Watson secured the points for Carnoustie Athletic. Monifieth Tayside got their first point on the board in the Wallace Trophy with goals from Dale Johnston (penalty) and David Morton and an own goal.

Results

George Buckman Premier Division

Broughty United 2, Invergowrie 4; Carnoustie YM 3, Barnhill 1.

P W D L Pts

NCR 9 8 0 1 24

Riverside Ath 9 8 0 1 24

Carnoustie YM 10 8 0 2 24

St James 9 7 1 1 22

Invergowrie 10 5 0 5 15

Lowson United 10 4 2 4 14

Barnhill 12 3 4 5 13

Tayside FB 9 4 1 4 13

Arbroath HSFP 12 3 1 8 10

Merpro 10 3 0 7 9

Broughty Utd 10 2 0 8 6

Arbroath CSC 12 0 3 9 3

Drain Doctor Division One

Menzieshill AFC 10, FC Claypotts 0; Monifieth Tayside 1, Newport 0.

P W D L Pts

Menzieshill Rvrs 11 8 0 3 24

Portcullis AFC 12 6 4 2 22

Logie Harp 9 7 0 2 21

Douglas Ath 7 5 1 1 16

SS Peter/Paul 7 5 1 1 16

Menzieshil 6 5 0 1 15

The Tech 12 5 0 7 15

Monifieth Tay 13 4 0 9 12

Morgan FP 11 2 3 6 9

Newport 10 2 2 6 8

FC Claypotts 12 0 1 11 1

Trident Trophies

Division Two

Wellbank AFC 0, Carnoustie Athletic 9.

P W D L Pts

Mid Craigie AFC 8 8 0 0 24

Arbroath Harp 13 8 0 5 24

Kirriemuir AFC 11 6 1 4 19

Brechin City AFC 11 5 3 3 18

Carnoustie Ath 6 5 0 1 15

Michelin Athletic* 12 5 0 7 12

Edzell Athletic 10 2 2 6 8

Kelso AFC 9 2 1 6 7

Wellbank AFC 11 2 1 8 7

Dundee Uni 5 1 0 4 3

*-3 points

A.M. Phillip Alliance

Division Two

Riverside Athletic 3, Barnhill 1.

P W D L Pts

Barnhill 7 5 0 2 15

Kelso 6 4 0 2 12

Riverside Ath 6 3 2 1 11

Arbroath HSFP B 7 3 0 4 9

Arbroath Harp 5 1 2 2 5

Monifieth Tay 5 1 1 3 4

Portcullis AFC 6 1 1 4 4

Wallace Trophy

Arbroath HSFP B 3, Monifieth Tayside 3.

P W D L Pts

Riverside Athletic 4 4 0 0 12

Arbroath Harp 6 3 2 1 11

Barnhill 5 3 1 1 10

Portcullis AFC 5 2 1 2 7

Kelso 4 1 0 3 3

Monifieth Tay 5 0 1 4 1

Arbroath HSFP B 3 0 1 2 1

Fixtures for tomorrow (Saturday):

Bremner Cup, round two – Carnoustie Athletic v Menzieshill AFC (G. Bowman) Carlogie Park; Invergowrie v Carnoustie YM (D. Penman) Memorial Park; St James v Broughty United (B. Fraser) Fairfield Park.

Wallace Trophy – Kelso v Monifieth Tayside (F. Campbell) University Grounds.

George Buckman Premier Division – Arbroath CSC v Barnhill (G. Fitxpatrick) Hercules Den.

Drain Doctor Division One – FC Claypotts v Douglas Athletic (C. Race) Claypotts 4; Morgan Academy FP v Monifieth Tayside (S. Hambley) Monymusk 1.

Trident Trophies Division Two – Brechin City v Wellbank AFC (G. Bruce) Brechin Public Park.

A.M. Phillip Alliance Division One – Carnoustie YM v St James (G. Cavanagh) Carlogie Park.

Kick-offs – Bremner Cup 1.30 p.m. All others 2 p.m. Home secretaries must contact both the referee and opposition secretary 72 hours before the game with pitch location and strip colours.

Darts

Carnoustie Ladies

Sponsored by Behindtheoche.com

In the RBS Trophy, wins for Stag and Craw’s Nest put them on the same points at the top of the table.

Results: Corner A 6, British Legion 4; Craw’s Nest 8, Open Blue Shots 2; Stag 7, Corner 3.

P W L D Pts
Stag 2 2 0 0 15

Craw’s Nest 2 2 0 0 15

Corner A 2 1 1 0 9

Open Blue Shots 2 1 1 0 8

Corner 2 0 2 0 7

British Legion 2 0 2 0 6

Fixtures for Thursday: RBS Trophy – Open Blue Shots v British Legion*; Corner v Craw’s Nest; Stag v Corner A. *Game to be played at away venue.

Tennis

Tayside Leagues

Broughty Ferry Tennis Club

Adult Division A

P W T L Pts

Montrose (1) 3 2 1 0 5

St Andrews 3 2 0 1 4

Duffus 3 1 1 1 3

Broughty Ferry 2 1 0 1 2

Craigmuir (1) 3 1 0 2 2

West End 2 0 0 2 0

Fixture for tomorrow (Saturday): Broughty Ferry v Montrose (1).

Junior Division

P W T L Pts

Montrose 3 3 0 0 6

St Andrews 3 2 0 1 4

Broughty Ferry 1 1 0 0 2

Duffus 2 1 0 1 2

Arbroath 3 0 0 3 0

Falkland 2 0 0 2 0