Sports Extra

0
Have your say

angling

Tay contest

Arbroath Angling Club has held two competitions lately with the first being on the River Tay.

Although the river was running at summer levels, the dark overcast conditions on the day were good for angling as a bright sun and low water had the trout heading for cover in the deep pools.

A few trout were to be seen rising in some of the smooth glides taking small smuts and the odd yellow mayfly duns that were to be seen sailing down the river.

Weigh in at 4.30 p.m. saw only two anglers bring a fish each to the scales with the largest one and winning trout on the day at 14 oz going to George [Sye] Gall. Second place went to Les Shepherd with one at 11oz.

Cooler weather and a rise in the water will get the trout on this river back up on the rise. September can be a very productive month as the trout start to feed in earnest as they go into spawning mode.

The club had four boats go out on Loch Leven on Sunday.

The anglers fishing on the day were happy about the reports that the loch had fished quite well the previous day with some nice brown trout taken.

Conditions were also a plus with a good steady wind blowing and with dark overcast skies things looked good. The trout were right up in the top two feet of water but although great to see it got very frustrating as trout after trout was to be seen chasing the hard pulled flies through the waves only to slide away under the boat at the end of the retrieve.

However, some trout did hook up and the biggest on the day went to Scott Reith with one at 1lb 10oz.

First place overall went to Scott McGregor with two trout weighing 2lbs 4oz. Second was Scott Reith with one at 1lb 10oz, third was Jim Thompson with one at 14 oz and fourth George Gall with one at 13oz.

Cricket

Young guns in finals

Forfarshire Under-18s have won through to the Scottish Cup finals day to be held at Boghall (West Lothian CC) on Sunday, August 31.

A strong all-round performance from the young Forfs saw a comfortable quarter-final win over Glenrothes on Thursday night.

Two wickets each for Cameron Walker, Jack Hogarth and Rory Johnston, aided by excellent catching and fielding, saw Glenrothes all out for 75 which Forfarshire chased down for the loss of one wicket, Scott Cameron finishing with 39 not out.

Forfarshire will join Ayr, and the winners of Heriots v Clydesdale and Arbroath v Carlton to compete for the Peacock Salt Scottish Cup. Saturdays matches were both cancelled because of the weather and Forthill 2nd XI were all out for 112 on Sunday before there match was abandoned at half way with a no-result.

Monday saw the latest in what has become an excellent annual fixture between the Forfarshire Young Boys and the Scottish Forty Club at Forthill.

The Forty Club members are all over 39 years of age as the name suggests and they play a series of fixtures which are mainly against schools and young club sides with the aims of promoting the game of cricket and putting something back into the sport.

At the ripe young age of 73, Forfarshire legend Alex Steele is the organiser in chief of this fixture and he also captained the Forty Club side which included home grown youngsters Gordon Walker and Clark McConnachie.

There was also a well known face in the shape of returning Forfarshire player Kevin Ferrie who represented the club in the 80s. It was also good to see Jim Inglis back on Forthill soil for the first time in a while. The game ended in an eight-run win for the Forty Club.
Fixtures: tomorrow (Saturday), Cricket Scotland League – Autoecosse Forfarshire v Grange, 12 noon; S&PCU Premier Division – Meigle v Autoecosse Forthill, Victoria Park, 1 p.m. Sunday, Murgitroyd 20/20 Finals Day – Grange v Autoecosse Forfarshire, Shawholm, Poloc CC, 1.45 p.m. S&PCU Division One – Perth Doo’cot 2nd XI v Autoecosse Forthill 2nd XI, Doo’cot Park, Perth, 1 p.m.; S&PCU Division Two – Autoecosse Forthill 3rd XI v Brechin Buccaneers, 1 p.m.

darts

Behind the Oche

Blue league

With three wins this week Gary Adams goes top of the table and leads by three points from Terry Shepherd with Gary Merrilees a further three points behind in third spot.

Results: week seven, The Craw’s Nest, board one – M. Taylor 1, S. Brown 3; G. Irvine 2, F. Bell 2; N. Denson 1, S. Smith 3; J. Robertson 4, G. Irvine 0; G. Merrilees 3, N. Denson 1. Board two – J. Lynch 3, F. Bell 1; S. Smith 2, D. Purves 2; J. Lynch 2, J. Robertson 2; G. Adams 4, T. Shepherd 0; M. Taylor 4, K. Mitchell 0; T. Shepherd 2, S. Smith 2; G. Irvine 1, J. Robertson 3. Board three – G. Adams 4, N. Denson 0; K. Mitchell 1, G. Merrilees 3; D. Purves 3, S. Brown 1; F. Bell 0, J. Lynch 4; G. Adams 3, D. Purves 1; S. Brown 0, M. Taylor 4; D. Purves 0, T. Shepherd 4. S. Smith and G. Adams 180, J. Robertson 116 checkout, D. Purves 115 checkout, G. Adams 121 checkout and 13 and 15 dart 501.

P W D L F A Pts

G. Adams 19 18 0 1 65 11 36

T. Shepherd 21 15 3 3 64 20 33

G. Merrilees 20 12 6 2 56 24 30

S. Yeaman 18 12 2 4 50 22 26

J. Lynch 18 12 1 5 45 27 25

J. Robertson 19 10 4 5 45 31 24

S. Smith 21 8 7 6 43 41 23

D. Purves 19 8 5 6 41 35 22

M. Taylor 21 9 4 8 43 41 22

G. Neave 18 6 2 10 31 41 14

S. Brown 21 6 0 15 30 54 12

N. Denson 20 4 3 13 28 52 11

K. Mitchell 20 3 0 17 14 66 6

F. Bell 16 1 3 12 12 52 5

G. Irvine 21 0 4 17 18 66 4

Red League

John Leighton goes eight points clear at the top with Ian Kinnear moving back into second spot.

Down at the other end of the table Graham Elrick got his first win on the board.

Results: Week Seven, The Crown Inn, Board One – G. Elrick 1, G. Murdoch 3; S. Galbraith 3, E. Smith 1; B. McIntosh 0, J. Burnett 4; J. Dunn 1, E. Smith 3; B. McIntosh 2, L. Jamieson 2; S. Galbraith 2, D. Glenday 2; D. Glenday 4, J. Burnett 0. Board two – F. Smith 1, I. Kinnear 3; K. Lavery 3, G. Murdoch 1; I. Kinnear 3, D. Glenday 1; I. Kinnear 2, K. Lavery 2; F. Smith 2, J. Dunn 2. Board three – K. Lavery 4, D. Glenday 0; J. Dunn 1, L. Jamieson 3; J. Leighton 4, G. Elrick 0; F. Smith 2, S. Galbraith 2; G. Murdoch 3, J. Burnett 1; E. Smith 2, J. Leighton 2; G. Elrick 3, L. Jamieson 1; S. Galbraith 3, B. McIntosh 1. 180s – B. McIntosh, J. Burnett, K. Lavery. 101 checkout – D. Glenday. 100 and 120 checkout – I. Kinnear. 111 checkout – J. Leighton. 108 checkout – S. Galbraith. 16 dart 501 – J. Dunn and K. Lavery. 18 dart 501 – J. Leighton.

P W D L F A Pts

J. Leighton 20 18 1 1 66 14 37

I. Kinnear 21 12 5 4 54 30 29

S. McGregor 18 12 4 2 51 21 28

K. Lavery 20 11 6 3 52 28 28

F. Smith 21 11 6 4 53 31 28

G. Murdoch 21 7 6 8 42 42 20

D. Glenday 20 8 4 8 39 41 20

E. Smith 19 5 8 6 36 40 18

S. Galbraith 16 5 7 4 34 30 17

J. Buick 18 5 5 8 34 38 15

J. Burnett 18 4 7 6 31 41 15

L. Jamieson 21 3 6 12 26 58 12

R. Roebuck 18 3 4 11 24 48 10

G. Elrick 17 1 8 8 22 46 10

J. Dunn 21 2 6 13 27 57 10

B. McIntosh 18 1 7 10 22 50 9

Dominoes

Belhaven Carnoustie League

With both teams winning in the John Heggie Competition, it’s an all Stag’s Head final.

Results: John Heggie Competition, Semi-Finals – British Legion 40, Stag E 44; Stag’s Head 52, 19th Hole 19.

Fixtures: Monday – John Heggie Competition Final – Stag’s Head v Stag E.

Captains meeting, Monday August 11 at 7.30 p.m. in the Stag’s Head.

sailing

Royal Tay Yacht Club

Lamb Beasley Trophy - 1, Dart 18, K. Watson; 2, Kestrel, “Still Seathing” S. Murdoch and J. Murdoch; 3, Dart 18, “Shoestring” G. Kohler and H. Cameron; 4, Dart 18, “Mine’s a Double” B. Carson and J. Hackett; Kestrel, “Second Fiddle” I. Hunter.

tennis

Tayside Leagues

Broughty Ferry Tennis Club

Broughty Ferry (1) won well in the latest Henderson Vase matches and sit in third spot in Division One.

Results: Henderson Vase

Division One – Broughty Ferry (1) 13, Scone (1) 5.

Fixtures: Monday, August 11, Henderson Vase, Division One – Arbroath (1) v Broughty Ferry (1). Division Four – Craigmuir (3) v Broughty Ferry (3).

Games Club

Games Club (1) and (2) kept their 100 per cent record intact in the latest maches in the Henderson Vase competition and sit top of their respective leagues and Games Club (3) got their first point on the board in Division Five.

Results: Henderson Vase

Division One – Falkland (1) 5, Games Club (1) 7.

P W T L Pts

Games Club (1) 4 4 0 0 8

Kinnoull (1) 3 3 0 0 6

Broughty Ferry (1) 3 2 0 1 4

Kinross (1) 3 2 0 1 4

Craigmuir (1) 4 1 2 1 4

Arbroath (1) 2 1 1 0 3

St Andrews (1) 4 0 1 3 1

Falkland (1) 3 0 0 3 0

Scone (1) 4 0 0 4 0

Division Four – Games Club (2) 13, WANT (2) 5.

P W T L Pts

Games Club (2) 3 3 0 0 6

Kinross (2) 3 3 0 0 6

Broughty Ferry (3) 3 2 0 1 4

Falkland (2) 3 2 0 1 4

WANT (2) 4 2 0 2 4

Craigmuir (3) 4 1 0 3 2

Perth (2) 3 1 0 2 2

Lundin Sports (2) 4 1 0 3 2

Arbroath (3) 3 0 0 3 0

Division Five – Games Club (3) 9, St Andrews (3) 9.

Fixtures: Monday August 11, Henderson Vase, Division One – Games Club (1) v Kinnoull (1). Division Four – Kinross (2) v Games Club (2). Division Five – Games Club (3) v Glenfarg.

David Lloyd Tennis Club

David Lloyd lost heavily in the latest matches in the Henderson Vase competition, but stay off the bottom rung.

Results: Henderson Vase,

Division Five – Montrose (4) 14, David Lloyd 3.

P W T L Pts

St Andrews (3) 4 2 2 0 6

Lundin Sports (3) 4 2 1 1 5

Montrose (4) 4 2 0 2 4

Glenfarg 3 2 0 1 4

West End (2) 4 2 0 2 4

Scone (3) 3 1 0 2 2

Duffus (2) 2 1 0 1 2

David Lloyd 4 1 0 3 2

Games Club (3) 2 0 1 1 1

Fixtures: Monday August 11, Henderson Vase, Division Five – Lundin Sports (3) v David Lloyd.